:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,761
Активни 420
Страници 16,691
За един ден 1,302,066

България пропиля златните си години за растеж

30 млрд. лева на българските данъкоплатци се разпределят от крадливи ръце. Кризата прави реформите в управлението неотложни
Евгений Кънев
"Доброто управление се упражнява не чрез консолидация и концентрация на власт, а чрез нейното разпространение".

Томас Джеферсън



Положителните инвестиционни ефекти от присъединяването в ЕС създадоха небивал комфорт на тройната коалиция с почти безгранична толерантност на управляваните към качеството на управленските решения. Дотам, че икономическият ръст от 6% и бюджетният излишък се превърнаха в индулгенция на правителството за ролята му на разпределителен център на държавните ресурси към частни кръгове от интереси. За късмет на българските граждани мандатът от четири изгубени години за България е към своя край с успокоението, че все пак е по-успешен от мандатите на Луканов и Виденов.



"Благоприятното" за социалистите стечение на обстоятелствата



с рецесията в икономиките на търговските ни партньори се превърна в чудесно обяснение за свободното падане на нашата икономика (-3,5% спад на БВП за първото тримесечие). Вече никой не мисли да прави анализ на техните програми (предизборна, управленска, с модификации от Хисар, Катарино, Банско, имаше ли други?). Защото може да стане кристално ясно, че не само "царят е гол", а и неговите коалиционни партньори. И наистина, ако за строителството и финансовото посредничество, силно ударени от световната криза, може да се вини международното положение, то "секването" на другите източници на растеж е в голяма степен резултат на лошото управление. Негови маркери са липсата на държавна политика за развитието на инфраструктурата в ключов отрасъл като туризма, непрозрачността на решенията в енергетиката, с което беше ударена индустрията, острият магистрален дефицит и корупционните скандали в пътния фонд, спирането на стотици проекти на общини и фирми, които очакват еврофинансиране, и т.н. Пълната безпомощност на сектора "Сигурност" дори и не дава повод за надежда, че скоро нещо може да се промени.

Тогава става резонен въпросът не бяха ли пропилени за България тези златни години на растеж в световната икономика? Не е ли малък ръстът от 6% на БВП при такова управление на публичния сектор? Какво попречи на България да достигне двуцифрен ръст - подобно на балтийските държави и Словакия? Ясно е, че на частния сектор дължим досегашния растеж, но дали не дължим на публичния сектор това, че растежът не е двуцифрен?

Преразпределянето на над 40% от БВП през бюджета означава, че за потреблението на почти половината от произведения продукт в България решението се взима от хора, нямащи почти нищо общо с неговото създаване. В абсолютна сума става дума за близо 30 милиарда лева годишно. Както би казал Милтън Фридман, колкото повече се харчат чужди пари за чужди цели, толкова по-ниска е тяхната полезност. А на Балканите



чуждите пари са като озон за политическата корупция



и нейната посестрима - черната икономика.

Известни са безхаберието към наливането на бетон без ограничения и енергийната конспиративност, безсмислените заменки и измислените обществени поръчки - все на гърба на данъкоплатците. При тази "ефективност" на управлението на държавните ресурси колко ли са резервите, които биха се показали, ако имаше добро управление на разходната част на бюджета? Дали не можеше да бъдат данъците още по-ниски и така да се подпомогне възстановяването в сегашната световна конюнктура? Отношението към този въпрос беше водоразделно и при дебатите за разпределението на излишъка. Гигантското инфраструктурно харчене в стил "идат избори" постави България към настоящия момент пред дилема дали да не сключи предпазно споразумение с МВФ за подкрепа на платежния си баланс.

Тази болезнена реалност в началото на 21-ви век натрапва алегорията за България като опашкар в маратонското надбягване между икономиките (конкуренцията), защото единият й крак (публичният сектор) е "окуцял" от корупция. И разнася нейните метастази във всички здрави клетки на частния сектор. Защото



той губи, като играе по правилата



И този процес ще се развива, докато най-после не се появи политическа воля за въвеждане на практиките на доброто управление в публичния сектор. Така, както бяха въведени от чуждестранните инвеститори в частния сектор и го преобразиха.

Възстановяването на икономическия растеж на България в контекста на световна икономическа криза ще бъде бавно и болезнено, ако не се предприемат драстични реформи в публичния сектор и най-вече в държавната администрация и сектора за сигурност. Затова новото правителство трябва да създаде фонд за добро управление. Изграждането на малко и ефективно правителство чрез разделянето на политическата, ръководната и административната функция в управлението ще бъде свързано със значителни инвестиции в реорганизация на структурите и дейностите, наследени още от комунистическия режим. Ако следващото правителство има политическата воля да наложи качествено нов тип управление, то ще трябва да инвестира в адекватна материална база и информационни системи, в обучение в добрите практики, както и да стимулира финансово успехите в борбата с корупцията и организираната престъпност.

Непрозрачността е другата страна на корупцията и затова най-ефективните инвестиции ще бъдат тези в изграждане на прозрачност и интегритет, в интелигентно управление. Например създаването на вътрешна информационна система между министерствата и агенциите, онлайн комуникация с общините и гражданите, електронни регистри на държавната собственост и обществените поръчки, повишаване ефективността на финансовия контрол и вътрешния одит, привличането на висококвалифицирани специалисти с опит от добрите практики в Европа, обучение в програмно бюджетиране и др. Голяма част от възнагражденията могат да се обвържат с успех при постигане на целите и да се изразходват за няколко години, а не еднократно. Така ще имат инвестиционен характер, защото не само ще се създадат квалифицирани кадри и релевантен опит в администрацията, но ще бъде преустановено текучеството - най-големият проблем в момента.

Въвеждането на практиките на доброто управление ще намали основните препятствия пред инвестициите в България - политическата корупция и лошото административно обслужване, а подобреният имидж на страната ще повиши кредитния й рейтинг и ще стимулира икономическия растеж.

---------------

*Авторът е финансист, управляващ съдружник на консултантска фирма
 Излизането от кризата може да е по-бързо или по-бавно - много е важно по какъв път ще поеме следващото управление.
142
5745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
26 Май 2009 01:00
разумни доводи. очевидно автора не е нюдийлист и на убамист не прилича.
26 Май 2009 01:18
Вярно е, Тромпете,


Но разстоянето от добрите (верни) постановки до практическата им реализация у нас е понякога такова, че я прави ако не невъзможна, то изключително бавна и трудна. Най-вече заради това, че призваните да го направят доста често нямат интерес от това (по поговорките ни "никой не е луд да реже клона, на който седи" и "в мътна вода най-добре се лови риба" ). Или, казано по друг начин (по автора) - липсва именно политическата воля за тези така нужни на страната промени.

Редактирано от - Mars Attack на 26/5/2009 г/ 01:19:15

26 Май 2009 01:59
Всъщност всичко се обяснява простичко с тежкото наследство след управлението на кръволока от Драгалевци.

