:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,095
Активни 461
Страници 17,025
За един ден 1,302,066

Не чакайте кралски подаръци от Мадрид

Симеон има приятели там, но едва ли испанското председателство на ЕС ще бъде щедро към България
Подаръците в Испания идват по-късно, отколкото в останалите европейски страни. Тук децата традиционно оставят обувка близо до камината не на 24 декември, а на 6 януари, когато тримата влъхви (наричани и тримата царе от Изтока), носят дългоочакваните дарове.

На Симеон също ще му се наложи повече да почака за своите подаръци. Чухме разсъждения, че добрите връзки на българския премиер в Испания могат да помогнат на страната му по време на испанското председателство. Дали е така?

Симеон прекара Коледа в Испания, където бяха и много от неговите стари приятели. Няма никакво съмнение, че той има близки и топли лични връзки с много водещи фигури там. Но все пак



испанският премиер има лично предпочитание към неговия предшественик



И затова обувката на Симеон пред двореца Монклоа, резиденцията на Хосе Мария Аснар, остана празна.

Въпреки енергичния порив на българското правителство в края на миналата година за бързо догонване и скорошно членство в ЕС, въпреки настояванията на външния министър Соломон Паси, че България може да бъде готова за членство през 2004 г., Испания няма как да отговори благоприятно по време на своето председателство. Мястото за маневриране, което има всяко председателство на ЕС, през последните години са свива непрекъснато. До 1990 г. имаше реални възможности дадена държава да използва 6-те месеца, през които заема въртящия се стол на председателя, за да натиска за свои приоритетни цели. Но с изграждането и растежа на Евросъюза, делата станаха по-сложни, а процесът на консултации - по-тромав. Особено откакто Европейският парламент придоби равни права със Съвета в законодателната област. Те станаха и по-податливи на външни влияния, когато еврото попадна под ударите на глобалната икономика, или когато дневният ред бе взет заложник от драматични събития като войни на Балканите, тероризъм в САЩ или колективната оставка на цялата Европейска комисия.

Този път има даже още по-малко място за фаворитизъм от страна на председателството. Дневният ред на разширяването вече е ясно установен. Политическото споразумение от Лакен, постигнато през декември м.г. потвърди, че 10 страни имат шанс да се присъединят към ЕС през 2004 г. и България не е сред тях.



Испания ще бъде прекалено заета



дори ако се придържа строго само към обявените си приоритети - да търси съгласие сред страните-членки как да се разпределят селскостопанските и регионалните помощи след като 10-те нови членки се присъединят през 2004 г. На 30 януари ще видят бял свят първите предложения на Европейската комисия как да се реши този въпрос, създаващ толкова противопоставяне сред страните-членки. И за останалата част от председателството си Испания ще съсредоточи вниманието си върху постигането на работен компромис между 15-те.

Защото спорният в момента сценарий е за това, какво ще се случи оттук до 2006 г., когато ще бъде ревизиран бюджетът на ЕС. Няма да е лесно. Но ще се намери решение - особено ако дискусиите се придържат към ограничен дневен ред. Така че дори ако Испания желае да направи някои подаръци на България, тя



не може да предложи кой знае колко много



и във всеки случай не може да я издигне в ранг на водещ кандидат за членство.

Това, което Испания може да помогне на София, е страната да навакса изоставането в отварянето на глави в преговорите, да я поощри да напредва и да осигури някои подсладители под формата на краткосрочна финансова помощ. Но посланието ще бъде пределно ясно: разширяването на ЕС е решено окончателно до 2006 г. След тази дата, в контекста на новия бюджет на ЕС, България ще може да се присъедини към ЕС, щом бъде готова, дори от първия ден на 2007 г. Но това не е проблем на испанското председателство.

След 2006 г., всичко е възможно. Ще има значителни предприсъединителни фондове, които България и Румъния ще си разделят - около 3,5 милиарда евро, към които претенции и достъп биха могли да имат също Турция и може би Хърватия. Но дотогава Аснар сам не може да плати нищо, а и няма да внася объркване, защото се стреми към успешно председателство.

А ако Симеон иска да допринесе в дългосрочен план за подобряването на перспективите на страната си, не е зле да прекара някои от идните Коледи в Будапеща или Прага. Защото когато дойде време да се обсъжда следващият кръг на разширяването, Полша, Унгария и Чехия ще бъдат сред страните-членки на ЕС. Влъхвите няма да могат да направят подаръци за неговата страна през тази година, но някоя Коледа в Централна Европа може и да се окаже щедра към България.
844
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД