:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,618
Активни 649
Страници 13,548
За един ден 1,302,066
Тренд

Пазарът на земя падна също жертва на кризата

През 2008 г. най-оживената търговия е била с ниви в Дунавската равнина, но най-високи цени държи Добруджа
снимка: архив "Сега"
Дори и цените на най-плодородните ниви ще се свият поне с 10% под напора на световната финансова криза, категорични са брокери.
Финансовото торнадо, което громи банковия сектор по света, а у нас замрази пазара на жилища, вече се насочи и към пазара на земя. Само за месеци кризата тотално прeобърна прогнозите и вместо нов 20% ръст в цените на земята, пазарните анализатори вече очакват спад, особено за районите, където и сега нивите са скъпи. В идните месеци най-често сделки ще се сключват на цени 280 - 300 лв. за декар, а 2008-а остава последната година с бум в търговията със земя, категорични са експерти и пазарни анализатори.

Тогава средната цена на земята скочи с цели 32.8% до 312 лв. за декар, а са изтъргувани 1.2 млн. дка за близо 2 млрд. лв., показва годишното изследване на Системата за агропазарна информация(САПИ). Най-скъпи си остават плодородните ниви в Добричко и Благоевградско, където уедрени масиви са продавани до 800 лв. на декар. Най-малко е плащано за ниви в Пернишко - средно 140 лв. за декар, следван от Видинско и Монтанско - до 200 лв.

За втора поредна година търговията е най-динамична в Дунавската равнина. Експертите на САПИ са категорични, че изместването на Добрич по активност на търговията е пряко следствие от честите промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи. Доскоро той задължаваше собствениците при продажба първо да предлагат земята си на дългогодишния си арендатор и едва ако той откаже сделката, нивите да се предлагат на трето лице. Тази норма, освен че оряза правата на собствениците, завърза и ръцете на сравнително новите играчи - фондове, търгуващи със земя. Достъпът им до най-плодородните ниви на Добруджа секна, защото там земята по принцип се наема за десетилетия напред. Именно затова фондовете се насочиха към Дунавската равнина. Там те купуват земя, която по-късно отдават за отглеждането предимно на зърнени култури. Средната цена за сделка е 301 лв. за декар.



Все повече ниви в района се изкупуват за зелена енергия.



Наред с вече строящите се заводи за биодизел, инвеститори вече оглеждат места и за ветрогенераторен и соларен парк. Перките, задвижвани от вятъра, се очаква да изникнат в землищата на общините Гулянци и Брест, а фотоволтаичният парк ще е на брега на Дунав. Зад проекта стои сливенската фирма "Деи Енерджи", която е изкупила общо 1800 дка земя. Експертите на САПИ отчитат, че за година сделките със земя в Гулянци са скочили 2 пъти, а цените са 280-370 лв.

Дори и на второ място по продажби, Добрич си остава първенец по най-високи цени на масиви за земеделие. За година земята там е поскъпнала с нови 34% до 800 лв. на декар. Eксперти обаче очакват в следващите месеци цените дори и на тези масиви да се свият с 10%. Житницата на България за поредна година е и районът с най-уедрени стопанства - средната им големина достига 107 дка. Анализаторите обаче са категорични, че разпокъсаността на земята си остава основна пречка за ефективно земеделие и ще дърпа цените надолу. За сравнение - средното стопанство в Словакия е над 10 пъти по-голямо от това в Добрич и се простира на 1430 дка, в Дания - 538 дка, в Чехия 467 дка, а в Унгария - 260 дка.

Перки за ветрогенераторни паркове вече се издигат и край морския бряг, а в Каварна продължава да се купува земя за нови мощности. Терените там вървят от 700 лв. и стига до 1200 лв. за декар. Най-грандиозният проект е на компанията AES Geo Energy, като годишното производство на ток се очаква да достига 450 GWh.



Нов връх за поредна година бележи и търговията с ниви по морето



Сключени са над 2000 сделки за общо 21 500 дка, а площта е с 10 % повече от 2007 г. В Бургас, Царево и Поморие квадратът е продаван за 160 лв., а в Ахелой има сделка и за 313 лв., което е 313 000 лв. за декар. В идващите месеци брокерите са категорични, че въпреки кризата фермерите няма да смъкнат цените си, но и едва ли ще решат да искат и по-високи суми за апетитните масиви. Сравнително големи суми са хвърляни и за покупката на декар лозя. Най-евтино такъв масив е предлаган в Любимец по 700 лв. за декар, а в Петрич цената скача до 2000 лв.

И докато край морето фермерите печелят стотици хиляди левове само чрез продажбата на 1 дка, то в Северозападна България нивите си остават евтини и често хората ги продават, подпрени от бедност и недоимък. Такава е картината във видинската община Кула. За година там са продадени 13 236 дка, а цената е под 200 лв. В Силистренско също са регистрирани такива сделки при цени 140 лв., такава бе средната цена у нас в далечната 1998 г.

Най-широка ценовата ножица на пазара на земя се наблюдава в Софийско. Едни от най-ниските цени от 140 лв. за декар са регистрирани в землищата на Перник, а най-скъпо ниви, които ще станат на строителни площадки, са продавани в Панчарево и Симеоново. Декарът там е изтъргуван съответно по 200 000 лв. и 300 000 лв. Любопитно е и как цената на земята за строителство след това се отразява в стойността на готовите жилища. Анализ на международната компания "Фортън интернешънъл" твърди, че цената на земята у нас обикновено формира до 30% от стойността на готовото строителство. Същевременно исканите обезщетения от собственици на ниви за някои инфраструктурни проекти са достигнали до 45% от общата стойност на инвестициите за привлекателни локации в столицата и до 35% в другите градове на страната.



ПОД НАЕМ

За поредна година цените за аренда и наема на ниви не се отлепят от дъното. През изтеклата година са сключени 154 510 договора, с които са наети 3 279 545 дка земя. Отново най-много земя е взета в Дунавската равнина, където 2 129 арендатори обработват нивите на цели 66 900 собственици. Най-често наемът се разплаща в натурата. "Цената" за декар е около 20% от получения среден добив. Така се оказва, че селяни получават от арендаторите си от 10 до 30 кг. жито годишно за отдаден декар, а произвеждат от него общо над 300 кг. На места има и разплащания - "40 кг. картофи за нает декар" или по "2 бали люцерна за декар" и т.н. Изумително е, че в силистренско годишният наем за декар е едва 1 лв., а в Ловеч има и цени - 1.50 лв. В София-град наемът стига 83 лв. за декар, а в Добрич например е 15-25 лв. Брокерите са категорични, че рентата ще си остане същата, но оправданието за криза може да се използва умело от арендаторите и те да започнат да плащат и по-малка рента.



КЪДЕ СМЕ НИЕ

И преди, и по време на кризата България си остава с най-евтината земя в Европейския съюз. Нивите у нас се оказват средно седем пъти по-евтини от Гърция, където декарът върви средно 1 050 евро. Най-скъпи са масивите в Холандия, където средната цена е 3500 евро за декар. Понижаващите се цени на стоките и икономическото забавяне заради кризата ще доведат до намаляване на цените на земята из целия свят, отчете само преди дни консултантската компания Knight Frank. Най-чувствителен срив се наблюдава в Украйна - с цели 75%. Кризата започна да подкосява и цените във Великобритания и САЩ - с по 5 %.

"Много инвеститори купуваха земеделска земя, защото мислеха, че селското стопанство е следващият голям удар. Когато обаче ни сполетя кредитната криза, те останаха без пари и се изтеглиха от пазара", обяснява Андрю Шърли, директор на отдела за земеделска земя в консултантската компания Knight Frank. Продължават да растат обаче цените на земята в Канада и Австралия. В Нова Зеландия се очаква цените да паднат заради поевтиняването на млечните продукти.
Снимка: архив "Сега"
За поредна година "цените" за рента си остават смешно ниски. Арендаторите плащат по 30 кг жито за декар, а произвеждат от него над 300 кг.
17
3893
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Април 2009 08:49

А как ли би изглеждала една забрана за 5 годишно препродаване на земя?! Нека земя да купува само този, който мисли да я обработва или строи на нея, а не да я препродава. Е, както и при жилищата, сигурно това ще има и негативи, но аз просто не виждам друг начин да се озаптят спекулантите.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
29 Април 2009 09:50

Ветрогенераторите по поречието на р. Дунав вече са факт. В землището на с.Байкал Плевенско се въртят 2 огромни перки та пушек се вдига.Инвестицията в тези перки, според собственика, ще се изплатят само за една година.
Земя богата, Вятър бол трябва ни и малко акъл, а някой си го имат и инвестират в земя.
Цената на земята въпреки кризата ще расте.
29 Април 2009 09:51
Хареса ми статията !
29 Април 2009 11:17
Някой помни ли "колективизацията" ?!
Има-няма за около 10-12 години, и айде - всичкото "общо"(без жените де).
Цели 20 години вече, старите собственици бяха лъгани, "комасирани", арендовани, прецаквани със "заменки"...и каквото се сетите още!
29 Април 2009 12:52
Да, земеделската земя се продава за да се строят ветрогенератори.
29 Април 2009 13:33
Пенка от Прокатния - няма как да те подмина. Казваш - да се озаптят спекуланите! Върни се към дебелите книги и прочети, че в пазарната икономика, думата спекулант е ключова. Няма спекуланти - няма пазар - няма регулация - няма богатсвто. Само в бившия СССР и клонингите на азиатския комунизъм думата спекулант има негативно звучене, но това евентуално ще го разбрат внуците ти, в случай че някога имаш такива. Огледай картата и ще забележиш че там, където спекулата е преследвана от закона, сега са най-бедните държави. В т.ч. любимата ти Северна Корея. Най-богатите общества са силно "проядени" от спекуланти от всякакъв калибър.
И по същество - ограничения от какъвто и да било характер, върху собствеността, в т.ч. земеделската земя е политиеския аналаог на секс с непознат на гарата, без презерватив - демек липса на всякаква култура, довеждащо до болка и страдание, често и за двете страни.
Пазарът не се интересува от мнения - той винаги работи. ВИНАГИ, дори и когато е забранен (просто става не много законен), спомни си как точно се търгуваха апартаменти в София по времето на презрелия социализъм, поразпитяй някой от кристалските тарикати за злато и т.н. Хората не се забалвяват със забрани, те искат салам, апартаменти, коли, биг брадър ако искаш. А всичко това означава ПАЗАР. И като го няма, стават тъжни. Е затова БГ води всички класации по нещастие и бедност. Мисли по въпроса, макар че види ми се късно е за хора като теб, особено от прокатния, дай боже да затворят подобни цехове.

Редактирано от - sybil на 29/4/2009 г/ 13:34:55

29 Април 2009 14:55
Ще се повторя, па дано някой вдене!
Цели 20 години вече, старите собственици бяха лъгани, "комасирани", арендовани, прецаквани със "заменки"...и каквото се сетите още!
29 Април 2009 16:03
Цели 20 години вече, старите собственици бяха лъгани, "комасирани", арендовани, прецаквани със "заменки"...и каквото се сетите още!
Да се жалват на недоразумението от 3-ти адвокатски колектив ФД!!!
На него дължат това удоволствие в "реални граници"
29 Април 2009 16:13
Понижение на цените почти на всичко, вкл. и на земята.
Вероятно преди това са били нереално високи...
29 Април 2009 16:22
Докато няма данък върху земеделските земи, използвани не по предназначение ще е така - препродажби, занижаване на цените, строителство върху плодородни земеделски земи и прочие нашенски идиотизми. Като не остане и декар неосран, тогава ще ревем за земя за производство, но ще е късно. Защото основният проблем на света е гладът и питейната вода - и ние ще се сблъскаме с него след не толкова много време.
29 Април 2009 18:00
OLDMAD - а новите собственици?

Арендата по Добруджа гони 35 лв на дка на година, а тези смехории може да ги има при арендни договори отпреди 10-15 год.

Как ги определиха тия 107 дка средно зем. стопанство, да не са 107 ха?

На всяка статия - прокатен ..... ?

29 Април 2009 18:06

Това на снимката монтаж ли е ??
Тази Нива сред Класс - овете!?!?

29 Април 2009 20:16
По време на балканските войни още, френските медии се шашкаха как така... българския войн е силен и ...как НЕ Е ЗАВИСИМ ОТ НИКОГО защото си има земя.... и си осигурява САМ прехраната и оцеляването!

.......
Затова днес се прави от ЕНИЧЕРИТЕ всичко възможно за да се продават на кого ли не и на безценица земите.....
както и да се отблъснат тотално хората от идеята ....че могат да станат богати и самостоятелни...АКО СИ СЕ ГРИЖАТ ЗА НИВИТЕ !!!

...........
29 Април 2009 20:20
Boianova
.................. Докато няма данък върху земеделските земи, използвани не по предназначение ще е така....


А на запад...задължават фермери и крупни земеделски стопани.... да оставят задължително проценти от земята си за.... да не се изтощи от много използване!!!
***



(няма ли кой да ви каже да не си продавате земите бе???....)

Редактирано от - sybil на 29/4/2009 г/ 20:37:58

29 Април 2009 22:51
armani,
Обърна бакърчето с дъното на горе с тази възхвала на спекулата. Ама точно поради тази спекула сега се е развихрила тази ми ти световна криза. Точно заради тази спекула усилено се преразглеждат основни постулати на капитализма и се стига до извода че се е издънил. Точно поради тази спекула франсето президент се изцепи и каза че е свършено с капитализма в неговия англо-американски вид.
Спекулата не е основна в пазара а е следствие на пазара. Основното на пазара са две неща: обслужване на обществените интереси, и обективна оценка от обществото на тези които го обслужват. Печалбата е следствие от второто - обективната оценка на обществото. Когато играчите в пазара почнат да се изхитряват и заобикалят тези две основни неща - да обслужват обществените интереси и да изкривяват обективната обществена оценка тогава настъпва кризата. Един от инструментите с които гяволите играчи постигат това изхитряване е спекулата, тоест когато в пазара се участва главно и единствено с цел печалба и се загърбват обществените интериси.
29 Април 2009 22:58
Колкото и да ви е неприятно - Весел е точен!

05 Май 2009 03:18
Така и не разбрах как така можаха да се върнат фабрики, магазини, дворци, огромни гори, а една нивичка, дето от Google Earth даже се вижда например, не може?Навярно съм много тъп, а?За това се пускат редовно статии като тази, да се създава впечетление , че този процес е завършил.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД