![]() |
Британските военни предпочитаха да работят в тясно сътрудничество с новите иракски сили за сигурност в южния град Басра. |
По данни на изданието първите сериозни разминавания избухнали още при нахлуването през 2003 г. заради тактиката за воденето на военните действия. Британските военни настоявали на т.нар. по-мек подход, който наблягал на първо място върху дипломатическите усилия, където това е възможно. В същото време американското командване предпочитало тактиката на "преследването, задържането и убиването на врага, без да има преговори". Командванията на двете армии също така имали сериозни разминавания как да се установи контакт с местното население. Съгласно данните в документите невниманието към нуждите на обикновените иракчани довело до това, че те започнали да възприемат американците като "народът, който изпрати човек на Луната, но не е в състояние да пусне тока".
Бившият командващ британските сили в Ирак генерал Андрю Стюарт отбеляза, че възможностите на британските военни да повлияят на политиката на САЩ в Ирак били минимални. В своя доклад той разкри, че между неговия щаб в Басра и американците в Багдад дори не е бил организиран кодиран канал за връзка. Той описа като трудни опитите да контактува със старши американски военни командири, които определи като "група от марсианци", за които "диалогът е отдалечено понятие". По-рано в. "Сънди телеграф" съобщи, че според документите, с които разполага, има много сведения за значителни пропуски по време на иракската кампания, които се изразяват в лошата подготовка и крайно слабото осигуряване на муниции за британските войски и лошата организация на британското нахлуване в Ирак. В същото време част от военните пристигали в региона на "собствен ход", с помощта на гражданските авиолинии.
Днес във Великобритания започва работа независима комисия за разследване на ролята на Великобритания в конфликта в Ирак и кулминацията ще са показанията на бившия премиер Тони Блеър. Военни представители, дипломати, министри и високопоставени официални лица ще бъдат призовани пред петчленна комисия, която трябва да разследва причините за намесата на страната във войната. Първите заключения на комисията се очакват през 2011 г.
ПРАХОСНИЧЕСТВО
Министерството на отбраната на Великобритания е изхарчило над 170 млн. евро за спешното модернизиране на 900 бронирани машини FV430, съобщи в. "Таймс". Това предизвика сериозни критики, защото тези машини са на въоръжение в армията от 40 години и могат да служат само за учения и тренировки. Изданието припомня, че почти всяка година ведомството харчи до 2.5 млрд. евро за модернизиране на техниката, като в същото време е засипано с доклади за недостига на военни машини за войските в Афганистан, където т.г. е загубило 98 войници. Друг проблем е, че през същия период са били отзовани 140 жени войници, които са забременели по време на службата си и ще бъдат наказани дисциплинарно.