Следващите парламентарни избори най-вероятно ще се провеждат в 18, а не както досега - в 31 избирателни района. Това стана ясно след заседание на работната група по промените в изборното законодателство. Идеята е получила одобрението на депутатите. Намеренията са във всеки район да има горе-долу еднакъв брой хора. Това е важно условие за въвеждането на мажоритарен елемент. Така зад всеки мажоритарен мандат ще стоят приблизително еднакъв брой гласове.
"В момента най-малките райони са Видин и Габрово. В тях има по 4 мандата, а най-големият е Варна - с 14 мандата", обясни проф. Михаил Константинов, бивш зам.-шеф на ЦИК и експерт към работната група. Той допълни, че намаляването на районите ще стане чрез окрупняването им. С този ход в 18-те избирателни района ще има по 12 или 15 мандата. Съответно 4 или 5 от тях ще се избират мажоритарно, а останалите пропорционално, което значи, че в парламента ще влязат 80 мажоритарно и 160 пропорционално избрани депутати.
"Голяма част от недъзите на предишната система и изкривяването на вота ще бъдат отстранени по този начин", смята Надежда Михайлова (ОДС). Депутати от почти всички ПГ се съгласиха, че прерайонирането трябва да се направи с възможно най-малко промени, защото иначе ще има спекулации, че всичко се върши от конюнктурни политически съображения. "По света има много примери как с районирането вотът е бил тотално изкривяван. Ако през 2000 г. в САЩ се избираше президент, както навсякъде по света, а не по системата на делегираните представители, той щеше да се казва Ал Гор и войната в Ирак нямаше да се състои", обясни проф. Константинов.
На следващото си заседание в началото на юни работната група ще изготви закон за постоянна изборна администрация. "Има консенсус, това ще е първият конкретен продукт на работната група", обясни Мая Манолова (БСП). Ще има постоянна ЦИК, която ще е с две квоти - постоянна и временна. Първата ще е от 12 души, които ще се назначават на принципа на Конституционния съд - 4-ма ще излъчва НС, 4-ма ще се назначават от президента и 4-ма - от върховните съдилища. Временните членове на ЦИК ще са 13 и ще се избират както досега от парламентарните партии. Те ще се включват в комисията само по време на вот. "Има спорове дали да има постоянни районни комисии и как да се формират те", обясни Манолова.
Като има "назначение" на работа, не трябва ли да има и "уволнение" от "народната" работа.
Или "народната любов" се приравнява на "платената любов"!
