:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 181
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Истинската история

По Ньойския договор България губи част от своята независимост

Над 100 000 бежанци напускат родните си места, а над 600 000 българи остават в откъснатите от родината земи
Обобщена карта на земите, които България губи по Ньойския договор - част от Кулско, Царибродска околия, част от Кюстендилското краище, района на Струмица, цяла Беломорска Тракия (в червено). На заден план: Потвърдително писмо към Ньойския договор от 15.02.1920 г. с подписите на цар Борис III, министър-председателя Ал. Стамболийски и министъра на външните работи М. Маджаров. Национален исторически музей.
Една тъжна годишнина мина всъщност незабелязано миналата седмица покрай водевилното битие на днешния ни политически живот. При това кръгла годишнина. Точно преди 90 години, на 27 ноември 1919 г., в Ньой на Сена новоназначеният министър-председател Ал. Стамболийски е принуден да подпише унизителния и грабителски мирен договор, който слага край на участието на България в Първата световна война.

Катастрофалната за България война бе проиграна от наглата, недостойна и безчестна наша политическа класа. С лека ръка са омаловажени безпримерният героизъм на българските войници, кръвта на 16-годишните момчета, които, за да бъдат приети да участват в освобождаването на българските земи, масово се записват като доброволци с откровената лъжа, че са вече пълнолетни, страданията на войнишките семейства, лишени от мъжка подкрепа за години. Едва ли е странно, че днес годишнината от това толкова важно събитие мина незабелязано. Днешната ни политическа класа, която е много подобна на тази, проиграла войните от началото на ХХ в., няма как да иска да си спомня за престъпленията на предшествениците си.



* * *

В новата българска история едва ли има по-унизително събитие от обстоятелствата по подписването на Ньойския договор. Официалната делегация е петчленна, водена първоначално от министър-председателя и министър на външните работи и изповеданията Теодор Теодоров, министъра на правосъдието Венелин Ганев, министъра на търговията, промишлеността и труда Янко Сакъзов, дипломата Михаил Сарафов и министъра на обществените сгради, пътищата и благоустройството Александър Стамболийски. Придружават ги многобройни съветници, експерти и технически персонал. Въпреки кошмарното осемдневно пътуване с влак у всички остава някаква надежда, че в Париж ще бъде възможно да се осъществят разговори с подходящи политици от Съглашението, за да бъдат смекчени очакваните тежки условия. Тази възможност е предвидена и българската делегация е държана като в затвор два месеца. Основната част от замислените срещи се провалят. На 6 октомври Т. Теодоров подава оставка поради несъгласие с условията на договора. На 27 ноември подпис под договора слага новият министър-председател Ал. Стамболийски.

Несъмнено най-тежки в многословния договор са териториалните клаузи, предвиждащи откъсването от България на 11 278 кв. км, което прави повече от една десета от територията на страната. Особено важно е, че всички тези земи са плътно населени с българи. На Сръбско-хърватско-словенското кралство са предадени 8 села в Кулско, цялата Царибродска околия, 18 села в Трънско и Знеполско, част от Кюстендилското краище, както и големият район на Струмица. Не по-малко мъчително е и предаването на Западна Тракия (между реките Места и Марица) първоначално под общо управление от Съглашението, а по Севърския договор (10 август 1920 г.) цялата територия е дадена на Гърция.

С Ньойския договор се потвърждават договореностите по Букурещкия мирен договор (28 юли 1913 г.), с който завършва Междусъюзническата война. На Румъния е предадена и официално Южна Добруджа (7525 кв. км). Слабо утешение е, че се признава присъединяването към България на отвоюваните през 1912-1913 г. малки части от Свиленградско, Крумовградско и Ивайловградско.

Предвидените в чл. 48 на Ньойския договор възможности за "свободата на икономическите изходи на Бяло море", от които България да се ползва гарантирано, никога не се прилагат. Едва при затоплянето на българо-гръцките отношения в началото на 80-те години се заговори, че България може би ще получи собствен пристан в рамките на солунското пристанище. Беше предвидено даже започването на проучвателни работи за осигуряване на плавателност на р. Струма в тая връзка. Поради политическите катаклизми от края на същото десетилетие предварителните договорености останаха неосъществени.

Жестока съдба за българите отрежда част III на договора. Етническото прочистване засяга всички изоставени български земи. Над 100 000 бежанци заливат България в рамките на следващите три години. На геноцид и на етническо претопяване са подложени останалите в тези земи над 600 000 българи.

Останалите клаузи на Ньойския договор, които се отнасят до военните въпроси, както и до репарациите (съответно част IV и част VII), звучат страшно, но по-сетне правителствата на Ал. Стамболийски успяват някак да приглушат негативното им въздействие. Войската продължава да се набира без затруднения, укрива се достатъчно оръжие, продължава необезпокоявано военното обучение. Крайно тежките репарации скоро са разсрочени, а по-късно и съвсем са опростени.