26 Май 2009 02:20
Да, хубави думи наистина. Но само думи.
единият й крак (публичният сектор) е "окуцял" от корупция. И разнася нейните метастази във всички здрави клетки на частния сектор.
Това как ли да го разбираме - метастазите се разнясат из всички клетки на частния сектор или само в здравите? Защото остава питането: какво става с болните клетки на частния сектор, повече ли са от здравите и тяхната "метастаза" към къде се простира? Към някоя "добра практика", взета от Дженерал мотърс, AIG?
Ама явно грешния "вагон" книги съм чел, що съм останал с впечатлението, че високо квалифицираните кадри се играждат предимно в частния сектор, защото предизвикателствата (модерния израз на непредвидени трудности и очаквани мъки) са в повече и затова струват скъпо. Докато наш'те бизнесмени чакат публичния сектор (държавата) да им квалифицира кадрите. Вероятно, защото не могат да направят разлика в квалифицирането. Пряко доказателство - стойността на тон столичен боклук, събиран от "квалифицирани" кадри, удари шест пъти стойността на тон жито, отглеждано при климатични рискове и от уж тъпите селяни дето и без консултант ползват май "практиката на добро управление".
26 Май 2009 02:28
Енергото готви поредния грабеж с цената на тока- Натиснете тук
26 Май 2009 02:32
Колко е доволен човека от снимката от всичко това.
26 Май 2009 02:49
БГ общество е в биологичен, генетичен, морален, образователен и културен регрес. Това е причината, споменатото от автора да не се случи досега, както е и причина да не се случи в близко бъдеще. Насила хубост не става. Няма начин малките изсъхнали мозъчета да разцъфнат и да доведат до социален прогрес. Единственият начин е чрез физическа замяна на повредените, т.е. поне още 20-30 год. ще разграждаме комунизма, и тогава ... тогава ще започнеме да разграждаме "преход-изма", който между другото се задълбоава. По-далечни хоризонти не са ми интересни, поради очевидни биологични причини.
А България е пропиляла толкова много неща, че само Божидар Димитров има нервите да ги разучава и разказва.
26 Май 2009 03:49
"А България е пропиляла толкова много неща, че само Божидар Димитров има нервите да ги разучава и разказва."
Мммдааа...и само как умее тоа Божидар да си съчинява историйки.
Историйки, набивани като истини у главите ни в продължение на десетилетия.
"Истини", фанали кълн в тикви кат на наш armani.
Без капка съмнение...тоа гявол Божидар е най-големийот фантазьор сред наще историци и най-големийот историк сред наще фантазьори.
26 Май 2009 06:47
създаването на вътрешна информационна система между министерствата и агенциите, онлайн комуникация с общините и гражданите, електронни регистри на държавната собственост и обществените поръчки, повишаване ефективността на финансовия контрол и вътрешния одит, привличането на висококвалифицирани специалисти с опит от добрите практики в Европа, обучение в програмно бюджетиране...
И това и онова и трето и четвърто и думи , думи, а полза никаква.Какво от това, че някой си, го е написал във вестника. Ако хората избрани да ръководят държавата , имат нужда да четат такива напътствия , то това на би трябвало да са хората , които са избрани да вършат това.А пък за обикновенният читател , такива писания са само скучни...
26 Май 2009 06:55
*** Дори не можах да го дочета...
***
...Дочетох Го! Сега е негов ред да чете.


Редактирано от - Гн Фотон на 26/5/2009 г/ 16:32:07

26 Май 2009 07:01
Човекът от снимката сякаш ни казва : Усмихнете се на света, за да ви се усмихне и той.


А то за сериозни работи иде реч ...
26 Май 2009 07:09
Казва което всички ние добре знаеме!
Но е добре е да се чува отново и отново.
Управлява ни Мафия.
26 Май 2009 07:17
Статията е грамотно написано "Да им е.. майката на комунистите." Това е тема която никога няма да ми омръзне, но пък е и важно да се държи винаги в центъра на вниманието на обществеността.
Интересно е, че автора намира джуджето Фрийдман за достатъчно стойностен източник да се позовава на него. Особено в настоящия момент, когато неговите псевдо-научно теорийки са разсипани на практика. Трудно ще е на читателя да се съгласи с автора, че е разумно да сменим една разорена теория с друга. Българския експермент е комунистическа плутокрация на фона нео-либерална криза. А наздраве!
Трудно е и когато автора базира тезата си на довода, че обществения (интересен е и избора на изразни средства "публичен" сектор като публична тоалетна) дял от стопанството е нездравословно голям в сравнение с частния, а пък предложенията му за подобрение предполагат нарастване на някои звена на обществения сектор. Противиречиво. Лично намирам доводите за прекрасни- просто извода е различен. Но пък е хубаво поне да имаме съгласие за промените, сега да се намери и ракета носител.
26 Май 2009 07:49
Изграждането на малко и ефективно правителство чрез разделянето на политическата, ръководната и административната функция в управлението ще бъде свързано със значителни инвестиции в реорганизация на структурите и дейностите, наследени още от комунистическия режим.

Ха ми кажи, байно, гален, мамин, кой в България е споменал дори за разделяне на управленските функции? Та той просто се самоубива на секундата. Политически кукли, останат ли без ръководна и административна функция, нужни са кому? - Никому. Политиците не се занимават с политика заради лафовете, снимките по вестниците и клипчетата по TV и Интернет. Там са зарад властта, която умират да упражняват. Ако Доган си е шеф на ДПС, но не са част от Правителството, някой щеше ли да му обърне внимание? Да сте чули нещо напоследък за Анастасия Мозер, или да ви интересува, случайно?
.
ще трябва да инвестира в адекватна материална база и информационни системи

Мно-ого късно. Хората я смениха базата два пъти. А информационните системи сами по себе си са банки с данни и нищо повече, без предкомпютърни хуманоидни устройства, а точно те намаляват с бясна скорост в майка България.
.
в обучение в добрите практики

За името на обучаващият, справка името на автора и братчедите от неговия кръг, нали?
.
да стимулира финансово успехите в борбата с корупцията и организираната престъпност
- превод: дигнете им заплатите и бонусите, те знаят как да борят, ама са гладни. Аз пък ти казвам, че не знаят да борят и са за изритване. България смаза противниците си в края на по-миналия и началото на миналия век с армия командвана от капитани и генерали на по 40 години, кото имаха хъс за победа и войници тичащи "на нож" с голи гърди отподире им!
.
Целият ти електронно-информационен заряд се опира на икономически и управленчески кадър, доказани некадърници в ненужни и раздути щатове. Трябват свестни работници, както в предприятията и строежите, така и на полето! Там куцахме, там и сега никакви ни няма. Попитай кой да е бизнесмен, ще ти каже къде му е болката, в GSM-a или, че няма кой да му свърши една работа за пред света.
.
Ти й подобрявай имиджа на страната, аз бих заложил на някой, който го е еня за Името и Народа й! Фатяш разликата?!

26 Май 2009 08:08

Статията е много зле.
Кога ли най-сетне статиите ще се отърсят от лозунгите и ще отразяват реалността?
26 Май 2009 08:10
Даже заглавието
България пропиля златните си години за растеж
което е уж правилно е невярно. Не България, а мафията в България, пропиля тези години. А мафията в България се олицетворява най-вече от политиците от всички разцветки, а не толкова от мутрите.

Редактирано от - Abaddon89 на 26/5/2009 г/ 08:12:43

26 Май 2009 08:11
Тези въпроси си ги задава всеки разумен човек. Докато световната икономика беше във възход, трябваше да се привлекат инвестиции във високотехнологични сектори като биотехнологии, фармация, информационни технологии, телекомуникационни технологии, автомобилостроене и др. Защото целта не е да се създават каквито и да са работни места (раздутият строителен сектор приемаше куцо и сакато за нискоквалифициран труд), а благоприятна среда за задържане и връщане на висококвалифицирани кадри. Също и в инфраструктурата можеше да се направи много по отношение на усвояване на европейските пари. Вижте една фирма като БДЖ: проядена от корупция и накадърност, не предлагат почти никакви читави проекти. А могат да се изградят високоскоростни ж.п. магистрали до далечните дестинации, които да конкурират успешно автомобилните превози. С въвеждането на пълна автоматизация с малко на брой персонал се постига висока ефективност.
За всичко това не е виновен световният заговор, а некадърното и корумпирано управление.
26 Май 2009 08:15
Много неща можеше да се направят през последните 20 години, но ни трябваше силна демократична партия, а не СДС, което имаше за единствена цел да краде чрез власта и така се създаде мафията още през първите десетина години след 1989-та.
26 Май 2009 08:19
И тоз аФтУр е сбъркан с идеите на Фрийдмън, Татчър и Рейгън. Когато в целия свят тези идеи се разглеждат критично и отхвърлят, защото те точно са източникът за сегашната криза, прави впечатление твърдоглавието на нашиот брат българския интИлИктуалец. Като му се загнезди нещо в главата трудно се избива. Това личи и по писанията във Форума. Прави впечатление употребата ба понятието "публичен" - в САЩ повечето корпорации са публични (акционерни дружества).
26 Май 2009 08:29
Коя точно употреба , ба ?
26 Май 2009 08:44
*Авторът е финансист, управляващ съдружник на консултантска фирма.
Какво да напише един такъв автор.Реално е да напише това с което е свързана дейността му-за финанси , консултански дейности , да каже къде са отишли и в кои фирми , каква е ефективността и резултата.
Вместо това?

Както винаги-общи приказки и фантастични глупости .
Това може да се подмине.
Тактиката на криминалното крадливо и нагло капуте , капутето съсипало България е ясна.Лъже и краде.Понеже е тъпо-тъпо лъже.Понеже е нагло –нагло краде.
България била пропиляла златните си години за растеж.България?Няма го Костов , няма я крилатата криминална армия опасла ресурсите на България като ГЪСЕНИЦИ.
Къде да стане растежа-на луната или в приватизираната икономика , обсебена от гъсениците.Къде е пропилян?От кой е пропилян.
от БЪЛГАРИЯ БЕ , ОТ ДЪРЖАВАТА , НЕ ОТ ГЪСЕНИЦИТЕ?

Инвестициите , които са в тази икономика , която е собственост на гъсениците , кои ги е проиграл , България или гъсениците.
Тези гъсеници плащат ли данъци , или криминално я въведоха икономиката в сиви и черни сектори , регистрирани са в офшорни зони , изнасят БВП , ограбват огромни средста.Турци да бяха , башибозуци да бяха капутетата-така нямаше да я грабят тази страна.

26 Май 2009 08:55
Защо го прилага този номер?
Номера е прост.Инвеститорите/външните/ разбраха какво е криминално капуте , спират да инвестират в капутализма , започват да търсят резултата за направените инвестиции.
В държава никъде по света не се инвестира-в някакво капуте се инвестира.Капутетата измамиха инвеститорите.Инвеститорите искат да си преструктурират инвестициите-чрез държавна гаранция.Искат защото виждат какво е криминално мамещо ги българско капуте..Капутето е краднало , обрало е чуждия инвеститор , надежда за измаменият няма , затова искат държавата да го носи отговорност, задълженията към тях да се превърнат държавни, държавата да стане гарант за поведението на криминалните типове и да изплаща пропилените и ограбени пари от тези криминални типове..
Който не вярва-да види какъв е държавният дълг , какъв е частния , каква е междуфирмената задлъжнялост.И да гледа да не му се завие свят от числата характеризиращи българското тъпо , нагло и крадливо капуте.
А каква е целта.Ясна и проста.Предстои разплащане , кризатеа се превърна във видов ден, инвеститорите няма да го търпят вечно крадливото и нагло капуте.
Предстоят фалити..
Какъв е изхода.
Капутето да се докопа до парите в държавата , което това правителство успя да натрупа във фискалният резерв , да ги разграби и ограби и така да почне да се , , разплаща” с инвеститорите.
Капутета , с вечният техен мародерски и криминален мерак.
Гъсеници.
Няма начин.Няма начин да им мине номера.Капутето е ясно на всички-представлява нагло , тъпо и крадливо същество , по гадно от еничарите и башибозуците.

Видов ден вече настъпва.Друго ще стане и аз съм убеден в това.
26 Май 2009 08:56
Нещата са прости - Трябват правила, и спазване на правилата - каквито и да са те. Но съдът го няма. Щото ако съдът си беше на мястото, и парламента щеше да си е на мястото, и правителството, и икономиката.

26 Май 2009 09:06
Имам една мечта! Сериозно искам финансовия министър на Англия /Злоупотребил с 11000 лири/ и всички други дупутати и т.н. хванати с злоупотреби да дойдат и сменят нашите управници! Моля се за такива управляващи и мениджъри в България!
26 Май 2009 09:28
Лаете сега, ама иначе се тумкате в гърдите и се гордеете , че по улиците ...Джип до Джипа мила моя майнольо...!Къде е по-гъста мрежата от собственици на джипове...на човек от населението!
26 Май 2009 10:00
Ясно е, че на частния сектор дължим досегашния растеж, но дали не дължим на публичния сектор това, че растежът не е двуцифрен?

Много болезнена мисъл за червените кратуни.
Вероятно и точно този "публичен сектор" визира Мръх++, само дето професОрската му глава не може да разбере разликата между public administration и public company.
26 Май 2009 10:02
За всичко това не е виновен световният заговор, а некадърното и корумпирано управление.

Круелке, реверанс
26 Май 2009 10:12
Като погледне човек как се е нахвърлил форумът върху статията и автора, ще излезе, че в България всичко си ни е наред, заможни сме, няма корупция, има закон и ред, които осигуряват свободната конкуренция, така че да просперират умни и спазващи закона бизнесмени, а не мутри, правителството прибира малко от парите ни и ги харчи разумно и с полза. Ми то много убаво, бе!
А за Фридман съм казвал още на Обамистите - добре се пънете, че бил пъхнат във фризера, ама се гответе като го извадят, да му духате, та да се размрази по-бързо, че ще е зор. Да се не наложи и Хайек да се размразява...

