:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 436,938,870
Активни 98
Страници 6,527
За един ден 1,302,066

Избирателните райони намаляват от 31 на 18

Депутатите постигнаха съгласие за постоянна ЦИК
Следващите парламентарни избори най-вероятно ще се провеждат в 18, а не както досега - в 31 избирателни района. Това стана ясно след заседание на работната група по промените в изборното законодателство. Идеята е получила одобрението на депутатите. Намеренията са във всеки район да има горе-долу еднакъв брой хора. Това е важно условие за въвеждането на мажоритарен елемент. Така зад всеки мажоритарен мандат ще стоят приблизително еднакъв брой гласове.

"В момента най-малките райони са Видин и Габрово. В тях има по 4 мандата, а най-големият е Варна - с 14 мандата", обясни проф. Михаил Константинов, бивш зам.-шеф на ЦИК и експерт към работната група. Той допълни, че намаляването на районите ще стане чрез окрупняването им. С този ход в 18-те избирателни района ще има по 12 или 15 мандата. Съответно 4 или 5 от тях ще се избират мажоритарно, а останалите пропорционално, което значи, че в парламента ще влязат 80 мажоритарно и 160 пропорционално избрани депутати.

"Голяма част от недъзите на предишната система и изкривяването на вота ще бъдат отстранени по този начин", смята Надежда Михайлова (ОДС). Депутати от почти всички ПГ се съгласиха, че прерайонирането трябва да се направи с възможно най-малко промени, защото иначе ще има спекулации, че всичко се върши от конюнктурни политически съображения. "По света има много примери как с районирането вотът е бил тотално изкривяван. Ако през 2000 г. в САЩ се избираше президент, както навсякъде по света, а не по системата на делегираните представители, той щеше да се казва Ал Гор и войната в Ирак нямаше да се състои", обясни проф. Константинов.

На следващото си заседание в началото на юни работната група ще изготви закон за постоянна изборна администрация. "Има консенсус, това ще е първият конкретен продукт на работната група", обясни Мая Манолова (БСП). Ще има постоянна ЦИК, която ще е с две квоти - постоянна и временна. Първата ще е от 12 души, които ще се назначават на принципа на Конституционния съд - 4-ма ще излъчва НС, 4-ма ще се назначават от президента и 4-ма - от върховните съдилища. Временните членове на ЦИК ще са 13 и ще се избират както досега от парламентарните партии. Те ще се включват в комисията само по време на вот. "Има спорове дали да има постоянни районни комисии и как да се формират те", обясни Манолова.
5
1890
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
24 Май 2008 06:14
А, отзоваването на народни любимци! За него в проекта к`во има?
Като има "назначение" на работа, не трябва ли да има и "уволнение" от "народната" работа.
Или "народната любов" се приравнява на "платената любов"!
24 Май 2008 11:12
Нови чиновници, нови заплати...
Нека има постоянна ЦИК, но на минимална заплата или на една учителска - да видим ще има ли желаещи...
24 Май 2008 11:41
18 х 4=72 депутати
24 Май 2008 20:20
Кокалът е заложен, заровете са под масата...
ще спечели този който извади първи пищова...
24 Май 2008 21:36
Така зад всеки мажоритарен мандат ще стоят приблизително еднакъв брой гласове
Това с "гласовете" не го разбрах. Може би се има предвид еднакъв борой потенциални избиратели.
Според мен целта на "новата " избирателна система е да се сведе до минимум възможността избирателите да влияят на преизбирането на същите муцуни (задници) в политиката. "Авторите", както и "квотния принцип" (за избор на комисии) са ни до болка познати.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД