Вътрешният министър Михаил Миков ще вкара скандалната разработка "Сови" в парламента. Това стана ясно, след като главният секретар на МВР Павлин Димитров призна, че има такава разработка. Още в сряда Атанас Атанасов от ДСБ внесе сигнал в парламентарната вътрешна комисия, че пред 2006-2007 г. е водено дело с такова име в ГДБОП. Разработката касаела връзките на ДПС с горската мафия и много данни за корупция. Делото обаче било спряно от бившия шеф на МВР Румен Петков, който вместо в прокуратурата го пренасочил в контраразузнаването. Павлин Димитров обяви в четвъртък, че ще провери в ГДБОП дали е имало наистина подобна разработка, и обеща, ако има, да я прати в прокуратурата. Засега обаче с разработката първо ще се запознаят депутатите, а Димитров отказа вчера да обясни какво има в нея, кога е прекратена и защо. "Не смятам, че главният секретар трябва да оповестява тези данни", каза той и уточни, че със случая ще се занимае лично вътрешният министър.
Междувременно зам.-шефът на ГДБОП Кирил Георгиев стана повод за размяна на реплики между Миков и Атанасов. Депутатът запита защо бившият шеф на службата е преназначен като зам.-шеф на мястото на арестувания Иван Иванов. Според Атанасов практика на ексвътрешния министър Румен Петков била да назначава на високи постове в МВР хора, свързани със спонсори на управляващите. "Готов съм да отговарям за всяко кадрово назначение, но не разбрах защо да не го назнача за зам.-шеф на ГДБОП", отвърна Миков. Атанасов призова Миков да прочете разработката, при която лъсна срещата на Петков с братя Галеви, за да му стане ясно защо Георгиев е назначен за шеф на БОП. "Четенето на разработки не е моя слабост още от студентските години. Но специално ще се запозная", отговори министърът.
--------
НА СЪД
Миков обяви, че е поискал списък на всички предприятия-длъжници на МВР за различни дейности. Той е разпоредил на правния отдел на ведомството си да подготви схема, по която министерството да се включи в процедурата. Повод за думите му стана питане на депутата от ДСБ Иван Иванов за договор между пожарната и металургичния комбинат "Кремиковци" за осигуряване на пожарна безопасност. Контрактът е от 2006 г. и според него 15 пожарникари са изпратени в завода. Той пък трябвало да плаща заплатите и издръжката за работата им. Общото задължение на комбината към пожарната е 1.7 млн. лв., но поради неизпълнение на задължението на комбината да осигури пожарни коли с анекс към договора това е направила пожарната. Така задълженията са стигнали 12 млн. лв., обясни Михаил Миков. Той обаче подчерта, че МВР освен договор има и ангажимент да поддържа обществения ред и пожарната безопасност. В момента всички дейности на министерството се остойностяват, защото и охраната на протести и митинги струва сериозен ресурс, добави министърът.