:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,711
Активни 427
Страници 19,641
За един ден 1,302,066
Импортен дискурс

Физико-математически аспекти на процесите в ямата за длъжници

Незабравимата Лайка.
Руският математик академик Виктор Маслов предсказа световната криза още в началото на 2008, твърди самият той в интервю за официоза "Российская газета". Маслов е един от водещите руски учени, лауреат на Ленинска, Държавна и Демидовска награди.



"Российская газета": Днес много хора недоумяват - как така икономистите, в това число Нобелови лауреати, проспаха разразяването на кризата?

Виктор Маслов: За яснота ще се позова на физиката. Когато в началото на миналия век експериментите вече не се вместват в класическата механика, става ясно, че е нужна нова физика - квантовата. Днес има аналогична ситуация в икономиката. Тя "стъпваше" на теорията на вероятностите, но сега по множество причини нейните закони са недостатъчни. Нужни са нови теории.

Аз успях да покажа, че тези явления, които сега стават в икономиката, имат доста общо с някои процеси във физиката. Казано съвсем простичко, иде реч за така наречените фазови преходи, когато ситуацията се влошава не плавно, а внезапно, лавинообразно преминава от едно състояние в друго. Тези процеси са добре известни във физиката и са описани с формули. Подобни формули могат да се използват и в икономиката.

РГ: Тоест лично вас кризата не ви свари по бели гащи?

ВМ: Точно така. Още през лятото аз продадох дачата и апартамента, а парите преведох на децата в чужбина. Моите разчети показваха, че Америка отдавна е преминала някакъв праг или критично число, след които непременно, като лавина, ще се разрази кризата. Същият този неуправляем фазов преход.

РГ: За какви критични числа говорите?

ВМ: Ще поясня чрез знаменития трик Коровиев-Фагот - помните ли Булгаковия герой, който разхвърля в театъра десетачки? Разбира се, някой се е сдобил с повече купюри, друг - с по-малко, а някои са останали без хич. Въпросът е: ако купюрите са милион, то колко трябва да са зрителите, за да не остане никой без банкнота? Малко неопределена задача, без еднозначно решение. Отговор все пак има: примерно квадратен корен от милион, тоест хиляда зрители. Това е критичното число в дадената ситуация. Ако са по-малко, вероятността всеки да се сдобие с купюра е много висока. Но ако зрителите са, да речем, десет хиляди, то девет хиляди от тях ще си останат без пари. Такъв отговор се получава с помощта на уравнение от математическата физика.

Точно по същия начин аз пресметнах критичното число дългове на САЩ. Оказа се, че тяхната икономика отдавна е прекрачила този рубеж, следователно банкрутира и отново ще рухне лавинообразно в ямата за длъжници. Което и стана. По аналогичен начин може да се сметне критичното число, да кажем, на парите, намиращи се в обращение в страната. Ако скоростта на движението им е по-ниска от това число, расте инфлацията; ако е по-висока - ситуацията е стабилна.

РГ: Но всеки икономист знае, че инфлацията зависи от скоростта на паричното обращение...

ВМ: Така е. Но аз давам не общата схема, а конкретното число. Там е цялата работа.

РГ: Това знание може ли да ни помогне днес за излизане от кризата? Какво бихте посъветвали Обама?

ВМ: Не бива да се спасяват главните виновници и най-вече банките на "Уолстрийт". Техните дългове отдавна са в скалата отвъд критичните числа. Помощта трябва да е за сравнително малките провинциални банки, които основно обслужват хората. Освен това, трябва да се въведе държавна регулация в банковата сфера, за да се изведе страната от ямата за длъжници не стихийно, а с помощта на яки лостове.

_______

...Или както посочва най-изявеният форумен русофил Душко: "А Руските Собачки - Белка, Стрелка, Лайка управляваха Космически Кораби! Нещо до което всички страни с изключение на САЩ от Нано -Технологичния Запад и след 100 години няма да достигнат."
7
1417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
12 Март 2009 22:34
Това за Душка дето сте го написали си e ваша работа ама вие си знаете сега ще цъфне у фоума и тогава ще видите. А отностно академика има някой неща върху който си заслужава да се замислим
12 Март 2009 22:44
Интересно защо е пропуснат по един абзац в началото и края на материала:
Академик Маслов - один из блестящих российских математиков, он решил немало сложнейших государственных задач, в частности рассчитал покрытие чернобыльского саркофага. Он также с математической точностью предсказал дефолт 1998 года, а ранее - развал СССР.

РГ: А что делать для выхода из кризиса России?

Маслов: У меня нет ответа, так как наша экономика закрыта и слишком велика доля теневой экономики. Поэтому невозможно рассчитать критические числа и получить объективную картину.

А?

_______________________
Блогът на Манрико
13 Март 2009 04:56
... А Руските Собачки - Белка, Стрелка, Лайка управляваха Космически Кораби! ...

13 Март 2009 09:22
Трънки!
Парата каза, че фождо е предсказал кризата още снимайки са гол във фотографското училище.
И ако дойдтг за ни запухат с факти и цитати от най.българския с коца, ще плачем за душко.
13 Март 2009 10:53
Не е нужно да си руски физик-академик , за да видиш, че страната на краварите и говедарите затъва.Сигурен съм , че палатковите лагери за прогонени от домовете си американци ще се множат и тогава , надявам се, американците ще разберат какво е това палестински бежански лагер и може ли да се живее в него, но вече ще трябва да помагат на себе си и едва ли ще имат пари за палестинците!
13 Март 2009 13:00
Статията определено е с по-друго "звучене", когато се прибави това, което е открил Манрико. То е изключително важно! По същество, руският математик е приложил известната вероятностна задача за "пияния моряк". Манрико,
13 Март 2009 18:25
" ... Нещо до което всички страни с изключение на САЩ от Нано -Технологичния Запад и след 100 години няма да достигнат. "


Това е абсолютно вярно. 100 години са много за един бас, но мога да се ОБЗАЛОЖА 10 към 1 във Ваша полза. В близките 10 години Япония, Германия, МикроБритания, Бенилюкс или Скандинавия НЯМА да посторят космически кораби.


Космонавти - японци, миикробританци или бенилюксци могат да летят само ако си купят място на руски, китайски или индийски космичепски кораб.
Както е тръгнала Америка по пътя на нано - виртуалните технологии почвам да се съмняввм, че американците ще могат след 10 години вече да строят космически кораби. Совалките гърмят и остаряват, нови идеи няма.


Аз като човек с познаниявъв Физиката и Математиката изчислявам като 49 % вероятност че ИРАН и Корея след 10 години ще имат космически кораби.

На Венецуела и Бразилия - давам вероятност - 10 %.

За Мексико - 5 %

За Бангладеш и Годорас - 1 %.

За Британия и Германия - 0, 00 1 %.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД