Американското правосъдие отново взе на прицел US гражданин, който e шпионирал за Китай. Във федералния съд в Норфолк, щата Вирджиния, започна съдебният процес срещу 68-годишния физик от китайски произход Цюан Шен Шу. Според "Ню Йорк таймс" той е обвинен, че от януари 2003 до октомври 2007 г. незаконно е предоставял на Китай секретна информация за изстрелването на космически ракети. Ученият обаче е и бизнесмен и в това си качество също е допуснал тежки прегрешения.
Цюан Шу пристига в САЩ в началото на 80-те години, когато той е малко над 40 години, разказва биографията му руското електронно издание Lenta.ru. В родината си се е занимавал с една перспективна научна дейност - физика на ниските температури, която изучавал в специализиран институт в Ханчжоу, пристанищен град на Източнокитайско море. Това, че по онова време в Китай е имало такъв
тясно профилиран институт,
не бива да изненадва. Тогава Пекин се отваря към Запада, а самият Ханчжоу е разположен в регион, в който комунистическият режим допуска пазарни отношения и свободни икономически зони в рамките на започналите реформи под ръководството на Дън Сяопин.
В САЩ ученият продължава научната си работа във Вашингтонския университет, а след това - в Националната лаборатория по ускоряването "Енрико Ферми". Неин принципал е Министерството на енергетиката. През 1998 г. Цюан Шу се премества в град Нюпорт Нюз, щата Вирджиния. Десет години по-късно той вече е собственик на преуспяващата компания AMAC International, която има клон в Пекин. Физикът е автор на 3 книги и на повече от 100 статии по криогеника и свръхпроводимост. През 2000 г. той е редактор на 45-и том на годишния алманах "Достиженията на криогенната техника", което е признание за научната му компетентност. (Криогениката е раздел на физиката, изучаващ получаването на ниски температури и промяната на свойствата на материалите при такива температури - бел. ред.)
За изследванията си компанията AMAC International редовно
получава субсидии както от Министерството на енергетиката,
така и от US космическата агенция НАСА. По принцип се смята, че течният водород е много ефективно гориво за ракетните двигатели, но изисква дълбоко охлаждане. Така че разработките на Цюан Шу и колегите му са били много полезни за НАСА. Договорите на компанията с министерството и с НАСА са достигали до сумата от 2 милиона долара.
Съединените щати обаче не са единствената държава със собствена развита космическа стратегия и политика. Напоследък космически амбиции демонстрира и Китай. През 2003 г. страната изстреля първия си пилотиран кораб с тайконавта Ян Ливей (така в Китай наричат космонавтите или астронавтите). По този показател страната се нарежда на трето място след Русия и САЩ. Чжан Чжиган пък е първият тайконавт, излязъл в открития Космос, което стана на 27 септември тази година. А през 2011 г. Китай планира да изстреля 8-тонна космическа лаборатория.
Цюан Шен е арестуван два дни след космическата разходка на Чжан Чжиган. Привидно между двете събития няма връзка. В материалите си за ареста американските медии споменаваха обаче и за космическите постижения на Китай. Според Lenta.ru така намекваха, че тези постижения нямаше да са реалност без откраднатите от САЩ тайни.
Впрочем ФБР обяви, че разполага със сведения за дейността на Цюан Шу в полза на конкурентната вече китайска държава. Според събраната от агентите информация
физикът е консултирал китайски колеги
за охлаждането на течния кислород и течния водород. Разкривал е и технологии за изстрелването на тежки товари от новия китайски космодрум на остров Хайнан. Именно оттам Китай планира да изстрелва ракети носители и космически кораби от ново поколение. Американското разузнаване е засякло, че в телефонен разговор с пекински колега през 2006 година Цюан Шу е споменавал за проект, свързан с Хайнанския космодрум, и е уверил, че следи проекта вече трета година. В друг разговор пък той намекнал колко важен е този проект за отбранителната промишленост на Китай. Но най-големият му грях е извършен миналата година. Тогава Цюан Шу дал акъл на китайски колега как да се преиначат окончателните данни от изследванията, за да се излъже американското разузнаване. При това той разяснил, че "във военната промишленост се прави точно така".
Дейността на Шу е пряко нарушение на Закона за контрол върху износа на въоръжения. Той налага серия ограничения срещу предоставянето на технологии за други държави, които могат да се използват в отбранителната промишленост. "Вашингтон поуст" уточни, че едно от прегрешенията на физика е извършено през 2003 г., когато предоставил информация за конструирането на резервоар за течен водород и на различни помпи, клапи, филтри и други прибори.
Като капак на всичко босът на AMAC International бе уличен в корупция. Компанията му се е занимавала не само с изследвания, а и с посредничество в международната търговия.
Пекинският филиал на компанията
е представлявал интересите на над 15 западни компании, интересуващи се от китайския пазар и от продажбата на свои стоки и услуги там. Една от тези компании била от Франция, която според "Вашингтон поуст" доставяла апаратура за втечняване на водорода. Благодарение на посредничеството на физика френската компания спечелила от Китай договор за 4 млн. долара. Агентите на ФБР установили, че Цюан Шу дал подкуп от $190 000 на китайски чиновници, за да бъде сключен договорът именно с френската компания. Съответно от нея той получил комисиона от $400 000. Привидно сделката е била изгодна за всичките три страни. С изключение на една.
Случаят обаче има и морална страна. На практика Цюан Шу е предоставял на Китай резултати от изследвания, финансирани от американския данъкоплатец. Един вид харчил американски пари за един съперник. Това си е вид кражба, но обвиненията тук са най-вече морални. Подобен вид "кражби" юридически още не са институционализирани.
Цюан Шу се призна за виновен по всички обвинения. Според американския закон той може да бъде осъден на 10 години затвор, задето е давал данни за изготвянето на ракетно гориво от течен водород. Извършването на услуги за друга държава в областта на отбранителната индустрия е подсъдно не само в САЩ. Още 10 години той може да лежи, задето е разкрил информацията за производството на резервоара за течен водород. Отделно го грозят 5-годишна присъда и глоба до $2.5 милиона за корупция. Така следващите 25 г. той може да прекара зад решетките. Окончателното решение на съда се очаква най-рано идния април.
Провиненият учен вероятно разчита на по-лека присъда, а може би и на извънсъдебно споразумение. Дали обаче американското правосъдие и изобщо американската страна ще се нуждаят от услугите и сътрудничеството му, които са задължителни за подобна съдебна развръзка? Той би спасил кожата, ако знае супертайни в криогениката или пък предостави на САЩ секретна информация за китайската космическа или военна програма. Дали обаче държи такива тайни? При всички случаи това ще стане ясно до април 2009 година.
---КАРЕ---
Съединените щати като че ли са под обсада от китайски агенти. В момента още тече делото срещу 70-годишния шпионин ветеран Донаф Чун. Дълги години той работил за Rockwell International и Boeing, после обаче бе заподозрян, че е продал на Пекин секретна информация за американските космически совалки, военния транспортен самолет "С-17" и ракетата Delta IV. Тази година има два случая на обвинение срещу шпиониращи за китайската държава. В единия случая става дума за четирима души, сред които служител на Пентагона и тайвански търговец. Те издавали секретна информация за Пентагона и за доставки на американско оръжие за Китай. Другият случай засяга физика Рис Рот, обвинен, че допуснал китайски асистент до секретна информация за разработки на ВВС на САЩ. При пътуванията си в Китай той носел ноутбук със записани секретни данни. Миналата година 67-годишният Чи Мак пък бе осъден на 45 години затвор, защото издал на Пекин секретна военна информация, включително най-нови технологии за засичане на подводници.
|
|