През 2004 г. за цялата страна са платени 112 млн. броя бандероли за алкохол, докато през 2006 г. техният брой е паднал до 25 милиона. |
В операцията под кодовото "Градуси" са участвали хора от НСБОП, контраразузнаването, икономическа и гранични полиции, митници, комитет по стандартизация, данъчни. Заведени били 47 следствени дела, имало установени помагачи и от държавни институции. Имената на фирмите нарушители не бяха обявени, но под сурдинка се намекна, че сред тях са част от най-големите в бранша. Малко по-късно постепенно изтекоха части от секретен доклад, в който се твърдеше, че известни и днес алкохолни фирми са контрабандирали огромни количества спирт и са ощетявали бюджета с милиарди.
Година по-късно
от цялата показна дандания не остана и следа
От делата не излезе нищо. Почти всичко се замаза, включително и факта, че част от уличените алкохолни фирми са били сред спонсорите на тогавашна проправителствена фондация. Дори се заговори, че цялата операция е била провал.
Преди тази развръзка се твърдеше, че при 124 милиона литра внесен спирт са плащани мита и данъци само за 30 милиона литра, а останалото е оформяно като временен внос и по-късно "изчезва", за да се появи на пазара като алкохол с фалшиви бандероли. Твърдеше се още, че цели пристанищни терминали са обслужвали контрабандата. А куп известни фирми били в схемите. Убеждаваха ни, че полицията и митниците са засекли подробни схеми, по които вносители на етилов спирт са злоупотребявали чрез различните митнически режими.
Подробните доклади, разработки, данните от специални разузнавателни средства доведоха до едно голямо нищо. Което е нагледно доказателство, че спиртният картел в България е всесилен, а шумните операции са всъщност само сплашващи.
Няма как иначе да се обяснят всички последвали до ден днешен случки, свързани с контрабандата на спирт, с продавания фалшив алкохол или с разпространяваните бутилки с фалшиви бандероли.
Защото на няколко пъти МВР и прокуратурата
правеха шумни акции и обявяваха шокиращи резултати
за заловени хиляди бутилки с фалшиви бандероли. Но оставаше и съмнението, че част от акциите се правят или по сигнали на конкуренти, или просто за противопоставяне на участници на спиртния картел. Няма нито едно приключило известно дело, нито една присъда.
Сегашният случай с арестувания зам.-шеф на ГДБОП е просто пример, издържан изцяло в контекста на описаните по-горе обстоятелства. Вижда се, че въпросният антимафиот е говорил, предупреждавал и информирал производители на спиртни напитки за готвени разработки, за предстоящи операции, за това как вървят разследванията срещу тях.
Приносът на полицейската справка е, че дава публично доказателство, че контрабандата на спирт, фалшивите бандероли и фалшивия алкохол и прикриването им стават в пряка връзка с висши държавни чиновници - митничари, данъчни, метролози, полицаи, прокурори.
И по тази схема въпросният бизнес се изтръсква по посока партийни каси.
Всъщност
дори беглата представа за схемите на работа в алкохолния бизнес
води до верния извод, че честна и прозрачна фирма в този бранш едва ли би могла изобщо да оцелее. Изрядно дружество можеше да съществува само ако властта искаше в този сектор да има истинска конкуренция, а не чрез полиция и митничари да опъва чадър над определени бизнесмени.
За всички управляващи - без значение от цвета, отдавна е ясно, че и малки, и големи алкохолни фирми не плащат акцизи за голяма част от продукцията си. Така спиртът се продава на нереално ниски цени. Преди около половин година шефът на една от големите фирми в бранша призна, че само разходите за бутилка ракия от 700 мл, включително акциз и ДДС, без заплатите на персонала и печалбата на производителя, дистрибутора и търговеца са 5.30 лв. Затова според него цена на бутилка ракия под 7.50 лв. е абсолютно нереална. Въпреки това обаче на пазара се продаваше ракия за 4.80 лв. Водката с платените данъци трябваше да е по 8-8.40 лв., а цените се движеха с 2 лв. по-малко. Двата най-известни вида мастика тогава се продаваха по 5.10 лв., въпреки че само разходите с данъците излизаха по 5.60 лв.
Изявите на въпросния бизнесмен бяха част от медийната война, която той поведе заради болезнено нелоялната конкуренция в бранша. Скоро след като бизнесменът изнесе данните пред медиите, ГДБОП предприе акция срещу фирмата му. Антимафиоти тогава нахлуха в склада му в Княжево, за да търсят фалшиви бандероли. По същото време в друг склад бяха открити фалшиви бандероли върху бутилки с марки на въпросната фирма, като целта на прессъобщението на МВР тогава бе да подскаже, че това е именно нейно производство. Така и не стана ясно
дали алкохолът с неплатени данъци действително е произведен от фирмата
Фабриката ми вече е затворена, съобщи преди дни шефът й пред "Сега". "Държавата в лицето на данъчни, митници, полиция покровителства някои от най-големите производители на алкохол и това беше причината да се махна от този бизнес", каза бизнесменът.
Според него бившият шеф на ГДБОП и бившият зам.-министър на финансите Георги Кадиев са си отишли, защото са се опитали да прекратят покровителстването над алкохолните фирми, които не внасят акцизи. Това, а не случаят "Куйович" е действителната причина главният секретар на МВР Илия Илиев да си подаде оставката, твърди още той.
Облепването на алкохола с фалшиви или вече използвани бандероли е най-разпространената схема за неплащане на данъци.
Не може да става въпрос за изолирани случаи, защото проблемът е огромен и очевидно властта не желае да го преодолее. Само за 2 години алкохолните фирми са платили на държавата 4 пъти по-малко бандероли. През 2004 г. за цялата страна са платени 112 млн. бандерола за алкохол, докато през 2006 г. техният брой е паднал до 25 милиона. Това гласи официална справка на Агенция "Митници" до премиера Сергей Станишев. Според същата справка производството на ракия е спаднало с близо 2 милиона литра само за година - от 7 на 5 милиона литра. Потреблението обаче съвсем не е намаляло.
Някои от бандеролите се внасят от чужбина. Миналата година бяха заловени наведнъж 300 000 фалшиви български бандерола, отпечатани в Турция. Държавата можеше вече да е въвела по-голяма защита на бандеролите - т.нар. капсули, но не го е направила. Част от фалшивите книжа се печатат и у нас. Странно защо тези печатници все още необезпокоявано вършат противозаконната си дейност. За една от тях, докато беше зам. финансов министър, Георги Кадиев постави въпрос пред пленум на БСП, но без резултат.
В почти всеки магазин данъчните и митничарите могат да намерят бутилки с неплатени налози. Големият въпрос е какво пречи това да се случи и производителите на напитките да бъдат глобени и съдени.
Алкохолната фирма, заради която изгоря зам.-директорът на ГДБОП Иван Иванов, също е поръчвала фалшиви бандероли от печатници в Турция. В началото на годината дружеството купува истински бандероли от финансовото министерство за цялата си продукция. В края на годината обаче съобщава на митниците, че е продало само 1/3 от бутилките и връща на агенцията останалите бандероли, а агенцията й връща парите.
Според източник на "Сега" върнатите бандероли са именно фалшивите от Турция, а бутилките по магазините на практика се облепват с редовни бандероли. Другата схема за пласиране на алкохола, за който не са платени данъци, е из хотелите по Черноморието за клиентите, които са си платили за all inclusive. За въпросната алкохолна фирма се знае, че има и собствени хотели по Черноморието.
Другата известна на митниците схема за нелегален спирт, която се ползва предимно от играчите на дребно,
минава през селските казани
Алкохолът се вари там, но не за домашна консумация, а за търговска цел. Така върху качеството му няма никакъв контрол. Върху него не се плащат и почти никакви данъци. Според запознати именно нелегалното производство бе основната причина за протестите преди година и половина заради въвеждането на акциз и върху домашната ракия. Тъй като обаче митниците не се престарават да събират налога от продукцията на селските казани, там сивото производство продължава да процъфтява.
От данните е ясно, че спиртните производители акумулират огромни средства. Законно, незаконно и полузаконно. По официални данни миналата година митниците са събрали от акциз върху алкохола 101 млн. лв., а според асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки държавата не е събрала още 170 млн. лв., защото 85% от пазара е нелегален. Ако се съди по случая с шефа от ГДБОП, може да се предполага, че сивият бизнес си има чадър навсякъде. И че вероятно някъде се издължава. Защото не може да има контрабанда на спирт без хора в митниците и данъчните, да има толкова алкохол с фалшиви бандероли без полицейски протекции, да няма нито един ненаказан при всичките шумни и толкова "успешни" операции на МВР и прокуратурата.
Възможно е този сектор да се окаже едно от основните кранчета за пълнене на партийни каси. И за джобовете на данъчни, полицаи, митничари, контролни органи. И за огромна корупция. Засега нищо не опровергава тези догадки.