В края на юли Европол обяви конкурс за директор. ОЛАФ, Европейската служба за борба с измамите, също стартира състезание за шеф на Дирекция "Разследвания и операции I". Всяка уважаваща себе си институция и фирма прави конкурси, за да си намери възможно най-качествен ръководител. Но българското правителство не харесва тези упражнения. У нас шефовете на дирекции, агенции и комисии се номинират по масонски потайно. Назначенията за младши експерти и дори за чистачки в министерствата може и да минават през комисии и конкурси, но по високите етажи на властта действат съвсем други правила. Директорските постове се попълват по познатата схема на управляващата триада 8-5-3 (или вариации).
Наскоро Сергей Станишев получи критики за кадровата си политика не от друг, а от държавния глава. Президентът Първанов се възмути от командироването на премиерски съветници в бордове на държавни фирми. Станишев парира приятелския огън с думите "Те са моите очи там." Ето че премиерът ще разширява още полезрението си - до дни той трябва да обяви своите избраници за изпълнителен директор, двама зам.-директори и петима надзорници за най-новото държавно ведомство - Национална агенция "Пътна инфраструктура", или казано кратко, НАПИ.
Бъдещият директор на НАПИ (която ще замести тотално компрометирания пътен фонд) може да не е съветник на Станишев, но със сигурност ще е негово "сетиво" там. Въпросът обаче е дали мениджърът на агенцията трябва да служи за очи, уши и нос на премиера, или да работи така здраво, че бързо да завърти в небивало темпо и подчинената му администрация, и замразените в момента европейски средства за българските шосета. Станишев май не е наясно с важността на проблемите. Иначе
щеше да бетонира избора си с конкурс
По какви правила протича кастингът за директор на НАПИ в жежките летни дни и кой асистира на главния селекционер - можем само да гадаем.
Току-що поправеният закон предвижда надзорниците на агенцията да имат 5-годишен мандат. Директорът й обаче всеки ден ще влиза в кабинета си с оставка в джоба, защото не е защитен с мандат. А това значи, че ако случайно се покаже непослушен и неудобен, може да бъде уволнен във всеки момент - например ако стоящи зад гърба на Станишев пътни магнати се усетят пренебрегнати при подялбата на поръчките. Това се отнася и за двамата зам.-директори, които също са грижа и отговорност на селекционера Станишев. Вероятно 3-членното оперативно ръководство ще отрази познатия модел на управляващата триада - "квота за всяка партия".
Асен Гагаузов оня ден невинно попита -
откъде да вземем кадри, от Луната ли?
Ясно е, че няма да внасяме извънземни, но какво пречи да се правят конкурси с участието на наши съпланетници? Не можеше ли МС да обяви международно състезание за поста "директор на НАПИ"? Лошо ли е опитни мениджъри от Холандия и Словения да се състезават с местните конкуренти? Нали трябва да свикваме, че испанци, чехи и ирландци не са чужденци, а наши съграждани от ЕС. Хърватия се справя далеч по-добре от нас със строителството на магистрали. Ще навреди ли, ако внесем нейния опит?
Някой ще възрази - кой западняк би дошъл да се бъхти у нас за скромна заплата? А кой твърди, че директорът на НАПИ ще е зле платен? Прясно поправеният закон дава право на Станишев еднолично да определи възнаграждението на своя довереник в пътното ведомство. При това депутатите не заложиха никакви тавани и утре може да се окаже, че диригентът на НАПИ е най-скъпооцененият мениджър в държавата. В това по принцип няма нищо лошо, като се има предвид, че тази агенция може да е най-богатото ведомство в България. Ако върне доверието на Брюксел и достъпа си до еврофондовете и ги добави към парите за пътища от родната хазна, НАПИ буквално ще лее асфалтови милиарди през следващите години.
А може би и данъкоплатците трябва да бъдат попитани за какво предпочитат да се харчат парите им: а) за "позлатяване" на кадърни и почтени мениджъри; б) за хонорари на одитори и консултанти, които да разкриват грешките на хора, правещи се, че не схващат какво е конфликт на интереси.
Ако Станишев беше умен политик, щеше да наложи тъкмо конкурсния подход - зейне ли празен кабинет, обявява се състезание за избор на новия му обитател. А за да няма предрешени и нагласени "кастинги" - прави се широко разгласяване на процедурата и в комисията по избора се вкарват максимален брой "външни" хора и независими експерти.
Ако правителството бе възприело този подход, може би Агенцията за туризъм щеше да си има по-оправен председател от Анелия Крушкова, някоя алтернатива на Емил Станков щеше да организира по-добре старта на Агенцията по вписванията и Търговския регистър, а след оставката на Асен Асенов начело на "Митници" можеше да се класира някой по-амбициозен съперник на Христо Кулишев.
Но
партийните пазарлъци напълно изключват състезателното начало
Оказа се, че и министър Плугчиева, която връхлетя на "Донкуков" като "фрау Промяна", не е привърженик на конкуренцията - тя направо покани германец за консултант-надзорник за пътния фонд.
Досегашният печален опит достатъчно ясно подсказва през какви изпити трябваше да преминат кандидатите за този пост. Нормално бе да спечели този, който представи най-добрата визия за развитието на новата агенция и успее да убеди журито, че:
1. Знае що е конфликт на интереси (понеже мнозина се объркват в тази "неясна" материя, включително и премиерът Станишев).
2. Разбира отлично "брюкселски" (тъй като се оказа, че дори за българските министри дипломатично острият език на чиновниците от еврокомисията често е непонятен).
3. Познава европейските директиви и регламенти в областта на пътното строителство и финансирането от еврофондовете.
4. Може, иска и знае как да се бори с корупцията, връзкарството, партийните чадъри, роднинското лобиране.
Правителството можеше да съгласува условията за конкурса и изискванията към кандидатите с Брюксел, за да покаже, че наистина е решило да започне на чисто и да даде нов тон с новата пътна агенция. Но всичко това няма да се случи. Защото целта е на важния пост да застане не можещ и независим професионалист, а комисар, който да изпълнява поръчки.
Офертите на премиера за изпълнителен директор, зам-шефове и надзорници на НАПИ може би ще са точка от днешното заседание на Министерския съвет. Може и да не са, ако трите влъхви на управляващата коалиция не са финализирали пазарлъка за подялбата на креслата в агенция "Пътни милиарди". Часовникът обаче тиктака неумолимо и срокът, който Станишев сам си даде - 14 август, вече го притиска.
...................................
ЗА ПРИМЕР
-----------------
Ето някои от изискванията към участниците в конкурса за директор на Европол:
(из обявата, публикувана в "Офишъл Джърнъл" на ЕС)
- да са граждани на една от 27-те страни от ЕС;
- университетско образование, поне 10 години опит като ръководител на висше ниво, доказани ръководни умения;
- отлични предприемачески умения при определяне и следване на нови области на действия; способност за ефективна комуникация, вкл. и с медиите;
- задълбочени познания по поне два официални езика на Европейския съюз;
- висока степен на честност и лоялност и прозрачност на действията;
- добри дипломатически умения и способност да се борави с чувствителни въпроси на най-високи административни и политически нива;
- издръжливост (запазване на висока ефективност и позитивен подход в ситуации на опозиция и в трудни моменти) и иновативност;
- добри умения при организация и планиране.
|
|