От няколко дни в Кърджали ескалира напрежение заради решението на комисията по образование в общинския съвет да се закрият 3 училища в града с около 800 ученици. От КНСБ алармираха, че ДПС налага своя политика и търси баланс, защото предстои закриване на училища в селата, където живеят само етнически турци.
Неслучайно сесията на ОбС е насрочена за 30 април - последния работен ден преди празниците, каза координаторът на КНСБ в Кърджали Иванка Караколева. В момента вървят подписки в трите кърджалийски училища за спасяването им. Днес кметът Хасан Азис ще се срещне с учителските колективи. КНСБ прати писмо и до министър Даниел Вълчев, в което иска наказание за над 300 политически назначения в системата на образованието през последните няколко години.
Предложени за закриване са училищата "Св. Климент Охридски" с 340 деца, "Васил Левски" - с 258 деца, и "Георги Бенковски" - с 205. В селата ще затворят училищата в Три могили - 21 деца, Калоянци - 29, Бели пласт, Орешница и Островица - със 70 деца. По време на проверки в последното село обаче никога не е имало повече от 40 деца, разкриват от синдикатите.
Според Караколева няма никакви причини за това решение на общинарите. Училище "Васил Левски" дори има 3000 лв. остатък за този месец, каза тя. Директорът на школото Славчо Хаджиев обясни, че в момента му остават пари, но сигурно ще има някакъв недостиг през зимния сезон. В момента там работят 25 учители, но след съкращения от 1 юли броят им ще намалее. Освен това учителите били склонни да не искат максималната заплата от 650 лв.
"Предложеният план от това училище за оптимизиране на недостига от 23 000 лв. не е реален. Те очакват пари от наеми и от дарителска акция, но не е ясно дали такива ще постъпят", обясни Нели Попова от общината. При капацитет от 1200 ученици това училище има едва 250, допълни тя. Според Милко Багдасаров, съветник от сдружение "За Кърджали", кметът е поел ангажимент да преосмисли въпроса.
СЪМНЕНИЯ
Ново училищно недоволство зрее и във Варна. След като общината едва успя да обедини 8 школа, сега родители се надигат срещу избора на новите директори. Опасенията са, че конкурсите се бавят и ще бъдат проведени в последния момент, за да могат подбрани хора да спечелят. "Стриктно ще следим дали процедурата е изрядна", заяви Цветан Начев, чието дете учи в едно от слетите школа. От общината обявиха, че всички законови срокове и изисквания ще бъдат спазени. Признаха обаче, че все още документацията по обединенията на училищата не е придвижена към МОН. Междувременно бюрото по труда обяви, че организира курсове за преквалификация на съкратени учители. Проектът, който ще намали негативните последствия от оптимизацията, се нарича "Оптимизъм".
Всички училища и детски градини - бизнес офиси! /Турските ще ги оставим, не е хуманно - те са в труднодостъпни райони и училищата са със статут "защитени"/
Всички деца - в затворите! И без това след 5 години само надзиратели в затворите биха се навили да работят в училищата!
Всички затворници - в Парламента и после в Кабинета! Поне някои практики да се официализират, де.
Това е моята предизборна платформа и визията ми за бъдещето. Май имам отлични шансове да бъда избрана и да решавам съдбините на този народ. Блазе ми!