Състоянието на демокрацията в 2/3 от 29-те бивши комунистически страни се е влошило през 2008 г., показва изследване на авторитетната неправителствена организация "Фрийдъм хауз", цитирано от ЧТК. Проучването бе представено на пресконферецния в Прага. Най-честите отклонения от демокрацията са ограниченията върху гражданското общество, налагани от правителствата, прибягването до съмнителни практики на управление, отслабването на правосъдната система, особено на нейната независимост. Налице са и много нарушения на изборния процес, посяга се върху независимостта на медиите и на местната власт, процъфтява корупцията.
В изследването се прави специален преглед и на 10-те нови страни-членки на ЕС, включително и на България. В 7 от тях състоянието на демокрацията е влошено чрез нарастнало прибягване до спорни управленски практики и провал на борбата срещу корупцията. От групата на страните с консолидирана демокрация България е изпаднала в по-долната група на полу консолидирана демокрация. В тази група са и Румъния, а също Хърватия, поставена там заради нападенията срещу журналистите, поставили под съмнение независимостта на медиите там.
Според "Фрийдъм хауз" най-добре от десетте се представят Естония, Словения и Чехия. След тях се нарежда Полша, която показва добри показатели като начин управление и мерки срещу корупцията.
Владимир Школников, директорът за Европа на "Фрийдъм хауз", заяви, че "демокрацията е дългосрочен процес, който изисква съгласувани реформаторски усилия". Според него успехите с изборите и дори влизането в ЕС не трябва да приспиват движението към изграждане на пълноценна демокрация.
Броят на авторитарните режими се е увеличил от 6 на 8 заради Русия и Казахстан, попаднали в тази група. За пръв от 1995 г.,когато започват изследванията на постсъветското пространство, двете страни са поставени в компанията на консолидираните авторитарни режими, включваща Азербайджан, Беларус, Казахстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Неизпълнени останаха обещанията на "цветните революция" в Грузия, Украйна и Киргизстан, там демокрацията падна на нивото отпреди революциите.
|
|