Покупателната способност на българите е най-ниската в ЕС и изостава дори от тази на другите балкански държави, показва проучване на Евростат. Този показател у нас е едва 38% от средния за съюза. Дори македонците са по-напред - с покупателна способност, която е 40% от тази в ЕС. В Босна и Албания нивото е 48% от европейското, а при сърбите - 45%. За сравнение в Гърция процентът е 86. Покупателната способност показва стойността на парите, измерена чрез количеството и качеството на продуктите и услугите, които могат да бъдат закупени с тях.
Друго проучване на Евростат показва, че в България е и най-евтината работна ръка в ЕС. У нас един час работа струва 2.1 евро, докато в Дания - която е начело в съюза, е 35 евро. Средната цена на работното време на един служител в частния сектор за 27-те страни-членки на ЕС е 22.8 евро на час, което е покачване с 3.4% в сравнение с предишната година. У нас ръстът е 16.9%. За сравнение в Румъния цената на труда се е увеличила с 30.4% до 3.9 евро.
Тази седмица България зае неблагополучно място и в още едно сравнение за Европейския съюз - по поскъпване на храните. Според данни на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ у нас тези продукти са поскъпнали най-много в сравнение с всички 27 държави в съюза. Ръстът на цените в България е 21.8% за март 2007 - март 2008 г., а в ЕС - 6.7% за година.
Най-ниско е качеството на чипа в главите
MADE IN PRAVEC