Повечето вносители на предложението за ранни и щедри пенсии на депутатите вчера масово оттеглиха подписите си под законопроекта за промени в Кодекса за социално осигуряване. Текстът предвиждаше след един пълен мандат в Народното събрание избраниците да могат да се пенсионират на 55 години, а размерът на пенсиите им да съставлява 70% от депутатската заплата, без оглед на осигурителния стаж. При сегашната заплата в НС това прави над 1000 лв.
Парламентарната група на БСП принуди четиримата си депутати да оттеглят подписите си под скандалното искане. Иван Даков, Костадин Кобаков, Станка Маринчева и Борис Николов бяха сред 11-те вносители. Вчера обаче червената група се разграничи от действията им и ги накара да заличат подписите си.
"Ще го направим, щом мнозинството реши така", примиренчески коментира Борис Николов. Той обясни, че всъщност идеята на законопроекта била да се предизвика дебат по този въпрос и нещата най-сетне да бъдат регламентирани. "Не може един депутат да бъде ограничаван по различни начини 4 години. Щом държавата ограничава, трябва и да дава", коментира червеният депутат. Той обясни, че цялата история му е донесла лични негативи, но не съжалява за действията си. Според Николов бурната обществена реакция била нормална. "И да се откажем от пенсиите си, хората няма да кажат: "Браво!", а ще си помислят, че сме откраднали много. Каквото и да направим, ще са недоволни", обясни той.
Независимите Петър Берон и Йордан Величков също заявиха, че доброволно оттеглят подписите си от законопроекта. С изричното уточнение, че го правят под журналистически натиск, а не защото се отказват от аргументите си в полза на подобна привилегия. Двамата продължават да са убедени, че обезпечените старини ще направят депутатите по-независими от партийните директиви.
Твърдо зад проекта продължават да стоят тримата от "Атака" - Ваню Хърков, Илиян Илиев и Христо Попов. И според Хърков идеята на вносителите била да започне дебат и да се разчупи уравниловката при тавана на пенсиите. Атакистите гледат на поправката като компенсация срещу конфликта на интереси, заради който депутатите не могат да упражняват своите професии, докато са в НС, и така губят квалификация.
Двамата съвносители от БНД Николай Свинаров и Валентин Милтенов също остават верни на идеята. Според бившия военен министър е крайно време да се постави въпросът за нова политика на доходите и да се отмени таванът на пенсиите за определени категории труд. "В една парламентарна република народните представители би трябвало да са с най-висок статут", аргументира се Свинаров. В тази привилегирована група влизали около 1000 души. Юристът определи като доста странна процедурата "оттегляне на подпис от законопроект". И предположи, че ако текстът стигне до залата, ще бъде приет "срамежливо и с отвращение".
|
|