_______________________
Блогът на Манрико
26 Май 2009 10:23
***

______________________
Блогът на FL-ко

Редактирано от - sybil на 26/5/2009 г/ 10:53:19

26 Май 2009 10:27
Не, Манрико, далеч не всичко е добре в държавата ни. Но това съвсем не означава, че трябва да хвалим всяка неграмотно написана - и с очевидно манипулативна цел - статия.

Както е написал някой по-горе, тази статия е едно иносказателно "да им **** мамата на комунистите". Само дето авторът не е могъл да обясни защо и се е хлъзнал по стандартния път на общите приказки. Бих могъл да я разнищя абзац по абзац, но струва ли си ...

Редактирано от - Калки на 26/5/2009 г/ 10:30:07

26 Май 2009 10:28
Статията мяза на евтина предизборна пропаганда. В. Сега можеше да предостави тези страници на по-читави автори
26 Май 2009 10:32
Ясно е, че на частния сектор дължим досегашния растеж, но дали не дължим на публичния сектор това, че растежът не е двуцифрен?

На частния сектор първо дължим сриването на икономиката с огромен процент, а след това започва досегашния растеж - главно в строителството, туризма и шивашката промишленост на ишлеме. Западняците с помощта на нашите частници ни направиха такива, каквито искаха да ни виждат - ние трябва да сме бедни, а те богати според тяхното разбиране.
Динайче-първомайче аФтурОт говори за публичния сектор в проиводството, което в САЩ са корпорациите, а не за публична администрация. Кьор усум табелата.
26 Май 2009 10:37
Като погледне човек как се е нахвърлил форумът върху статията и автора, ще излезе, че в България всичко си ни е наред,

А като се погледне как авторът е представен в "статията" и всичко си отива по местата. Всъщност авторът беше (може и още да е) някакъв секретар в СДС, доскоро беше в списъка на лицата на СДС (каквото и да означава това), името му се среща из кандидатски листи за избори...Още два месеца има да се лее простотия от де що има медии, ама да са живи и здрави и кандидатите за бял и черен PR да плащат добре.
26 Май 2009 10:37
..авторът
Преразпределянето на над 40% от БВП през бюджета означава, че за потреблението на почти половината от произведения продукт в България решението се взима от хора, нямащи почти нищо общо с неговото създаване.

Дори само заради този текст заслужава адмирации..
Е да, амъ цоциалистите точно по тази схема 'купуват' избиратели..
Експлоатирайки носталгията и левите нагласи у електорато му го нач**ват още по дълбоко..
Общо взето обществото е разделено на физическо малцинство, което реално създава БВП и мнозинство, което го преразпределя и усвоява..
Най-тъжното е че дори тези партии и личности в БГ, които се афишират за десни не осъзнават стратегичския си интерес и призвание.
Примерно, най-изявеният десен политик през пълния си 4 год. мандат не промени харченето на парите в обществото в полза на създателите на блага.
Иглежда парадоксално, но вместо г-н Костов да подържа и разширява соц. база на неговата партия той я смаза и унизи.Затова сега няма съдържателен лозунг и увличащи послания..Дълга тема..

Редактирано от - sybil на 26/5/2009 г/ 10:42:40

26 Май 2009 10:38
Този управляващ съдружник нема начин да не е съкурсник на Arse-Attacked ...
26 Май 2009 10:45
Иначе авторът си личи за разлика от повечето българи (порди липса на средства, следствие на бурното развитие на частния сектор) добре си потдържа зъбите и може да си позволи бда се усмихва.
26 Май 2009 10:58
Какво попречи на България да достигне двуцифрен ръст - подобно на балтийските държави и Словакия?

А какво пречи на България да достигне двуцифрен спад подобно на балтийските държави.
Аман от пишман икономисти дет не моат да разделят сламата на две магарета
26 Май 2009 11:00
Ясно е че нищо не сме пропуснали . За има няма двайсет години отгледахме прослойка хора която прави разлика между начина на обработка на еленовата кожа в малката и голямата с класа и забрави че някога се е возила на москвич.
успяхме да краднем да разградим и да назначим достатъчно количество отговорни друзя.
напрактика направихме услуига на всички - недейте рева - това са малките тегоби на големите крачки към заветната цел.
Гледайте положително - и по зле ще става
26 Май 2009 11:05
повечето българи

Марксе, това на вас, цоциалистите, ви е привичка. За мен необяснимо - някакъв душевен уют ли изпитвате постоянно да се пишете в групичката на бедните, неоправданите, експлоатираните и репресирани душици? Срамно ли е да си богат и успял? В светогледът ти въобще съществува ли възможност беднякът да е такъв, заради самия себе си, без някой друг да му е виновен?
26 Май 2009 11:11
Динка

В бг успели или богати хора няма. нещата са изкривени - горното ограничение на професионална заплата в момента е към 4 бона и достигнеш ли подобно ниво повечето хора почват да те гледат със завист "ей тоя как се е уредил" което са абсоютни глупости - това са бруто към 2.6 к евр но спрямо кост ъф ливинг са горе долу приемливи. Същевременно имаме прослойкахора която подобни пари за нищо ги няма но подозрително често сред представители и се наблюдават забележително близки връзки с политиката, или поне местни власти и органи.

Ако трябва да сме откровенни - просто в БГто липсва средна класа... преди десетина гдини имаше една песен на един уважаван от мене човек (спенс) "в България или си беден или къде да си похарчиш парите НЯМА. "
Горе доле това е простата житейска истина
26 Май 2009 11:18
Митко, при 8700лв БВП/калпак за 2008 няма как да се очаква да има средна класа, съизмерима и като количество, и като доходи с развитите държави. Нали за това се говори в статията? А иначе дудуците все трябва да си намерят за какво да мрънкят. Не за 4 бона, като видят някой с 1-2, вече реват "у-у-у, мръсник, преяжда с луканка". Дори си мие зъбите и ходи на профилактичен преглед при зъболекар, та да са му здрави, не го е срам!

_______________________
Блогът на Манрико
26 Май 2009 11:22
Срамно ли е да си богат и успял?

А ти как мислиш?
Има ли в България богати и успели хора, но по законен начин.
А ако все пак намериш някой, има ли такъв, който да е станал богат и успял и по моралните закони, т.е. не са му направили вратичка в закона, специално за него?
26 Май 2009 11:25
Авторът е пич, само дето по нашенски е многословен. Смесил е пропуснатите възможности с темата за корупцията. Поставил е проблема за многото държава в основата и някак е допуснал да се притъпи остротата на статията.

Трябваше така:

Проблем: В държажата проблем е корупцията. Това и комунетата от Фидел до Маркса не могат да отрекат.


Решение: Утопиите, че ще стане вълк овцата, а хората съзнателни и ще изкореним корупцията ще изключим от разглеждането, защото след 70 години социлизъм няма да сме живи...не социализма - ние няма да сме живи.
1. По-малко за преразпределение от държавата означава по-малко възможности за корупция. За щастие това е измеримо (отношение бюджет към БВП)и може да се управлява. Как? Намаляваме данъците.
2. Прозрачност... Много ми е смешно това понятие. Ако обирам банка, ще ми се да съм прозрачен - всичко да се вижда през мен Видимост и откритост по-подхождат, ама те не са за шумкари в гората и в държавното управление. Как? Малко по-сложно е от описаното от автора, но и мерките които предлага добре илюстрират идеята.

По-малко корупция носи по-ефективно управление. По-малко корупция става с по-малко държава.

26 Май 2009 11:25
да манрико именно за това става въпрос.

по принцип обаче мисля че има още ресурс за повишаване на доходите - не заради друго но просто не вярвам на статистиката за БВП.
Синдромът андрешко е на свръх високо ниво и унас и реално смятам че ужасно много се укрива и краде. Лошото е че с крадене (в изключително големи размери) се обалагодетелства една изключително малка прослойка за сметка на всички останали.
По Мой наблюдения - в огромна част от случайте това са хора по един или друг начин вързани към сегашния псевдо политическия елит или към бившите управляващи (реди 10.10 и не зависимо какъв им е цветът днес или каквито се рекламират).
Това е рак на обществото - рак който ако и да не засяга мен и мойте доходи директно ще засегне майка ми или баща ми което пък от своя страна ще рефлектира върху мен.
те така те - прекалено подробни станах в разсъжденията за което се извинявам.
26 Май 2009 11:34
Не си спомням да съм чел за толко много "практики" на една страница текст.
Това модерна дума ли е днеска у БГ?
26 Май 2009 11:35
Cruella de Vil: ...За всичко това не е виновен световният заговор, а некадърното и корумпирано управление...

... - Освен ако и ТО не е продукт именно заради осъществяване на определени глобални цели! А тези, на свой ред, са повече от видни - независимо как ще означим извършителите, резултатите говорят сами за себе си.
26 Май 2009 11:36
И пропуснатите възможности на управлението са да промени отношението Бюджет/БВП докато икономиката беше в подем. Когато частният сектор поглъща работна ръка да раздуваш държавната администрация е безумие от всяка гледна точка... Същото е и с разходите.
26 Май 2009 11:45
mitkog,




В развитите пазарни икономики и стабилни реални демокрации средната класа се е формирала в продължение на столетия и е около 50-60%. У нас след 10.11.1989 за има - няма 5-6 г. "от нищото", чрез пладнешки грабеж и престъпления (приватизация и чисто криминално) се създаде сегашната "капиталистическа" (разбирано като номенклатурно-мутренска) класа (банда), а средната класа беше завряна в кучи зад--к още при раждането си.


Нямам конкретни статистични данни под ръка, но съм чел, че богатите у нас са около 3- 5%, средната класа - не повече от 15%, а останалата част от неселението доста трудно свързва двата края или е просто бедно. Средният брутен национален продукт на човек от населението само замазва реалното положение на нещата.

Редактирано от - Mars Attack на 26/5/2009 г/ 11:49:25

26 Май 2009 11:53
...и нейната посестрима - Черната икономика.
Известни са безхаберието към наливането на бетон без ограничения и енергийната конспиративност, безсмислените заменки и измислените обществени поръчки - все на гърба на данъкоплатците.

Прав си Авторе!
Ама трябаше да поразчоплиш малко и у "Сивата" Полит.икономия=майка на Мизерията...
Па тогаз да видим, аджеба, кое е по-Голямото Зло - Черното, Сивото, и двете...или и Трите?!
.
Необходимото Зло!
Създадено от една 100-годишна умираща Партия-кърмилница(променяща цветовете и нюансите си според Предизборната обстановка), няколко пъти РАЗКАЗА‌ ИГРАТА на Целокупната BG-нация за последните 20 години!
Разката ни фамилиите бе човек - от А- до -Я!
Погреба около 1.5млн пенсионера, изгони над 1.8 българи в чужбина, и пак иска, ама много иска да е на Власт!
Както казваше покойният вече П.Слабаков в един БГ-филм - "...Няма, нямаа...тука ше стоим мамицата ви, тукаа..."
Mного предизборно, много...








Редактирано от - OLDMAD на 26/5/2009 г/ 15:41:42

26 Май 2009 11:58
Лично мен най ме кефи , тъпото и нагло капуте , като почне да лъже народа-за прозрачност и корупцията.Много ме кефи когато го гони страхова истерия.
Тези моменти са впечатляващи.
В Блато , каквато е тази страна , тъпото капуте е нещо като тревопасен
крокодил. , на такава идиотска роля разчита, ако мащабите са му големи.
Когато капутето е тип кокошкар , то е като листна въшка , развита по някои срамни части , дори и като въшка капутето е неясно.
Каква корупция , каква прозрачност , при капутето крокодил.Регистрирал се в е офшорни зони , в Блотото има регистрации понякога в 40 и повече фирми.Всичко е изнесъл зад граница , изнася БВП , като ненормален източва фирмите в тази страна на която е собственик , източва ДДС от Бюджета..На това ги учат точно такива финансови експерти.. Такова крокодилско говедо в света днес е голямото капуте-грабещо тази страна като турци не са я грабили..
Капутето кокошкар е по интересен-заради кудкудякането.Данъци не плаща , бизнеса му е частния сектор , дейността обикновено търгашеска и криминална.такъв накъл тип като каже –пълним бюджета с данъците дето плащаме.От тези данъци –преките-пълненето на бюджета е нищожно.харчите моите пари.какви негови пари.Неговите пари са откраднати и не са в бюджета.
Въобще ненормалното капуте , наглото капуте , като заговори за пари , кудкудякането надминава кукуригането в предаването на петела Милен Цветков.
Кой и защо позволява в тази държава , вместо истината , по вестници и телевизия , по радия , сама да се кукурига , кудкудяка и това да са преди всичко нагли и долнопробни лъжи?

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД