Столичната "Топлофикация" готви нови сметки за парното, от които ще е ясно кой колко плаща от общата сума на входа. Засега те са още проект, публикуван на сайта на дружеството. То приема препоръки от гражданите как фактурите да станат още по-ясни.
Всеки абонат ще научава не само своето месечно потребление, но и това на целия вход. С посочената единична цена на киловатчас той сам ще може да сметне колко плаща от общата сметка. Друга новост е, че гражданите ще могат да сравняват изразходената енергия за съответния месец сега и преди година. Ще има и същото сравнение и за използваното от останалите във входа. Фактури ще показват старите задължения на абоната с лихвите, както и дали дружеството ще му връща пари след изравнителната сметка.
Новата сметка ще се състои от две страници. На първата ще фигурира общата дължима сума, както и разбивка на това каква част от нея идва от отоплението на сградната инсталация, на самия апартамент и за подгряване на водата. Посочва се и начисленият ДДС. На втората страница е информацията за просрочените задължения, за разхода на топлоенергия от целия блок и сравненията с предходната година. Указана е и подробна информация за подгряване на водата, която обаче може да се обясни само от експерт. В новите сметки дружеството се престрашава и да посочи телефони, на които гражданите могат да получат разяснения, както и да потърсят помощ при аварийни ситуации.
Същевременно одит на Сметната палата разкри, че между 2005 и 2007 г. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) почти не е проверявала на място как и дали топлофикациите из страната изпълняват предписанията й. Въпреки че законът задължава комисията на Константин Шушулов да проверява периодично финансите на дружествата, през 2007 г. тя не е направила нито една такава проверка на място. Практиката е тези енергийни предприятия да се проверяват само документално.
---------НЕГЛИЖИРАНЕ
От доклада на одитната институция излиза, че енергийната комисия неглижира и жалбите на гражданите от топлофикациите и другите енергийни предприятия. За трите проверявани години в комисията са постъпили 4290 жалби, като 2583 от тях са свързани с парното. Проверяващите обаче са открили, че ДКЕВР не пази информация за удовлетворените жалби - повечето от тях са били пренасочвани за решаване към други институции. Общо 37 875 семейства са оспорили сметките си за парно през 2005, 2006 и 2007 г. Оплакванията са адресирани до самите топлофикации.
|
|