:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,982
Активни 699
Страници 24,912
За един ден 1,302,066

НЗОК затяга с поне 15% разходите

От 1 януари всички медици ще се отчитат само по електронен път
Здравната каса най-сетне може би ще успее да контролира поне част от парите, които изтичат от нея. "Международният опит сочи, че при въвеждане на информационна система разходите падат с 15%, но предполагам, че при нас на първо време ще намалеят с повече", обясни директорът на НЗОК Румяна Тодорова при официалното представяне на системата. Реално тя ще стартира на 1 януари, макар че тестово работи и се внедрява от юли.

Като начало със системата ще се засичат най-възловите моменти в контрола, при които има дублажи и нарушения. Първо от касата са започнали да засичат т.нар. диспансерни прегледи при специалистите, обясни Тодорова. Оказало се, че лекарите предпочитат да не диспансеризират хронично болните, т.е. да ги водят на специално наблюдение. За диспансеризиран болен касата плаща по 8.50 лв. на преглед. Ако обаче пациентът отиде, без да е записан при лекаря като хронично болен, с талон от личния лекар за нормална консултация, цената на това направление вече е 14.50 лв. Затова и специалистите предпочитат да карат пациентите да искат такъв талон от джипито за всеки преглед. В бъдеще обаче системата ще засича още при отчета на лекаря какъв талон е подаден и той няма да се приема, ако не е диспансерен.

Благодарение на информационната система вече се засичат и дублирани дейности за 3 млн. лв. месечно, допълни още Тодорова. Това са изследвания и прегледи, назначавани на един пациент от различни лекари.

При старта на системата на 1 януари всички лекари, болници, стоматолози и аптеки ще трябва да се отчитат само на електронен носител. Очаква се проблем да има при специалистите от доболничната помощ, тъй като в момента доста от тях все още се отчитат на хартия. Системата осигурява и достъп до информация от ГРАО, НАП и МВР, от която касата има нужда. Тя ще се надгражда с електронно здравно досие на пациентите и с електронен здравен портал. С първото хората ще могат да проверяват каква медицинска помощ са получавали и на каква цена в последните 5 години, а през портала лекарите ще се отчитат онлайн.



ПРЕДИСТОРИЯ

Опитите на касата да се сдобие с информационна система датират от появата на самата НЗОК, т.е. от 1999 г. Тогава беше сключен договор с фирмата "Аремиссофт", който обаче след това беше разтрогнат. На фирмата бяха платени над 4 млн. лв., без касата да разполага с работещ софтуер, освен един-единствен модул. След това бяха дадени още 6 млн. лв. за изграждане на различни модули, за да може НЗОК все пак да работи. Договорът за вече готовата система датира от 2006 г. Той е на стойност 3.5 млн. евро, платени по заем от Световната банка. Изпълнител е консорциум, в който влизат три фирми - френската БУЛ, румънската "Сивеко" и израелската "Макаби хелткеър сървисис".
2
1495
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
03 Декември 2008 03:47
ДЕЗИНФОРМАЦИЯ!
Янина, попитай първо за какво иде реч, недей да пишеш щуротии. Защото :
1. НЗОК не публикува публичните регистри, поради което стават много технически грешки. Пример : едно посещение на пациент в лаборатория - лаборантът трябва да въведе : ЕГН - 10 цифри, УИН на лекаря - 10 цивфри, РЦЗ на изпращащия лекар - 10 цифри, здравен регион - 4 цифри, 5 изследвания по 4 цифри - 20 цифри, ако има заместващ или нает лекар - още 10 цифри, дата на издаване - 6 цифри, дата на изпълнение - 6 цифри, абулаторен лист - 4 цифри, номер на направление - 4 цифри, код 1 и код 2 на заболяването - 2 по 7 знака. Сметка : 98 ЦИФРИ! (това е ако пациентът няма втори и/или трето направление и ако е БГ гражданин) Алооо, тупаните от НЗОК, ако вие въвеждате 100 пациента дневно, прави около 10000 цифрички. ДЕСЕТ ХИЛЯДИ НА ДЕН. А обърка една - сторно на сметката. Няма вариант за поправка. НЯМА. Анулира се дейността ти.
Разбира се, има софтуер за тази работа, ама НЗОК, БЛС и МинЗдрав не дават регистрите! НЕ ГИ ДАВАТ. Щото са ТЪПИ ОЛИГОФРЕНИ. А сега, другарката Здравкова да си направи ревизия на написаното ли да ми демонстрира как въвежда 10000 цифри без грешка (оригинала е напикана бележка, поомачкана в балтона на пенцията). По тази методика, аз ще сваля не 15% а 55%. Но това е отказ от плащане и буквоядство, а не ограничаване на нарушенията. Къде отиват парите ли? Вижте какви коли карат фармацевтичните фирми и какви ДжиПи-тата, сами си направете сметка.
ДЕЗИНФОРМАЦИЯ!
[/b]
03 Декември 2008 06:49
Много сме зле с информационните системи! Всяка година при подновяване на европейската здравна карта искат формуляр с всички данни и снимка.След като веднъж вече е издавана такава карта, могат да използват базата си и да спестят мотаенето. Студентите в чужбина като си дойдат за месец примерно и искат да ползват медицински услуги, подават молба в МВР, за да докажат излизане и влизане в България, вместо това да го направи РЗОК или НАП.Естествено всеки път плащат за справката, редят се на опашки точно на 3 места-МВР, НАП, РЗОК. Принципът е "да измъчваме гражданите максимално"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД