Българският математик професор Светлозар (Зари) Рачев откри метод, чрез който могат да бъдат прогнозирани сривове на финансовите пазари, съобщи Ройтерс. Според него катаклизмите могат да бъдат предвидени на базата на статистически модели, които той е разработил. За създаването на моделите си Рачев използва различни математически и статистически инструменти. Той казва, че неговите статистически модели предвиждат пазарните кризи и клиентите му потвърждават това.
Базираната в Ню Йорк компания "ФинАналитика" използва разработените от Рачев модели, за да предоставя на инвеститорите и мениджърите по управление на риска "индикатори на риска", които отчитат най-лошите възможни сценарии. "Изминалата година бе много важна за нас, тъй като тя потвърди всичко, за което бяхме работили", обяснява в интервю за Ройтерс дъщерята на професора Боряна Рачева-Йотова. Тя е президент на "ФинАналитика".
Показателят за риск, използван от компанията, предупредил инвеститорите за рязък спад на индекса Дау Джоунс. Той се срина от историческия си максимум, достигнат през ноември 2007 г. до 12-годишен минимум през март т.г. - най-рязкото понижение след фалита на банката "Леман Брадърс" през септември 2008 г.
Междувременно стана ясно, че страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) са отчели рекорден за последните поне 40 години икономически спад, показват общите данни от държавите-членки на организацията, цитирани от австрийския в. "Ди Пресе". През първото тримесечие на 2009 г. БВП на организацията се е свил 2.1% спрямо последното тримесечие на миналата година и 4.2 % на годишна база. Подобни слаби данни не са отчитани никога от 1969 г., откакто се води тази статистика, коментира изданието.
Световната икономика избегна тоталната катастрофа и високоразвитите индустриални държави вероятно ще отчетат икономически ръст още през тази година, прогнозира носителят на Нобеловата награда за икономика Пол Кругман, цитиран от Ройтерс. На конференция в Обединените арабски емирства той заяви, че няма да бъде изненада, ако световната търговия се стабилизира, а индустриалното производство регистрира ръст още след два месеца.
Аз пък съм разработил вечен двигател. Съседа отсреща контактува с извънземни, приятелка от детинство, разговаря с богородица. Утре ще има унищожително земетресение в Чили, предсказа колега. Един авер ме светна за числата от тото-то иднаия тираж.
Само не разбрах, тоя пич защо не се е напечелил от борсата, ами "консултира" като последния измикярин? Математик та дрънка, за уплах на народонаселението. Хубаво де, както казват евреите - "всеки ден се ражда един глупак, на когото да вземеш парите". Без майтап, поговорка им е.