В един и същи ден Северна Корея извърши подземен ядрен опит, тества балистична ракета и изстреля ракети срещу безпилотни разузнавателни самолети на САЩ, с което отправи предизвикателство към света, предадоха агенциите.
Ядреният опит бе извършен вчера сутринта на полигон на 375 км североизточно от столицата Пхенян. Мощността му е 20 килотона, колкото е била мощността на американската атомна бомба, хвърлена срещу Нагасаки на 9 август 1945 г. Взривът е предизвикал трус от 4,5 степен. "Северна Корея успешно извърши на 25 май още един подземен ядрен тест, който е част от мерките по всестранното засилване на собствените й сили за ядрено въздържане", обяви телеграфната агенция на страната КТЦА веднага след опита. По-малко от час преди подземния взрив Пхенян е уведомил Вашингтон за предстоящия опит. Това е втори подобен тест, първият бе през 2006 година на същия полигон.
Малко по-късно от северния полигон Мусудан бе изстреляна ракета "земя-въздух" с малък обсег на действие - до 130 км, обяви Пхенян. От същия полигон на 5 април КНДР изстреля ракета "Инха-2", извела в орбита изкуствен спътник "Кванмьонсон-2" според обяснението на властите й. Според Запада обаче КНДР е извършила опит с балистична ракета с голям обсег. След този опит Западът затегна санкциите срещу Северна Корея, която в отговор обяви, че спира 6-странните преговори и ще продължи ядрената си военна програма.
Също вчера КНДР изстреля две ракети с малък радиус на действие срещу шпионски безпилотни самолети на САЩ, летели край полигона, където бе извършен подземният ядрен опит. Не се съобщава дали те са свалени.
Армията на съседна Южна Корея бе приведена в състояние на повишена бойна готовност заради действията на режима в Пхенян. Япония, която заедно с Южна Корея се чувства застрашена от ядрената програма на КНДР, създаде кризисен екип, а по нейно искане спешно бе свикан Съветът за сигурност на ООН.
Опитите на Пхенян "да създаде ядрено оръжие представляват опасност за света", заяви US президентът Барак Обама в специална декларация. Ядрената програма на Северна Корея е сериозна заплаха за САЩ, заяви и председателят на комитета на началник-щабовете на въоръжените сили адмирал Майкъл Мълън. Ядреният опит нарушава резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, гласи декларация на руското външно министерство. Москва призовава Пхенян да прояви отговорност и сдържаност. Китайският експерт Сйю Гуанюй, цитиран от Ройтерс, смята, че Пекин вероятно ще подкрепи бъдеща резолюция на СС на ООН, осъждаща Северна Корея, но не и по-строги санкции. Целта на Китай е да върне Пхенян на 6-страните преговори, докато санкциите имат обратен ефект. Според специалиста "стратегическата цел на Северна Корея не е променена. Целта е да се спечели вниманието на Обама и проблемът със Северна Корея да се превърне в основен приоритет". Според други анализатори лидерът на Северна Корея Ким Чен Ир прави реверанс на военната върхушка, за да си осигури подкрепата й при предаването на властта на един от синовете си.