:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 208
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

ЕС запазва за България строгия контрол за "Гражданска отговорност"

Асоциацията на застрахователите подкрепи Кодекса, но не отказва да го атакува
Европейският съюз може да запази по-строгия контрол по границите си за застраховка "Гражданска отговорност" на българските автомобили, ако страната не постигне изискваните 90% обхват на задължителната застраховка. Това съобщи зам.- председателят на комисията за финансов надзор Ралица Агайн при обсъждането на проекта на кодекс за застраховането на първо четене в икономическата комисия към парламента. Въпреки че имаха забележки към проекта, депутатите го одобриха.Тези 90% са изискване на ЕС и ако не бъдат постигнати, може да бъдат посочени като недостатък в редовния доклад на еврокомисията, каза Ралица Агайн, зам.-председател на комисията за финансов надзор. Според нея в момента между 50 и 59% от регистрираните у нас автомобили имат задължителната застраховка. Предвижда се след влизането на страната в ЕС полицата по "Гражданска" да бъде валидна и в Евросъюза, а "Зелена карта" да се издава като сертификат към нея.

"Изцяло подкрепяме внесения проект", каза председателят на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) Даниела Конова. Асоциацията предлага кодексът да влезе в сила от 1 януари от 2007 г. и да се запазят административно определяните от КФН минималните рискови премии по "Гражданска отговорност" през 2006 г. Така няма да се застраши финансовото състояние на компаниите.

От друга страна, ЗПАД "Алианц" поиска още от 2006 г. цените да се либерализират и да се определят индивидуално.

Според Конова недостатък на проекта е невъзможността да бъдат обжалвани решения на КФН и някои моменти от регулирането на дейността на застрахователните агенти. "Необжалваемостта на решенията на надзора се отнася за издаването и отнемането на лицензи на застрахователни компании с оглед запазване интересите на потребителите", отговори Ралица Агайн. Тя каза, че в такива случаи засегнатите могат по съдебен път да търсят обезщетение за нанесени вреди. Необжалваемостта трябва да отпадне с влизането на България в ЕС.

Според проекта застрахователните агенти нямат право да събират премии и да извършват плащания към застрахованите. Конова препоръча този текст да се отнася само за обвързаните посредници, т. е. тези, които работят за повече от една компания. Според евродирективите, когато един агент работи само за една компания, той не се води обвързан.
8
699
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
18 Октомври 2005 23:51
Изглежда , че фактът че повече от 90% от българските автомобили не напускат българските граници за депутатите е без никакво значение.Важното е по комсомолски да се рапортува , че са изпълнили изискванията на ЕС и са напълнили гушите на застрохователните компании, а пък те техните, а българина кучета го яли!
19 Октомври 2005 08:20
Фактът, че всички (или поне над 90%) застраховки по ГО се правят на минималната цена, определена от КФН, говори, че тази мярка ограничава конкуренцията. Редно е да се сезира КЗК!
-----------
Действията на КФН са равносилни на това БНБ да постави задължителна минимална лихва по кредитите, или някакво подобно безумие. Има хиляди други административни мерки, които да подсигурят доброто финансово здраве на застрахователите, без да се налага фиксирането на минимална цена. Освен всичко друго, дори и при фиксирана минимална цена на ГО, дадено дружество може преспокойно да харчи огромна част от парите си, да речем, за реклама, и пак да изпадне в ликвидна криза. Сегашните мерки на КФН единствено убиват конкуренцията, и съответно са в услуга на неконкурентните играчи в бранша, и във вреда на обикновения потребител! Редно е да се сезира КЗК!

Редактирано от - гошо на 19/10/2005 г/ 08:24:20

19 Октомври 2005 09:25
В момента със застраховките върви страхотна далавера! Едва ли икономическата полиция и прокуратурата, имат волята и компетентността да се справят с нея! Гласи се прилапване за минимум 300 млн. евро годишно.
Факта, че ни се набутва, като задължително условие да се прикачи към Гражданска отговорност и Зелена Карта е нещо, което ще носи от момента на въвеждане на това чудо колосални печалби на застрахователите. Едва 10 % от регистрираните автомобили напускат, понякога пределите на страната. Ние не сме в Белгия, та да ходим сутрин на работа във Франция, или в Унгария, където от всякъде сме оградени от страни на ЕС. 90 % от парите за зелена карта, а те са около 300 евро за автомобил и ще остават като чиста печалба при застрахователите!!!! Минималната печалба е 300 млн. евро годишно!
Застрахователите са превзели своевремено екипа водил преговорите за присъединяването ни към ЕС. Всички останали от властта не са забелязали, или са парирани по-познат за такива случай начин!
19 Октомври 2005 10:13
Щом ЕС иска ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ нива по Гражданска отговорност - ДА СИ ГИ ПЛАЩА.
И за да не стане недоразумение:
На мен лично ми е през К..а за ЕС.
Не им искам застраховките, акцизите на горивата и Ракията.
Не им искам акцизите на цигарите и ел.енергията.
И Евроконституцията не ща.
Нито бюрокрацията им.
Със здраве...................
19 Октомври 2005 10:37
колата не могат да ми вземат, аз нищо няма да плащам на тая педераска кандидат европейска циганска държава
19 Октомври 2005 11:00
Ралица Агайн да не би да разговаря с полтъргайст на име Европейски съюз? Кога и кой и ги прошепна тези неизгодни за мен изисквания? Странно, но си мисля, че не говори някой мустакат чичко от Брюксел чрез нея, а застрахователното лоби у нас. (Евалата само на Алианц).
19 Октомври 2005 11:18
Кой ги бил прошепнал тез изисквания? Що гледаш Европейският съюз само, я виж кво застрахователно лоби си имаме, само се оправдават с ЕС и гледат да гепят колкото се може повече.
Как ще постигнат нива от 98% при тия вноски. Малоумници.
Тая година ще платя на Алианц, поне се опитват като дерат, да е по-нежно и умерено.....
19 Октомври 2005 15:52
Всички форумци над мен са прави.
Да допълня още нещо:
Колкото повече плащания се налагат административно за автомобилите, толкова хората по-няма да имат пари за техническо обслужване. Например ако ти е нужна колата - трябва да платиш всичко, защото ще я спрат от движение служебно. Но няма да можеш да смениш гумите или да оправиш някакъв дефект. Т.е. ще караш високо застрахована, но опасна кола. Последствията са ясни.
Защото застраховките не са съобразени с реалностите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД