Замените на общински имоти трябва да се обявяват публично в регистър, да се извършват след конкурс, само по план и след детайлен финансов анализ, който показва, че сделката е изгодна за общината. Такива изменения в Закона за общинската собственост е предложила Сметната палата на Народното събрание, стана ясно вчера. С това палатата окончателно засрами депутатите, които безотговорно продължават да бавят промените в закона и съответно да благославят разграбването на общинското имущество.
Хората на Валери Димитров направиха одити на 19 големи общини, с което доказаха, че се правят тотално неизгодни замени и апорти на общинско имущество. От септември 2007 г. насам депутати от опозицията и управляващите внесоха 3 законопроекта за промени в ЗОС, които включват повечето от предложенията на Сметната палата. Но и трите проекта месеци наред залежават на фаза "обсъждане".
Палатата предлага общините да се задължат да приемат програми и планове за управлението и разпореждането с общинските имоти. В 73% от одитираните общини такива планове липсват. Сега замените и апортите се правят хаотично, най-вече по инициатива на частните лица, които искат да придобият общинско жилище или парцел. Трябва да се обсъди и възможността за прилагане на конкурсното начало, смятат от ведомството на Валери Димитров.
Оттам настояват също местните парламенти да създадат публични регистри на замените. В тях трябва да се обявяват данни за частника, който иска да замени свой имот с общински, за самите недвижимости и за цените им. Сега често общинският съвет одобрява замяната, без изобщо да знае какъв имот ще получи насреща. Частниците тепърва, чак след решението на общинския съвет, купуват имота, който ще предоставят на общината.
За целия одитиран период - 1998-2005 г. - сделките са правени без широката публика да има данни за общинските имоти. "Липсата на информация ограничава конкурентното начало и се създават предпоставки за корупционни практики", смятат одиторите от Сметната палата.
Редактирано от - Бай Вълчан на 03/5/2008 г/ 14:45:33