Двойно по-високи стават таксите за издаване на разрешение за ползване на жилищни и обществени сгради. Това предвижда решение на Министерски съвет за промяна на тарифата за строителните такси, което бе публикувано в "Държавен вестник" миналата седмица и вече влезе в сила. Тези разрешения се издават от регионалното министерство и са последното препятствие за всеки предприемач, преди да получи акт 16.
Със 100% скачат таксите за издаване на тези разрешения, когато са за ползване на обществени сгради. Досега таксите за хотели, молове, спортни центрове и др. бяха 1000 лв., а от тази седмица вече ще са 2000 лв. За жилищните сгради над 15 метра височина също ще се плаща двойно. Новата тарифа предвижда за такива сгради да се събират не по 500 лв., както досега, а по 1000 лв. Също двойно е увеличението за смесените сгради, в които освен жилища има офиси и магазини. До сега за тях се плащаха по 600 лв., а новата тарифа предвижда да се събират по 1200 лв.
Според контролните органи и новите такси не са високи. "Тарифата не е променяна значително от поне 5 години, а цените на строителните материали и жилищата са се повишили многократно", коментира Георги Даракчиев, зам.-началник на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Тези такси се събират еднократно и са малка част от стойността на самата сграда, припомни той. Даракчиев обясни, че разрешението за ползване на една голяма жилищна сграда е 1000 лв., а самата сграда струва над 1 млн. лв.
Средно с около 30% поскъпват и разрешенията за ползване на пътищата и пътните съоръжения.
|
|