![]() |
Най-скъпата и най-представителна ул. "Курфюрстендам" в Берлин ще глътне огромни средства за модернизация. |
През тази година книгата под заглавието "Обществено разхищение" излиза за 36 път, със 119 живописни примера на безгрижно отношение към данъчните средства. Както лъсва много отчетливо - най-благоприятното поле за разхищения са проектите със смесено финансиране - от страна на Европейския съюз, държавата, отделните провинции и общини. "Очевидно е, че в тези случаи са особено интензивни опитите да се пробутат проекти, които със самостоятелно финансиране почти или съвсем не биха били възможни", казва председателят на Съюза на данъкоплатците Карл Хайнц Деке. Като изтъква, че все едно кой е финансиращият източник, парите са си все от данъкоплатците, които имат правото да настояват средствата да се използват смислено.
И именно данъкоплатците имат думата в класацията на десетте най-големи недоразумения, финансирани с техните пари. Облегалките в парка на Любек или пък двойно по-скъпо струващата и абсолютно ненужна площадка за съзерцаване на красивата природа край река Везер са израз на желанието за привличане на повече туристи, но и демонстрация на липсата на достатъчно мисъл как от тях повече да се печели, отколкото губи. И Магдебург влиза в "Топ 10" с 8-километров канал, по който и кораби с над 1000 тона тегло могат целогодишно да стигат от река Заале до Елба, по която обаче изобщо нямат право да се движат целогодишно. Каналът струва 100 млн евро.
Шампионското място в класацията се пада по право на столицата Берлин. Необяснимо защо най-скъпата и най-представителна ул. "Курфюрстендам" ще глътне огромни средства за модернизация. Пак от Берлин е примерът за буквалното подаряване на изключително апетитен терен на един хамбургски инвеститор - на когото поради грешки в планирането общината е платила такова обезщетение, че е на минус с 13.5 млн. евро. Сред типичните примери е и санирането на Държавната берлинска опера, за което бил обявен архитектурен конкурс, определени били и победителите, преди да се окаже, че проектите трябвало да са съобразени със закона за опазване на паметниците на културата. Така се наложило общината да плати 47 хиляди евро за неприложими проекти.
Иначе Берлин се грижи усърдно и с много пари за имиджа си - със специална кампания под мотото "Бъди Берлин"! И финансова подкрепа от 11 млн. евро, което на всеки трезвомислещ със сигурност би се видяло прекалено на фона на задълженията от 60 млрд. на берлинската община.