Българските домакинства все още спестяват повече, отколкото вземат заеми. Гражданите имат влогове в банките в общ размер на 21.8 млрд. лв. към края на септември, което се равнява на около 1/3 от БВП. В същото време кредитите им са за 17.6 млрд. лв. Това показва статистиката на БНБ към 30 септември. Запазва се обаче тенденцията новите заеми на хората да нарастват по-бързо, отколкото новооткритите влогове.
Депозитите на домакинствата нарастват с 28% на годишна база, а кредитите - с 44%, отчита екипът на Иван Искров. Тази статистика обаче обхваща само банките и не включва заемите, които се раздават от фирми за кредити, от заложни къщи или пък от нелегални лихвари. Хората обаче пестят доста ниски суми. 8.7 милиона от всичките 12 милиона влога на граждани са на стойност до 1000 лв.
За разлика от домакинствата фирмите стават по-малко спестовни с всеки изминал месец. В средата на годината ръстът на фирмените депозити беше близо 26%, а по последни данни е паднал на 14%, сочи статистиката. Кредитите на предприятията са близо 30 млрд. лв., а спестяванията им са едва 13.4 млрд. лв., съобщават от БНБ.
Банковите активи са в общ размер на 65.7 млрд. лв. към края на юни, сочи публикуваният през миналата седмица отчет на БНБ за полугодието. В два случая БНБ е наложила санкции заради засечени единични големи кредити или заеми за свързани фирми в нарушение на закона.
"...Депозитите на домакинствата нарастват с 28% на годишна база, а кредитите - с 44%..."
..
Ако е вярно за тези 44% -> кредитният бум продължава.