:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,624
Активни 697
Страници 17,527
За един ден 1,302,066

В САЩ и Германия бдят за всеки глас, у нас нехаят

Или защо последните промени в избирателния закон - за мажоритарния елемент и 8% бариера, са противоконституционни
Даниел Смилов
Основен принцип на избирателното право е гласът на всеки избирател да има равна тежест: един човек - един глас. Особено в мажоритарни системи, където се гласува за отделни кандидати, ако гласовете на гражданите имат различна тежест, може да се стигне до сериозни отклонения от справедливия и легитимен резултат. До 1964 г. в САЩ например манипулирането на бройката на избирателите в отделни райони е било основният начин да се "размие" гласът на чернокожите. Ето защо принципът "един човек - един глас" е едно от основните постижения на движението за граждански права. В поредица свои решения (най-важните от които са Reynolds v. Sims, 1964; Wesberry v. Sanders, 1964), американският Върховен съд утвърждава този принцип, като започва да

изисква почти математическо равенство на гласоподаватели

във федерални избирателни райони. При щатски избори се допускат отклонения в рамките на около 5%. Главният съдия Уорън - една от ключовите фигури на американския конституционализъм - оценява решението Baker v. Carr, 1962 - решение, с което Върховният съд започва да контролира конституционността на избирателните райони - като най-важното за неговото съвремие: по-важно дори от десегрегационните решения за училищата.
В този смисъл буди недоумение патетичното твърдение на нашия изтъкнат конституционалист професор Любен Корнезов: "Не е възможно и няма държава в света, където всеки глас да бъде равен на друг глас." Вярно е, че Америка е зад океана и може би той не я включва в своя обзор, но дори и в Европа се намират изключения от неговите обобщения. Немският федерален конституционен съд например поне двукратно се е изказвал по въпроса с бройката на избирателите в отделните мажоритарни райони. В едно от решенията си (16BVerfGE130, 1963) немските съдии утвърждават допустими отклонения от около 33% между различните райони. Но обърнете внимание, че в немската избирателна система крайният резултат винаги отразява полученото от всяка партия в пропорционалната част от изборите. Ето защо отклонения в мажоритарните райони нямат никакво влияние върху крайния резултат на партиите. Затова немският съд допуска едно по-значително отклонение от математическото равенство в интерес на спазването на историческите и административните райони на страната.
Предложените у нас 31 мажоритарни (едномандатни) района представляват сериозно конституционно нарушение. Те предполагат разминавания в гласоподавателите в отделните райони в пъти: до 300% и повече. Нещо повече - за разлика от немската система тук мажоритарно избраните кандидати са просто прибавени към пропорционално избраните, което

изкривява крайния резултат в полза на големите партии

Когато няма равенство и в избирателните райони, изкривяването ще бъде още по-голямо, и то в полза на определени големи партии: тези, които се представят по-добре в провинцията за разлика от София (т.е. БСП и ДПС).
Принципът "един човек - един глас" е достатъчно добре закрепен в нашата Конституция. Чл. 42 дава правото на глас на всички над 18 г. с изключение на поставените под запрещение и лишените от свобода. Чл. 10 говори за "общо, равно и пряко избирателно право". "Равното право" е просто българският превод на принципа "един човек - един глас".
Нещо повече - чл. 6 провъзгласява равенството по достойнство на всеки гражданин (ал. 1) и равенството на гражданите пред закона (ал. 2). В съвременния демократичен свят защитата на правото на глас е от ключово значение за уважението на достойнството на индивида: гласувайки, ние сме пълноценни и равноправни членове на политическата ни общност. Неравенства в тежестта на гласовете и размиването на правото на глас - които засягат достойнството на индивида - могат да бъдат оправдани само с особено тежки и убедителни аргументи с конституционно, а не политическо-конюнктурно значение. Предложените от мнозинството аргументи нямат тази сила: избраната формула беше просто един компромис с желанията на президента, компромис, който все пак трябваше да е от полза за управляващите от БСП и ДПС. Вярно е, разбира се, че мнозина желаят "мажоритарен елемент" в изборите, но от това не следва, че този мажоритарен елемент

трябва да нарушава фундаментални принципи

като "един човек - един глас". Има хиляди мажоритарни формули, съвместими с този принцип - статистически куриоз е как след толкова много умуване ние се натъкнахме точно на противоконституционен вариант.
Българската конституция отделя специално внимание на политическите партии като основна структура на представителната демокрация. Чл. 11 провъзгласява принципа на политическия плурализъм и очертава основната задача на партиите - да съдействат за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите. Те трябва да правят това в среда на равенство на условията за надпревара, особено що се отнася до изборния процес. Практиката на немския федерален конституционен съд е индикативна в това отношение и може да ни е от полза в тълкуването на нашата конституция, тъй като нашият чл. 10 е почти точен еквивалент на чл. 38 (2) на основния закон. Немският съд изрично подчертава, че "равното избирателно право" се отнася не само до равенството между избирателите, а между кандидати и партии като необходими структури на представителната демокрация (BVerfGE 47, 198 (225); BVerfGE 73, 40).
Въпросът следователно е

дали 8% бариера не нарушава "равенството" между партиите

в избирателния процес. Как немците са третирали подобни проблеми? Федералният конституционен съд още през 1952 г. твърдо се е противопоставил на въвеждането на избирателна бариера, по-висока от 5%, точно защото се е опасявал, че това ще е нарушение на споменатия принцип на равенство (Schleswig-Holstein се опитал да наложи по-висока бариера очевидно за да затрудни представителството на датското малцинство в областта). По-интересен за нас е един по-късен случай обаче от времето на първите избори след обединението на двете Германии - 1990 г. (82 BVerfGE 322). При прилагането на 5% бариера в рамките на обединена Германия партиите от източната част са били в неизгодна позиция - като по-малки те трябвало да преодолеят общонационален праг. Затова, за да спази конституционния принцип за равенство на участието на партии, Бундестагът приел специална формула, при която партиите от Изтока биха могли да броят гласовете си заедно със своя посестрима партия от Запада и по този начин по-леко да преминат общата 5% бариера. Една партия обаче - източните комунисти - не намерила посестрима на Запад. Поради този факт конституционният съд обявил цялата схема за противоконституционна и задължил парламента да въведе еднократно и извънредно поотделно прилагане на 5% бариера в Източна и Западна Германия.
Поуката от този казус е, че равенството на партиите в избирателния процес трябва да бъде пазено много зорко и

дори с цената на неортодоксални мерки

В никакъв случай не бива да се допускат решения, които поставят една или друга партия в неравностойно положение чрез въвеждането на необосновани избирателни бариери. В нашия случай с 8% бариера за коалиции имаме точно такова тенденциозно и необосновано въвеждане на мярка, която очевидно е насочена срещу определена група от партии. Нещо повече, промяната се прави по спешност, ограничено време преди изборите, когато вече са били взети важни решения за коалиране. В този контекст 8% бариера у нас е разчистване на сметки с политически опоненти. Загрижеността за стабилността на партийната система и парламента, която мнозинството заявява, е просто илюзорна. Защо да е по-добре за партийната система в парламента да има 4 малки партии, влезли поотделно, отколкото две коалиции от по 2 партии всяка? При кой вариант от двата имаме по-голямо раздробяване и при кой по-голяма стабилност? Очевидно стабилността на партийната система няма нищо общо с този електорален праг.
4% бариера е достатъчна като стабилизираща мярка: повечето демокрации ползват такава или подобни бариери и само в по-екзотични места (Турция, Русия, Мечиарова Словакия) се е експериментирало с по-високи бариери. Тъй като у нас няма някаква особено належаща нужда от укрепване на парламента или партийната система с административни мерки, такива изкуствени бариери, които водят до непредставяне в парламента на големи групи от граждани, са неприемливи и вредни.
В крайна сметка 8% бариера е едно ad hoc решение, което е

насочено срещу определени играчи

и цели да намали избирателните им шансове. Доколкото е безсмислена от гледна точка на някакъв наложителен обществен интерес (като стабилизация на парламента и партийната система), тя е противоконституционна: нарушава равенството на партиите в електоралната надпревара.

* Авторът е програмен директор политически и правни изследвания на Центъра за либерални стратегии.
Карикатура: Христо Комарницки
---
257
4721
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
257
 Видими 
20 Април 2009 23:49
ГЛУПОСТИ на търкалета!
При този мажоритарен избор НЯМА нарушение на принципа "Един човек-един глас!"! Това, че някой мажоритарен депутат е избран с по-МАЛКО гласове от друг мажоритарен депутат в друг избирателен район, НЕ означава, че някой от Избирателите е гласувал с повече от един СОБСТВЕН глас!

20 Април 2009 23:52
Верно не означава.
Обаче значи че гласът един избирателен район ще тежи три пъти повече токолкото в друг.
21 Април 2009 00:31
По списъците от предишнте избори:
Варна ~393хил. избиратрли
Видин ~108хил. избиратели
3.6 пъти разлика колко калпака избират една мажоретка.

21 Април 2009 00:33
Всичката противоконсътитуционна каша произлиза от т.н. "двойно гласуване". Двойно гласуване за представители в една институция в едни и същи избори за ЕДНОкамарен парламент.
Следствия:
1. БГ граждани с двойно представителство в НС
2. БГ граждани без представителство в НС, въпреки, че техен мажоритарен кандидат, класирал се на второ място, би имал в пъти повече гласове от последния пропорционално класирал се в съответния многомандатен избирателен район.
21 Април 2009 01:05
Кой казваше, че Параграфа и Иванка са се загубили, ето ги тука под изборната тема живи и здрави, Зло да ги забрави!!!!

Колкото до темата - има поне пет по-добри варианта на избирателни системи, при които се съчетават, а не просто смесват механично, пропорционални и мажоритарни елементи. Според мен най-добър за нас би била системата при която гласувайки за листа /тоест пропорционално/ избирателят има възможност да преподрежда включените в листтата кандидати като по този начин изкаже и мнението си за отделни личностти.
21 Април 2009 01:11
Принципа един човек-един глас означава гласовете да са с еднаква тежест. Това, че един е избран с по-малко гласове от друг не е нарушение, но факта че на 300, 000 е дадено правото да изберат един депутат, а на други 100, 000 е дадено същото право е нарушение. За да се спази принципа е необходимо следното:
1. Броя на мандатите (както мажоритарни, така и пропорционални) е пропорционален на броя избиратели в района.
2. Всеки район има еднакъв брой пропорционални и мажоритарни мандати. Алтернаривно, изборът е само мажоритарен или само пропорционален.
3. Бариерата за пропорционални листи е относително ниска и еднаква за всички субекти участвуващи в изборите
Идеята да се въвеждат ограничения за да не се допуснело еди какво си е лицемерие. Нали за това са изборите - за да се разбере какво мисли избирателя. Не може част от възможните отговори да се изключват предварително. Като за нашите бай-ганювци, добре е в конституцията да се запише че сега може да се приеме закона за след 4 години - за да няма тънки сметки.
21 Април 2009 01:12
ГЛУПОСТИ на търкалета!
При този мажоритарен избор НЯМА нарушение на принципа "Един човек-един глас!"! [quote]
[/quote]

Уважаеми Параграфе,
представата ти за равенство на гласовете е, прости ми израза, доста бакалска. Равенството на гласовете не означава само един човек да гласува веднъж, а тежестта на гласа му да е равна с тежестта на гласовете на всички други избиратели. Авторът е прав, че при мажоритарните избори, т.н. предизборна математика - която е свързана с районирането на едномандатните райони по начин изгоден на управляващата партия, е от решаващо значение за крайния изход на избора.
21 Април 2009 01:22
Sta:


"Като за нашите бай-ганювци, добре е в конституцията да се запише че сега може да се приеме закона за след 4 години - за да няма тънки сметки".


Подкрепям написаното: просто "вади очи" това набързо пробутано, без сериозно и подобаващо обсъждане прокарване на променитев изборния закон за сегашните избори. Както винаги в такива случаи, "бързата работа, срам за майстора". Но като си познаваме "майстора", защо да се учудваме ? Всичката суетня е насочена за дасе избегне струтването на коалицията (тройната) и слагането на "пръчки в колелата" н тези, които я заплашват. Прозрачни са като стъкло, но лошото е, че опозицията май не може особено да им попречи.

Редактирано от - Mars Attack на 21/4/2009 г/ 01:23:18

21 Април 2009 01:26
Поствам този текст тук, защото по-подхожда към горната статия:


Към Генек (довършвам темата от вчера):


Най-лесното е да не гласувам(е). Но нека да си зададем сл. прост въпрос (встрани от темата, имаме ли законно право, "морално" ли е, и т.н.): имайки предвид, че емигриралите около 1, 5 мил. българи за периода 1990-2008 са в голямата си част против управляващите досега партии и техните правителства, КОГО би облагодетелствувало (в чия полза ще е) те ДА НЕ гласуват ? Според мен, определено това налива вода, и то много яко, в полза на сегашното статукво, което именно искаме да променим. Защото първата вълна (към 500, 000) беше при правитеството на Луканов, втората (пак около 500, 000) - след "иконом. геноцид" (банковата криза и масовото обедняване) при Виденов (1996-1997), а третата - след падането на визите, пак поне 500, 000, при Костов, Симеон и Станишев (в периода след това).


Та, имайки предвид настройката на повечето емигранти (според мен е именно такава), май много по-"морално" е да не им се отнема правото на глас и те да гласуват активно, за да падне сегашната "триглава ламя". Което на гарантира успеха, но със сигурност ще помогне. Може и да бъркам, но от Марс нещата изглеждат така.



Горното е като коментар и към репликата на Караваджо (явно към мен)относно "марсианското право на глас" и това, че плащайки данък върху дохода тук, не трябва да се "бъркаме" в избора там.
21 Април 2009 01:45
вопиуща некомпетентност. с такова мнозинство можеха да направят каквото си искат, а те направиха каквото могат.

какви игнорамуси ни управляват...
21 Април 2009 03:19
Че 8% бариера е политическо решение, което желае да спъне Синята коалиция е факт. Факт е обаче, че всяка процентна бариера над 0, 4% (на колкото е равен един депутат в 240 членен парламент) е произволна и политическа. Още повече, че когато за една партия бариерата е Х, то е логично за 2 партии да бъзе 2Х, за три 3Х и т.н..
-
Интересно защо и тук се пропуска най скандалното нарушение на Конституцията и равенството на гражданите - въведеният от НДСВ през 2005 г. и потвърден и увеличен сега имуществен ценз за участие в избори, чрез внасяне на 50 000 лв. депозит от партия, 100 000 лв. от коалиция и 15 000 лв. от инициативен комитет.
-
И за да стане още по ясно, колко скандално и противоконституционно е това, то нека да вземем само примера с независим кандидат, който (или неговият инициативен комитет) трябва да внесе 15 000 лв. за да участва в изборите.
Ако кандидатът е беден или инициативният му комитет е съставен от бедни хора, то на него напрактика му е забранено да участва в избори. И забележете - не на друго основание, а на имуществено състояние.
21 Април 2009 03:24
КОНСТИТУЦИЯ на Република България
Чл. 6.
(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
21 Април 2009 05:45
НЕСЕРИОЗЕН , много си сериозен даже.И е така...
21 Април 2009 05:47
А това което е написал уважаемият Смилов е нещо наистина добро...
21 Април 2009 05:59
И в България ще бдят за всеки глас вече.... Зер, пари са давали....
21 Април 2009 06:05
А тези дето ще ходят за риба, лови ли ги това ........... !?!?!?
21 Април 2009 06:07
НЕСЕРИОЗЕН,
/:/ "ГЛУПОСТИ на търкалета!
При този мажоритарен избор НЯМА нарушение на принципа "Един човек-един глас!"!


Уважаеми Параграфе,
представата ти за равенство на гласовете е, прости ми израза, доста бакалска.Равенството на гласовете не означава само един човек да гласува веднъж, а тежестта на гласа му да е равна с тежестта на гласовете на всички други избиратели.
......................................... ......................................... ............
Бъди СЕРИОЗЕН и НЕ бъркай Принципа "Един човек /Избирател/-един глас" с някакво си УСЛОВНО/ и НЕизпълнимо дословно практически, май?!/ Условие "Всеки от Избраните да е избран с еднакъв брой гласове на Избиратели"! Направи си "бакалска" справка на които и да е резултати от Избори досега и ще се увериш с очите си/ и с разума ти, надявам се?!/, че кандидатите от РАЗЛИЧНИ избирателни райони в България са избирани с различен брой гласове на български Избиратели!
21 Април 2009 06:11
Ами като се раждат равни защо не гласуват веднага след като се родят?! Не се допускали привилегии, бабината ми хурка. Защо не дават шофьорски книжки на първолаците? Защо за да носиш пистолет трябва да се освидетелстваш, а за да гласуваш - не? Защото пистолетът е по-важен от гласа ти ли? Според мен бюлетините за гласуване трябва да са така зашифровани че индивиди с IQ под 100 да не могат да разберат какво точно е необходимо да направят за да гласуват за своя кандидат.. И като сме на тази тема, гласът на всеки от тези които успеят да съобразят как да гласуват трябва да се умножи по коефициент зависещ от данъците които той е платил за последните няколко години.
21 Април 2009 06:23
трябва да се умножи по коефициент зависещ от данъците които той е платил

Преките или косвените ?
Щото може и така - едни да си се крадат, да си се кандидатират и да си гласуват, пък другите да не им плащаме не само преки, но и косвени данъци, като минем изцяло на контрабанда.
Да ги видим тогава "умниците".
-
Някой така и не разбраха, че демокрацията се е появила, не щото много е харесвала на властващите, а защото иначе властта се сменя с гилотината.
21 Април 2009 06:28
anacephal,
обществото се състои и от умните и от глупавите и от бедните и от богатите, и от черните и от белите. Целта на политиката е да живеем заедно, а ако ще живеем заедно, то всеки трябва да има думата за това как да го правим.
21 Април 2009 06:30
За повече Яснота:
"Един човек-един глас" е в Общите събрания на членовете на Кооперациите! Там размерът на Дяловия капитал на член-кооператора НЯМА значение при Гласуване- гласовете на всички кооператори са с еднаква Тежест!
А "Един човек- повече от един глас!" е в Общите събрания на акционерите в Акционерни дружоества- там броят на притежаваните от акционер акции ИМА значение за тежестта на Гласа му и гласовете на всички акционери НЕ са с еднаква Тежест!
Ерго, Принципът "Един човек-един глас!" означава Гласуващият да НЯМА Привилегията да има повече от един глас/т.е., никой Избирател да НЯМА право законно да пусне в урната повече от една бюлетина и тя да бъде отчетена!/, а НЕ означава всички Избрани от всички избирателни райони да са избрани с ЕДИН И СЪЩИ/с еднакъв!/ брой Гласове на Избиратели!
21 Април 2009 06:33
Да де, ама членовете на кооперацията си изкарват парите в акционерни дружества..
21 Април 2009 06:35
Управлението на лявата БСП ще се запомни с противоконституционното лишаване на бедните от право на участие в политиката, чрез имущественият ценз от 50 000 лв. за партия, 100 000 лв. за коалиция и 15 000 лв. за независим кандидат. Лозунгът от 1990 г., че БСП е мафия се оказа самата истина.
21 Април 2009 06:37
Статията е достатъчно добра, за да предизвика полемика и разгневи комунистите, депесарите и батакчиите.
Параграфе, страхотен пробив в логиката ти! Ама - заповед, какво да правиш! Защитавай поредната фалшива кауза!
Брайтман,
твоята партия измисли тая нелепа и елементарно поднесена щуротия - сега мъкнете от девет блата тиня, та да я маскирате.
Анацефал -
Марс,
аз също говорих за данъците. Плащаш - и гласуваш. Там, тук - това си е твой избор, твоя работа.
Виж, с това
Най-лесното е да не гласувам(е).

не съм съгласен. Напротив, по-трудно е да не гласуваш. Защото привличаш вниманието, защото искат да обясниш "Ама как така?" /защо гласуваш никой не те пита, за кого - хептен, тайна на избора!/, защото излизаш от рамките, които държавата и властта ти поставят и не участваш в предварително начертаната схема.
21 Април 2009 06:38
Параграфе,
пишеш пълни глупости. И го знаеш. По добре спри да се излагаш.
Това, което наблюдаваме сега е опитът на БСП да си осигури служебна "победа" в изборите. Това което обаче не отчита е обратният ефект който постигна и от който вредите за нея ще са много повече от служебните й ползи.
21 Април 2009 06:39
ANACEPHAL,
/:/ "Да де, ама членовете на кооперацията си изкарват парите в акционерни дружества.. "
......................................... ......................................... .............
Би ли пояснил какво твърдиш- че нещо НЕ схващам мисълта ти?!
21 Април 2009 06:39
Няма по-ефективна социална система от диктатура с прогресивен диктатор. Проблемът е че същевременно няма и по малковероятна социална система от диктатура с прогресивен диктатор. Затова сме се спазарили за демокрацията - по същата причина по която в прогимназията и ранната гимназия имахме негласната уговорка като установяваме социалната йерархия в класа да не се ритаме по топките.
21 Април 2009 06:40
Брайтман,
твоята партия измисли тая нелепа и елементарно поднесена щуротия - сега мъкнете от девет блата тиня, та да я маскирате.

генек,
би ли ме открехнал коя е "моята партия" ?
21 Април 2009 06:44
Параграфе, да търсиш у мен мисъл е доста налудничава идея. Но ако все пак настояваш - струва ми се че държавата функционира много повече като акционерно дружество отколкото като етажна собственост. Или поне би трябвало, ако не настояваме на фалираме..
21 Април 2009 06:46
anacephal,
не те знам какви социални йерархии си установявал в класа, но ако има диктатура ти ще си последната дупка на кавала.
Прост пример - монархистите и "царя".
-
Що се отнася до демокрацията, тя се появява от необходимостта за цивилизоване и осъществяване с мирни средства на политическата борба, която иначе би се водила с оръжие и кръв. Демокрацията и цивилизоваността са синоними. Там където няма демокрация има кръв, насилие и страдание. За всички.
21 Април 2009 06:47
BRIGHTMAN,
/:/ "...Параграфе, пишеш пълни глупости..."
......................................... ......................................... .............
Доколкото ми е известно, изразът "Пишеш глупости" НЕ е Аргумент, нито "Доказателство", при и за интелигентните хора?!
Посочи ми текст в Конституцията или в Избирателен закон, който задължава и гарантира, щото Избраните в различни избирателни райони да са избрани с еднакъв брой гласове на Избиратели?!
21 Април 2009 06:48
Май 20 години след 1989 г. борбата за демокрация в България, отново стана актуална.
21 Април 2009 06:57
Параграфе,
"Атака" е силна в Бургас (примерно) а ДСБ в София. Приемаме че и привържениците на двете партии са равноправни граждани, които имат право на равна представителство в парламента. Както и техните политически възгледи, трябва да имат такава представителна тежест, каквото мнозинство от граждани стои зад тях. Така ли е ?
-
Хайде сега да вземем по 20 000 граждани от Атака и от ДСБ. Равни ли са ? Хайде сега да приемем, че 20 000 могат да изберат един депутат в Бургаския район, но са само 20% за избиране на един депутат в София. И то за националния парламент. Какво се получава ? Дискриминация по местоживеене.
-
Май станаха много дискриминациите в този избирателен закон - по местоживеене, по имуществено състояние и т.н..
21 Април 2009 06:58
BRIGHTMAN,
Ама ти наистина ли си вярвал, че БЕЗ Референдуми за новата "демократкична" Конституция/от 1990 г./, за членството НАТО, за членството ЕС и т.н., в НЕнародната/след 1989 г./ Република България е имало Демокрация?!
НЯМАЛО е, бе- имало е и има ДемоИЗМАМВАция-ДемоОГРАБВАция-ДемоОСРАция !
21 Април 2009 07:03
Брайтман,
Тя е бронирана
здраво в постингите ти
и бронебойни патрони
за нея
няма открити,
няма открити...
21 Април 2009 07:04
Параграфе,
имаше манипулирана демокрация но все пак някакво демокрация. Сега демокрацията се унищожава открито, а конституцията се потъпква най-нагло от БСП и произлезлата от нея мафия.
21 Април 2009 07:06
генек,
зададох ти конкретен въпрос, ама виждам, че освен стихове и комунистически щампи с които явно си закърмен, друго не можеш да ми отговориш.
21 Април 2009 07:14
BRIGHTMAN,
НЕвъзможно е, нито теоретично, нито практически, всеки Избран/депутат/ от различните Избирателни райони, да е избран с ЕДНАКЪВ брой Гласове на Избиратели! Ако беше възможно това, този Брой Гласове на Избиратели щеше да бъде посочен и ФИКСИРАН в Конституцията или в Закона! Ама НЕ е!!! Нали така?!
Освен от всичко друго, това зависи и от Желанието на Избирателите да реализират Правото си на НЕзадължително Гласуване! Т.е., при ниска Избирателна Активност в даден Избирателен райосн, Избраните ще са избрани с по-малък брой Гласове на Избиратели, спрямо Избраните в Избирателни райони с по-висока Избирателна активност! Е, и к`во става в такъв случай с "ИЗМИСЛЕНОТО" и твърдяно Право на всеки Избирател да има еднаква тежест на Гласа му с други Избиратели от други Избирателни райони?! а?!
Ами това, че Гласовете на Избиратели, дадени за партии непрескочили 4% бариера, отиват у други партии. по системата Донт?! А?!

Редактирано от - paragraph39 на 21/4/2009 г/ 07:17:22

21 Април 2009 07:19
Параграф39,
На атакаджиите може да се разчита да подкрепят БСП и ДПС в случай че работата стане напечена.
Включително и на др. Сидеров.

Редактирано от - Oraсle на 21/4/2009 г/ 07:19:33

21 Април 2009 07:22
За бариерата от 4 % си прав. И по-горе го казах - всяка бариера над 0, 4% (100/240) е необоснована с друго освен с интересите на някой партии и води до изкривяване на вота.
-
Що се отнася до другото, то правата са възможности и закона трябва да осигурява равни възможности за всички. Това е равното активно и пасивно избирателно право. Иначе някой са "по-равни" от други. А когато в едни избори някой било в активното или пасивното избирателно право са "по-равни" от други, то изборите не са нито честни, нито демократични. Те стават подобни на онези "избори" с които преизбирахме Тодор Живков и БКП с 99, 98% в продължение на близо половин век тоталитарна диктатура.
21 Април 2009 07:23
Хубава статия на Даниел Смилов!
Има много неизвестни и дори известни моменти в изборите, които нарушават правата ни на равенство. След като изритахме равенството от българската сцена да продължаваме да го търсим тук-таме, базирайки се на БСП-арската Конституция е просто смешна работа. Всичко се решава не от Конституцията, а от закона, който всеки може да променя както си иска. Затова у нас няма уважение на Закона - на никой не му пука от неща, които утре могат да се обърнат с главата надолу.
Доказано е, че на челяците действа само боя и глобата. Затова Демокрацията е обречена, иска да ограничи и премахне боя. Обаче е рано за такива промени, защото хората сме все още недостатъчно съзнателни, хеле някои от нас.

21 Април 2009 07:24
Чак райони с еднакъв брой изборатели не е необходимо да има. Тука говорим за разлики в пъти. Това авторът на статията го я обяснил. Обяснил е че е нормално да се очакват разлики от порядъка на 5-30%. Ама то да не е лесно да се чете...
21 Април 2009 07:25
Всеки от Избраните да е избран с еднакъв брой гласове на Избиратели
Параграф , ти май от време на време откачаш. Що за глупост е това??А-а-а! Сетих се !! БКП и бзнс и оф!! Е не бяха еднакво поставени , но пък целта беше ЕДНАКВА - придърпване и запазване целоста на баницата за еднократна употреба... Въпреки , че 60 годишно плюскане , трудно може да се нарече еднократно...То си е направо патология. А лечител няма...Прилепчиво е това заболяване, а и процесът на инфекция си е направо приятен.Е , отделни инфектирани индивиди , в последствиие биват изолирани в камери 1.5 x 2.00 с цел отделяне на СЕКРЕТИ, спомагащи за лечението им.Ама пък излизат от там пречистени и свежи... Аз съм за!!!
21 Април 2009 07:40
ORACLE,
/:/ "Чак райони с еднакъв брой изборатели не е необходимо да има. Тука говорим за разлики в пъти. Това авторът на статията го я обяснил. Обяснил е че е нормално да се очакват разлики от порядъка на 5-30%. Ама то да не е лесно да се чете...
......................................... ......................................... .............
Вие, и авторът, тоже, си говорете тинтири-минтирита и ала-бала колкото ви душа сака!
За мен е важно какво "говорят" Конституцията и Закона- а те НЕ посочват ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН брой гласове на Избиратели окт различни Избирателни райони за легитимен избор на депутат! Нали!? Тогава откъде и защо си го измисляте този задължиткелен и "равноправен" брой гласове на Избиратели за който и да е избран депутат от който и да е Избирателен район- че даже %-ти и пъти сте курдисали и понаписали?! ! А и оценки за "нормално" и НЕнормално сте дали- по чия Скала, а?!
21 Април 2009 07:46
КОНСТИТУЦИЯ на Република България
Чл. 10.
Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.

Параграфе,
я ми разтълкувай това, дето твърдиш, че не го пишело в Конституцията.
21 Април 2009 07:50
IVO KUNCHEV,
НЕ лъжи и НЕ се самопозори!
Щом ще цитираш форумец, цитирай го КОРЕКТНО , а НЕ измамнически и манипулативно!!!
Думите ми, които УЖ цитираш, са: "НЕвъзможно е, нито теоретично, нито практически, всеки Избран/депутат/ от различните Избирателни райони, да е избран с ЕДНАКЪВ брой Гласове на Избиратели!" а НЕ цитираното/?!/ от теб УЖ казано от мен "Всеки от Избраните да е избран с еднакъв брой гласове на Избиратели!"!
И после почваш да правиш КРИТИЧНИ коментари на УЖ моя Позиция, която и каквато НЕ съм изказвал, обаче!!!
Ако можеш, ЗАСРАМИ се! За извинение НЕ претендирам- мога да мина и БЕЗ такова от твоя страна! КАЗАХ!
21 Април 2009 07:56
КОНСТИТУЦИЯ на Република България
Чл. 10.
Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.
Параграфе,
я ми разтълкувай това, дето твърдиш, че не го пишело в Конституцията.
......................................... ......................................... ............РАЗТЪЛКУВАЛ съм го- в постинга ми ТУК от 21.4.2009 г. 06:30:07 !!!"Равно Избирателно Право" ОЗНАЧАВА "Един Избирател- един глас!" - т.е., да НЯМА Избиратели, които да имат Право/Привилегия!/ да пускат в урната повече от една законна избирателна Бюлетина! СХВАЩАШ ли?!
21 Април 2009 08:02
Принципът за равно избирателно право – свързан е с правото на всеобщо избирателно право. Правото на равно избирателно право има 4 модалитета:
1) всички избиратели притежават и упражняват избирателното право на равни основания (конституционни или законови)
2) всеки избирател притежава един глас или толкова гласа, колкото притежава всеки от останалите
3) всеки избирател може да гласува само веднъж в един вид избор
4) гласовете на избирателите имат равна тежест, т.е. еднакво се съотнасят и допринасят за изборния резултат – най-трудно се осъществява на практика.
Първата предпоставка за реализирането му е изграждане на избирателни райони – те се формират така, че да бъде спазена равна норма на представителство в рамките на цялата страна. Тя означава, че частното отделение на броя на избирателите в избирателен район с броя на местата/ мандатите е константна за цялата страна. Това математически точно не може да бъде спазено – то е не на базата на избирателите, а на базата на населението. Невъзможно е избирателни райони да се формират като се има предвид броя на избирателите (той се мени постоянно). Условно се приема, че не равен брой население съответства равен брой избиратели. Равната тежест на гласовете зависи от избирателната активност – процентът на избирателите в различните райони. С цел да се уеднакви този фактор някои законодателства въвеждат задължително гласуване.
21 Април 2009 08:07
Параграфе,
да си чувал нещо за активно и пасивно избирателно право ? За равни права за всички граждани ?
-
Значи в твоето тълкувание равното право да си купиш хляб е в това да си изхарчиш левчето в магазина, като един човек с един лев може да си купи един хляб, а на другия за същия хляб му искат още 9 лв. . И това за теб означава равна възможност да си купиш хляб за 1 лев ?
21 Април 2009 08:08
Параграфе за равно право на гласуване ли става дума или за равно право на избиране на представители ?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД