Няколко промени в наредбата за международен превоз на пътници и товари, публикувани вчера в "Държавен вестник", затягат режима на разпределението на т.нар. СЕМТ-разрешителни. Те са безплатни, многократни и освобождават превозвача от плащане на пътни такси в Европа, но се издават само на притежателите на камиони, отговарящи на стандартите ЕВРО-2 и ЕВРО-3. Досега разпределянето на малко над 1000 СЕМТ-ове между около 360 български фирми всяка година минаваше драматично.
Исканията на бранша, насочени преди всичко към елиминиране на малките фирми, са приети изцяло. До разпределението на СЕМТ-овете вече няма да се допускат фирми с камиони, чиито каросерии са с по-малко от 80 куб. метра обем, а досега изискването беше за 60 куб. За нарушение, което изхвърля фирмата от класиране, вече ще се счита и неефективното използване на СЕМТ предишната година. Според правилата неефективно е използването на СЕМТ от камион, пътувал по-малко от 8500 километра на месец. Фирмата няма да участва в класирането и при преотстъпването на такова разрешително на друга фирма или от камион, отговарящ на ЕВРО-3, на камион, който не покрива тези критерии.
Друга новост е, че ако превозвач е получил СЕМТ, през същата година няма да получава еднократни разрешителни за превози през Франция и Унгария.
"Промените бяха съгласувани с бранша и затова тази година разпределението ще мине по-спокойно", коментира Красимир Лалов от Националната асоциация на автомобилните превозвачи. Миналата година браншът скочи срещу СОМАТ заради взетите от тях над 200 СЕМТ-а , а самата фирма щеше да заведе дело във ВАС срещу транспортното министерство с мотива, че е ощетена с малко разрешителни. У нас има около 600 фирми за международни превози, но получават СЕМТ-ове обикновено около 350.
каре:
Списъкът на пътуващите с автобус за чужбина по линия, която не е редовна, се пази 12 месеца след пътуването, гласи друга промяна в наредбата. Даването на разрешения за международни автобусни превози също се затяга. Ако по дадена линия например има и превозвач от съседна държава, българската фирма трябва да измести часовете на тръгване поне с 2 часа напред или назад във времето. 8 часа трябва да е разликата между тръгването на превозвачите от по-далечна страна.
|
|