Руският президент Дмитрий Медведев разговаря с председателя на Върховния съд Вячеслав Лебедев по време на конгреса на руските магистрати в Москва. |
"При цялото ми уважение към Европейския съюз смятам, че той не може и не бива да заменя руското правосъдие. Трябва да мислим как да променим съдебната си система така, че да накараме гражданите да предпочитат нея. Защо независимият де юре съд не е независим и де факто? Защото съдиите невинаги са безпристрастни и справедливи", попита той аудиторията. И обеща да се вземат мерки за независимостта на съдиите, включително да бъдат защитени от натиск отвън, твърди Интерфакс.
Той също настоя да се засили законодателно прозрачността на съдилищата. Според юриста Медведев гражданите имат право да получават информация как вървят делата, как се подбират съдиите, а и да имат достъп до съдебните актове.
Държавният глава също се обяви за опростяване на процедурата по преназначаване на съдиите, която сега се прилага на всеки три години. Той не изключи в бъдеще безсрочно назначаване на съдиите.
Медведев предложи също да се създаде дисциплинарен орган, който да контролира работата на съдилищата, както и да се вдигнат заплатите. "Съдебната система не трябва да бъде бедна, иначе правосъдието ще бъде сполетяно от бедствия", каза той. В същото време руският лидер настоя да се въведе безплатна юридическа помощ за социалнослабите в цялата страна. В момента тя се практикува само в някои региони.
Той припомни и предложенията си да се съкратят сроковете по разглеждането на гражданските дела, да се създаде механизъм за компенсации при нарушаване на гражданските права в съдопроизводството и да се изпълняват съдебните решения в пълен обем и в срок.
МЕРКИ
Президентът поиска още алтернативни наказания, а лишаването от свобода да се прилага ограничено. "Трябва широко да се използват административните наказания", добави той. Това важи за хора, чиито деяния не са "с висока степен на обществена опасност". Медведев подкрепя и идеята на председателя на Върховния съд Вячеслав Лебедев да се декриминализират някои дребни престъпления, най-вече на непълнолетни. Според официална статистика 90% от тях са зад решетките заради кражби на мобилни телефони.