:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,825
Активни 393
Страници 15,755
За един ден 1,302,066
Челен опит

В Испания ловят терористи без да ограничават човешки права

Тероризмът е евтина дейност и никога няма да изчезне, той е политика, а не религия, твърди магистратът Хавиер Бермудес, осъдил десетки терористи
Испанският съдия Хавиер Бермудес
Легенда е, че тероризмът е скъпа работа. Мит е и това, че в основата си той е изграден на готовността на извършителите да се самоубиват. Терорът е политически мотивиран, а религията е само легитимация. Заблуда е и, че той може да бъде изкоренен, него винаги ще го има.

Това са само част от тезите на испанския съдия Хавиер Гомес Бермудес, изложени в София преди дни. Те правят на пух и прах много твърдения, включително и на високопоставени държавници и шефове на специални служби. Магистратът е шеф на наказателното отделение на Националната аудиенция на Испания - специализиран съд по обвинения в терор, организирана престъпност, наркотрафик и корупция по високите етажи. Бермудес е осъдил през последните години десетки терористи, включително и извършителите на



най-кървавото престъпление в Европа -



взривовете в мадридската гара "Аточа" на 11 март 2004 г., отнели живота на над 190 и ранили други 1800 човека. В продължение на 4 месеца всеки ден по 8 часа той гледа делото, по което са обвинени 28 души. Сам казва, че обичайно подобно дело може да бъде приключено за не по-малко от година и половина. Благодарение на стотици помощници обаче успява да разпита за 4 месеца над 400 свидетели. Накрая са произнесени тежки присъди срещу 24 души, само 2 присъди са отменени от Върховния съд. Сред наказаните има и хора, които по един или друг начин са подпомагали терористите. Сред тях са и някои от падналите в горната инстанция присъди. 100 процента от извършителите на атентатите бяха осъдени, казва Бермудес.

Тероризмът не е построен върху жертвоготовността и готовността за самоубийства, смята съдията. До самоубийства се стига единствено ако обектът, който се атакува, е много защитен. В огромна част от случаите обаче тези хора изобщо



нямат намерение да сложат край на живота си



Доказателство е и атентатът на гара "Аточа". Тук 8 от терористите се самоубиват месец по-късно едва когато разбират, че са обградени отвсякъде от полиция.

Бермудес разказва, че Испания има проблем с тероризма още от края на 19-и век. По онова време при атаки са убити трима министър-председатели, прави се опит и за убийство на крал. Следват години, в които няма атентати. През 1963 г. на сцената идва баската ЕТА, както и още две големи групировки. Появяват се и антитерористични организации, които дори повече си служат с атентати и терор. Създава се и Тера юве в Каталуния, както и структура в Андалусия, която иска областта да стане ислямска държава. "Все едно някой да дойде в България и да иска възстановяване на Османската империя", коментира Бермудес. По негови думи на испанска територия сега действат ЕТА (иска социалистическа държава Баския), ГРАПО (бори се за край на фашизма и за комунизъм) и джихадския тероризъм.

Според съдията терорът е гаден с това, че не опитва да удари някой държавен глава например, а гледа да убие и рани много хора. По този начин



всеки човек е потенциална жертва



Бермудес е считан за мишена №1 на ЕТА, които постоянно нарича терористична банда. Ходи с денонощна охрана, която спи дори в тях. След делото "Аточа" тя дори е засилена.

Освен че е осъдил мнозина от ЕТА, съдията е спрял и два вестника, финансирани от баската организация.

Друг мит, който разбива Бермудес, е това, че тероризмът струва много пари. Атентатите в САЩ през 2001 г. са стрували по-малко от 500 000 долара, като, преди да се самоубият, терористите са върнали 20 000 долара. За атентата в Танзания са изхарчени по-малко от 30 000 долара. За потопяването на кораба "Коул", който струва десетки милиони долари, са отишли едва 10 000 долара. Кървавата баня в Бали, Индонезия, при която загиват над 100 души, е струвала 70 000 долара. Евтин е бил атентатът и в Мадрид. Обичайно терористите се финансират от дребни престъпления - измами, фалшифициране на кредитни карти, продажба на крадени телефони, скромна търговия на дрога ...

Това обаче не означава, че терористите нямат подредено финансиране. Напротив. Те откриват всеки пробив във финансовите системи и обичайно въртят пари на места, в които има слабо противодействие на прането на пари. Превеждат малки суми, обикновено под 3000 евро, а много често дори само по 50-100. Така предотвратяват възможността за контрол. Джихадският тероризъм пък използва традиционни религиозни организации. Освен това при него



има и системата хавала



При нея се въртят пари, без да се оставя каквото и да е следа. Така, ако някой иска да изпрати пари от Испания за Ирак да речем, отива при хавалист. И му казва, че иска да прати 300 евро. Хавалистът в Мадрид се обажда на "колегата" си в Ирак и му казва - дадени са ми 300 евро, дай ги на съответния човек в Багдад. Така няма преводи, няма сметки, няма диря. Всичко става кодово и е много трудно да се хване.

Според съдията друг мит е виждането, че тероризмът е йерархична дейност. Дезорганизиран е. Така например "Ал Кайда" са 200 човека, които се крият в планините между Пакистан и Афганистан. Има и още една структура на "Ал Кайда" - в Магреба (участват мароканци и алжирци). Останалите не са подчинени на "Ал Кайда" и са напълно автономни и независими групи.

По негово мнение е много грешно да се прави аналогия между ислямизъм и джихадизъм. Според Бермудес има



четири концентрични кръга



Първият, най-вътрешният, са 2-те групи "Ал Кайда" - наброяващи между 400 и 2000 души. Вторият кръг е от активни членове, готови лично да се включат в тероризъм - те са до 200 000 човека. Третият кръг са симпатизанти, споделят целите - те са около 500 млн. души. Достатъчно е тези хора да дадат дори по едно евро и всеки може да изчисли какво може да се направи с бюджет от 500 млн.евро. Последният, четвърти кръг са ислямистите - те са между 1.5-1.7 млрд. души. И повече от милиард от тях със сигурност не изповядват терористични идеи. Но 25-30 на сто от ислямския свят не е готов да участва лично, но определено подкрепя целите на терористите, смята Бермудес.

Опитът му като магистрат по дела, свързани с атентати, сочи, че наистина терористите вече



са сменили личния контакт и правят почти всичко по Интернет -



набират хора, обучават се, набавят си оръжие, обменят информация.

По негово мнение терористичните организации не разполагат с оръжие и средства за масово унищожение. Не могат и да се сдобият. За целта трябва да имат подкрепа на цели държави. Според Бермудес тероризмът е заплаха само за гражданите, а не за държавата. Целта на терористите е всяването на масов страх в хората. Тук държавите използват, че когато има повече жертви, веднага започва искане за повече права и за повече средства за борба с тероризма. Нещо, което е толкова опасно, колкото и самият тероризъм. Защото така може



да се разруши демократичната държава



в нейната основа - като се ограничат правата на гражданите и тяхната свобода.

Испания например не е променила нито един свой закон след атентата в Аточа и въпреки това е успяла да се справи със ситуацията и да осъди тежко извършителите. Не остават ненаказани пространства. Защото се съдят не само извършителите, но и тези, които ги подкрепят и им симпатизират.

В испанските закони има 2 текста, които позволяват обиски и подслушвания без съдебно разрешение при неотложни случаи. Тези правила обаче никога не са използвани, защото



винаги има дежурен съдия - 24 часа в денонощието,



365 дни в годината, разказва магистратът. А в България има по над 1000 случая годишно, в които е използвано правото на вътрешния министър да разрешава използване на специални разузнавателни средства за 24-часа. В Испания това право не е използвано, макар че терористичните актове там понякога са всекидневни.

Според испанския съдия равновесието "свобода-сигурност" е много важно и е фалшиво посланието от рода "аз ще ви дам повече сигурност, ако вие ми дадете повече правомощия и се съгласите да ви бъдат ограничени правата". Просто срещу тероризма трябва да се действа само със законовите мерки на демократичната държава, смята той.

Бермудес разказва и как успяват да се справят с фалшивите обвинения срещу магистратите за корупция. Така на него на няколко пъти са му откривали фалшиви сметки в Швейцария в опит да бъде шантажиран. "Тогава отиваме при прокурор и подписваме искане да бъдем проверявани и разследвани, като разрешаваме достъп до цялото ни имущество, да бъдем подслушвани и т.н.", разказва испанецът. И твърди, че намират начин да си почистят системата. Така върховен съдия се обадил на колега от националната аудиенция и го помолил да пусне под гаранция арестувано лице, като гарантирал, че няма да изчезне. Оказало се, че задържаният е италиански мафиотски бос, който веднага се изпарил. Двамата съдии веднага били осъдени на затвор и им било забранено да правораздават доживот.

Само така са успели да осъдят министри, включително и от действащо правителство, банкери, политици, генерали от армията и полицията. При това само с 26 съдии и още толкова прокурори. Дали ние ще доживеем това да се случи и у нас?
Снимка РОЙТЕРС
Само за 4 месеца съд, ръководен от Хавиер Бермудес, разпита 400 свидетели и осъди над 20 души заради смъртта на 190 и раняването на близо 2000 души при кървавата баня на 11 март 2004 г.
Снимка: РОЙТЕРС
Независимо че атентатът на мадридската гара Аточа е най-кървавото престъпление в цяла Европа, Испания не промени нито един закон и не ограничи човешки права.
14
2476
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
26 Май 2009 01:03
за комунистическия терорист Димитриевич бронебойни партони дали имат открити?
26 Май 2009 01:40
Интервюто отново навежда на мисълта колко важно е правораздаването (прокуратура, съдии, следователи, и т.н.) да са максимално независими от партиите и другите власти (правителство, парламент), за да могат да действат ефикасно и не се поддават на техния натиск.


Истина е и друго, за което съдията Бермудес не говори: има определен "колапс" - претоварване на съдебната система в страната, от което страда бързината и ефективността й. Има случаи на бягство от затвора при воденето на разпит поради липса на координация между органите, или престъпления, извършени поради бавното вкарване на престъпниците в затвора заради претовареността на съдиите. Но това се по-скоро изключения от общо взето добрата работа на системата, особено по отношение на терористите (ЕТА, Грапо, ислямисти). България може да вземе пример от Испания (а също и немалко наркотици се задържат).
26 Май 2009 01:46
/:/ "...Според Бермудес тероризмът е заплаха само за гражданите, а не за държавата. Целта на терористите е всяването на масов страх в хората. Тук държавите използват, че когато има повече жертви, веднага започва искане за повече права и за повече средства за борба с тероризма. Нещо, което е толкова опасно, колкото и самият тероризъм...Според испанския съдия равновесието "свобода-сигурност" е много важно и е фалшиво посланието от рода "аз ще ви дам повече сигурност, ако вие ми дадете повече правомощия и се съгласите да ви бъдат ограничени правата". Просто срещу тероризма трябва да се действа само със законовите мерки на демократичната държава, смята той..."
......................................... ......................................... .............
NO COMMENT!
26 Май 2009 05:32
В Испания явно все пак има правосъдие, а у нас то е само скъпо платено. А тия, които плащат, поръчват и музиката. Нищо, че плащат с чужди пари. А там, където има силно и независимо правосъдие, не са нужни все повече и повече правомощия на милицията, защото там живеят свободни хора.
Бенджамин Франклин го е формулирал отдавна:
"A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either"

26 Май 2009 07:58
"Благодарение на стотици помощници обаче успява да разпита за 4 месеца над 400 свидетели. Накрая са произнесени тежки присъди срещу 24 души, само 2 присъди са отменени от Върховния съд."

а тук , ще бъдат един разследващ и един прокурор ...и ще има да се разследва години ...

"В испанските закони има 2 текста, които позволяват обиски и подслушвания без съдебно разрешение при неотложни случаи. Тези правила обаче никога не са използвани, защото

"винаги има дежурен съдия - 24 часа в денонощието, "

що бе, и тука има ...ама от 9 до 5 , ако е нещо спешно, ще почакат
, какво толкова са се разбързали за едно убийство ....

но най важнот ..хората си имат закони, ние имаме "Закон за амнистия"
пардон "Наказателно-процесуален кодекс", писан от адвокати за ...адвокати ...
..и ти чакай резултати в борбата с престъпността ..
26 Май 2009 08:42
В Испания ловят терористи без да ограничават човешки права

Не вярвам че го е казал!..Много е глупаво!

Или пък чака като добитък на заколение следващият атентат.
Той е неизбежен.
Той ще е голям!
26 Май 2009 10:22
Съдията не казва нищо ново. Всеки, който се е задълбавал малко в историята на тероризма, знае че колкото по-модерна е една държава, толкова по-евтино и лесно е да я поразиш. Метафора би бил един свръх деликатен LCD екран, който се унищожава от една драскотина с камъче.
За потопяването на кораба "Коул"

Тук обаче някой е заспал на пост. Есминецът "Коул" нямам спомен да е потопяван - беше повреден от експлозията на лодка-бомба в саудитско пристанище, при което загинаха 17 американски моряци.
26 Май 2009 11:11
FL,


Имам наблюдения: ислямистите ги ловят постоянно като лалугери (след 2004 няколко стотин са вече в пандиза) и са осуетени десетки опити за нови атентати. Ясно е, че няма 100% гаранция, че няма отново да се случи (може да не е пак в САЩ, Испания или Англия, а на друго място). Кадрите, занимаващи се с ислямския тероризъм, се уведичиха многократно, в цяла Зап. Европа (полицаи, следователи, преводачи, научни работници). Но именно поради дисперсирания характер на терористичните групи е толкова трудна борбата с тях, както и заради масовото използване (от тях) на Интернет и информационните технологии.
26 Май 2009 12:19
Малко уотърбординг ще помогне много.
26 Май 2009 14:08
Според FL ако вкарат "редовите " граждани в затвора ще им се осигури максимална защита. Ми нЕма лошо. 'Ем и че ги 'ранят 'ем и на "топло" 'ем и на сигурно. Това е мечтата на всички управляващи и в Бг. А тъй като те са комунисти, то следва че и FL е комунист.
26 Май 2009 16:06
А, Пара, ама ти нали, таквоз, недолюбваше много демокрацията, комунист беше нещо? Пък сега на "демократичната държава" палчета вдигаш.

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
26 Май 2009 16:23
BA_RA_BA,
Вдигнал съм палец на испанския съдия Бермудес, бе!
Къде видя да съм вдигнал палец на "Демокрацията"! А?!
Впрочем, НЯМАМ нищо против да вдигна палец за СОЦИАЛНАТА Демокрация в скандинавските страни- която е много различна, май, от САЩската и на "пуделите" им! Отделно, че е много различна и от Бангладешката Демокрация/да, и там е Демокрация!!!/, нали?!
26 Май 2009 16:26
Парата явно никога не е плащал данъци, но пък за държавната хранилка е пръв. Гладна кокошка просо сънува
26 Май 2009 16:28
DINAIN,
Каза ли ПАК нИщо, или така ми се е сторило?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД