Ректорът на закрития през 2006 г. Международен Карловски университет на Световната академия на науките на Сан Марино - проф. Божидар Леонов, спечели на първа инстанция и двете дела, които прокуратурата му заведе, съобщи самият той. На 17 ноември Районният съд в Бургас отхвърли обвинителния акт срещу Леонов за издаване на незаконни дипломи, измама на студентите и лично облагодетелстване. Още на 16 юни пък съдът в Карлово оправда Леонов по същото обвинение. Прокуратурата е обжалвала и двете решения. Мотивите на магистратите по двете дела са сходни - че макар и нелегитимен по Закона за висшето образование, университетът е спазвал Търговския закон и по него не е извършвал никакво нарушение.
Вузът към Академията на Сан Марино попадна през 2006 г. в списък с 22 фирми, предлагащи незаконно обучение от името на чужди университети. Той бе изготвен от министър Даниел Вълчев в опит висшето ни образование да се пречисти от нелегалните училища. Вълчев поиска от прокуратурата да образува дела срещу университетите, които не са получили акредитация и работят единствено по Търговския закон като фирми. По-късно обаче се разбра, че дела се водят само срещу 15 нелегални вуза, защото във внесения при главния прокурор списък, неясно защо, са отпаднали седем. Опозицията заподозря, че са били "помилвани", тъй като сред преподавателите в тях е имало политици, близки до управляващите.
Карловският университет бе екзотичното изключение сред всичките закрити вузове, които предлагаха едни и същи стандартни специалности. Неговите студенти бяха задължени да учат есперанто, на който език се изнасяха и всичките лекции. Ректорът му проф. Леонов съобщи, че не се е отказал да легализира вуза. Тъй като, за да получи акредитация, училището му трябва да разполага със собствена сграда, Леонов е предоставил своята собствена къща в центъра на Карлово. От някогашните 200 студенти в момента са останали пет ученици, на които Леонов помагал да вземат дипломи директно от Сан Марино.
Карлово и университет?
Вие в България у ред ли сте?