Поне 28 структури излишно раздуват администрацията, без да имат присъща за нея дейност, и МС трябва да реши как да постъпи с тях. Това съобщиха от министерството на Николай Василев след представяне на резултатите от проучване на KPMG по проект, финансиран от еврофондовете.
Специалистите препоръчват на министерството да предложи промени за отпадане на прословутия чл. 60 от закона за администрацията. Според него "МС може да създава експериментални лаборатории, изследователски институти, образователни центрове или центрове за обучение, медицински или рехабилитационни центрове и други".
"Трудно е да се пресметне точният брой на тези структури именно заради думата "други", зад която не е ясно какво се крие", заяви Радостина Захариева, шеф на дирекция "Организационно развитие на административните структури". По въпросния чл. 60 са създадени Авиоотряд 28, който обслужва правителството, Национален център за информация и документация, Център на промишлеността на Република България в Москва, Национален център за изследване на виното и спиртните напитки, Институт по розата и етеричномаслените култури, Център "Фонд лечение на деца", Център "Винарска изба Евксиноград". В този списък е и болница "Лозенец".
Отпадането на остарелия вече член от закона не означава, че тези структури непременно ще бъдат закрити, допълни Захариева. Според нея те могат да бъдат преобразувани.
Консултантът на KPMG и един от авторите на закона Невяна Кънева пък обясни, че чл. 60 обхваща структури, които още преди 10 г. са били на доизживяване. Целта е била да се види доколко функциите им са важни за държавата, за да ги финансира тя, и доколко са жизнеспособни, за да продължат сами да работят. Според Кънева сега трябва да се направи анализ какво са свършили. А след това да се съпоставят с финансирането от бюджета. "Част от структурите могат да се закрият, други да се преобразуват. Научноизследователските институти ще отидат към БАН. Функциите на други пък могат да се поемат от търговско дружество, а на трети - от неправителствения сектор", смята Кънева.
Подобен анализ бе направен още в царския кабинет от министър Димитър Калчев и според него така администрацията трябваше да намалее с около 3000 души. Правителството на Сакскобургготски обаче не намери политическа воля за тази реформа.
Научноизследователските институти ще отидат към БАН
Та то БАН е най "раздутата" инфлационна структура!
БАН трябва да се затвори!