На един човек му омръзнало тирове с несъобразена скорост да нахлуват в двора на къщата му и за да се предпази, сложил преди фаталния завой манекен на полицай. Отдалече изглежда като истински - униформа, жилетка, палка. Модата премина и във Врачанско, където създателите на екопътека поставиха подобно чучело, за да напомня на шофьорите, че там минават туристи. Така местните хора се надяват, че това малко от малко ще усмири безумците и пътищата ще станат една доза по-безопасни. Това може да изглежда като безпомощност, но аз го наричам надежда. Надежда, че щом има загрижени хора, на техните действия ще има реакция.
От друга страна, на всички ни е ясно, че ако има местен бабаит, още на второто минаване той ще знае, че униформеният не е истински. В такива случаи дори е по-вероятно тиквеникът умишлено да натиска газта или дори да извади пистолет и в движение да се опита да го отстреля. Така правят пияните хулигани. Един полицай-манекен може да свърши работа един-два пъти. Иначе е рядкост да се види такъв катаджия - и елегантен, и мълчалив, и неподкупен.
В безпомощността си хората могат да бъдат и наивни,
но когато държавата компенсира неефективната си борба с кръвопролитията с аналогични средства, някак не е добре. Поставянето на макети на катаджийски коли бе пропагандирано като загриженост на КАТ. Но плашилата отдавна не гонят гаргите. Поразрових се малко из новините и първото нещо, което ми попадна пред очите, бе: "Вчера (пред няколко дни, бел.авт.) към 1.20 часа в с. Рупци - 46-годишен местен жител, водач на лек автомобил "Форд", изгубил контрол над управлението на колата и се блъснал в циментов пояс на метален стълб. При проверка за алкохол се установило, че той управлява с 2.74 промила алкохолна концентрация."
Така... това беше последното събитие от една дълга, предълга и смразяваща сводка на МВР за произшествията само за един ден. Защо кампанията с картонените плашила не може да сработи?
Първо, защото е зле организирана. Технологията на макетите е военен трик и се използва за дезинформация. При война има успех, когато е грижливо пазена тайна и е съпътстван от достатъчно други действия, които допринасят за постигане на целта.
От МВР предприеха точно обратната тактика - първо направиха пресконференция, че се канят да лъжат шофьорите с картонени коли. КАТ трябваше да сложи десетки имитационни автомобили на ключови места, но тайно. Хората да се стреснат, да се чудят какво става и докато започват да схващат какво е това, униформените да започнат реални кампании на нетрадиционни места, там, където не са стъпвали и са категорично далеч от постоянните им хранилки.
Второ, такава кампания трябва да е ограничена във времето, за да има ефект, макар и ограничен. След като се направи пробив в тази наистина важна и тежка битка, то е нужно да се направи анализ какво е ефективно, кое е стреснало шофьорите и да се планират нови кампании, които да доразвият успеха.
Днес разставените макети на полицейски коли по главните пътища са
осветени като тайния агент Алексей Петров
Те вече са най-вече атракция и когато минават покрай тях, татковците обясняват на децата си, че красивата картонена кола не върши работа.
Иначе отдавна се знае какво може да стресне най-много българските шофьори. Парите. Най-тежкото административно наказание за ПТП е отнемане на книжката. Т.е. философията на санкцията е да намаляват лошите шофьори по пътищата, вместо да бъдат принуждавани да стават по-внимателни и коректни. Принуда, която може да те лиши от книжка за дълго време, създава предпоставки да се търсят заобиколни пътища. Същото е с отложените мерки. Да, ти ще ме глобиш, ама аз ще платя, когато ми падне.
Законът и мерките, които от КАТ предприемат, трябва да са прости, ясни и категорични.
В Гърция край градинските центрове продават готови сглобяеми къщички, беседки и миниатюрни параклисчета. Последните са много популярни и са познати вече и тук. И в Гърция, и тук ги слагат край пътя на място, където са загинали хора.
Но съседите успяха да направят сериозен пробив в битката срещу лошото шофиране. Можеш да пътуваш цял ден и да не се натъкнеш на униформен, когато най-неочаквано се появяват. Обикновено се разполагат на три последователни места и тъкмо си мислиш, че си подминал опасността от глоба, следващият или по-следващият ти съдира кожата. Глобата е солена, но не ти вземат талон или книжка. Не даваш парите на ръка, не ходиш до КАТ, за да висиш на огромни опашки. Отиваш в първата поща и превеждаш парите. Ако закъснееш със седмица, глобата става двойна. Ако закъснееш повече - наказанието става непоносимо. Това просто правило действа много, много добре, защото възмездието е неотменимо.
В тази посока трябва да са действията на нашите законодатели и реалните действия, които да висят като дамоклев меч над безразсъдните. Кампанията да се кара с колани, макар бавно, даде някакъв резултат. Даде, защото имаше постоянство в тази посока. По всички останали направления КАТ я кара по старому - едни и същи стоянки на патрулките, един и същ манталитет.
Дори да опаковаме цялата страна по модела на Кристо, повярвайте ми, нищо няма да се промени. За реални резултати трябват реални полицаи и ефективни мерки и наказания. Иначе само се правим, че плашим гаргите.
Да се намали максималната скорост до 120 км.на магистрали.
На 50 -60 км на по малки питища.
Да се отнема правото на шофиране на многократно провинилите се.
КАТ аджии които не наказават а взимат рушвети да се уволняват и да се дават подсъд.