* * *



За разлика от края на Първата световна война, след Втората световна война България успя да опази териториалната си цялост и въпреки съюза с държавите от Оста не бе допуснато по-нататъшно намаляване на територията на страната. Придобивките, получени от съюза с нацистка Германия, се оказаха несигурна военновременна граница, с която никой нямаше намерение да се съобразява.

Сигурно е случайно съвпадение или пък не, че точно 90 години след подписването на Ньойския договор България продължава да губи своята независимост, този път с влизането в сила на Лисабонския договор. Днешната ни политическа класа трябва да е напълно уверена, че както днес историята е разкрила чак до битови подробности ролята на всеки участник в нетолкова далечните събития от първите две десетилетия на ХХ в., така не след дълго ще е ясно кой, кога и защо лиши България от независимост, присъединявайки я към Европейския съюз и НАТО без разрешението на българските граждани. Без дори намек за референдум България бе натикана в един кюп с държави, с голямата част от които няма и никога не е имала каквито и да са исторически връзки. Нещо повече, в близкото ни минало именно на тези държави и на тяхната политика дължим националните си трагедии, включително и пладнешкия грабеж, наречен Ньойски договор. Напълно сигурно е, че това не може да бъде забравено.



Извори



ПОТВЪРДИТЕЛНО ПИСМО



от Негово величество царя на българите [в оригинала - "краля на българите"; за тутилатурата на българските владетели вж. "Сега" от 18.10.2007 г.] към мирния договор, сключен на 27 ноември 1919 г. в Ньой на Сена [днес е предградие на Париж] между България и Съединените американски щати, Британската империя, Франция, Италия, Япония, Белгия, Китай, Куба, Гърция, Хиджас [независима държава по западния бряг на Арабския полуостров от 1916 до 1925 г.; днес е част от Саудитска Арабия], Полша, Португалия, Румъния, Сръбско-Хърватско-Словенската държава [от 1929 г. - Югославия], Сиам [от 1939 г. - Тайланд] и Чехо-Словакия [от 1920 г. и от 1945 г. - Чехословакия].



* * *



Ние се съгласяваме, потвърждаваме и утвърждаваме горепосочения договор, обещавайки да го приложим в действие, като го съблюдаваме както според неговата форма, така и според съдържанието му, без да позволяваме той да бъде нарушаван при никакво обстоятелство и по никакъв начин. В уверение на горното, Ние подписахме това потвърдително писмо и го скрепихме с държавния печат.

Издадено в двореца в София в 15-ия ден на месец февруари в годината от новата ера [в оригинала - "от рождението на Христос"] 1920



[Борис III, цар на българите] [подпис]



[Председател] на Министерския съвет, министър на войната и временно изпълняващ министър на труда, пътищата и съобщенията [така е в оригинала] [подпис на Александър Стамболийски]

Министър на външните работи и изповеданията [подпис на Михаил Маджаров]



[превод от оригинала на документа]
69
17355
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
02 Декември 2009 23:27
Тодор Колев казваше за едно свое циганче-цигуларче: "Хубаво свири, ама не може да започва". Тук е обратното - хубаво започнал Петрински, ама не може да завършва...
03 Декември 2009 00:14
Днешната ни политическа класа трябва да е напълно уверена, че както днес историята е разкрила чак до битови подробности ролята на всеки участник в нетолкова далечните събития от първите две десетилетия на ХХ в., така не след дълго ще е ясно кой, кога и защо лиши България от независимост, присъединявайки я към Европейския съюз и НАТО без разрешението на българските граждани. Без дори намек за референдум


Референдум, добре , но не само когато ни отърва, а референдум по всички важни касаещи народа и държавата въпроси!
03 Декември 2009 00:17
90 години след подписването на Ньойския договор България продължава да губи своята независимост, този път с влизането в сила на Лисабонския договор. Днешната ни политическа класа трябва да е напълно уверена, че както днес историята е разкрила чак до битови подробности ролята на всеки участник в нетолкова далечните събития от първите две десетилетия на ХХ в., така не след дълго ще е ясно кой, кога и защо лиши България от независимост, присъединявайки я към Европейския съюз и НАТО без разрешението на българските граждани. Без дори намек за референдум България бе натикана в един кюп с държави, с голямата част от които няма и никога не е имала каквито и да са исторически връзки. Нещо повече, в близкото ни минало именно на тези държави и на тяхната политика дължим националните си трагедии

Амин!
03 Декември 2009 00:30
Ньойският мирен договор е подписан с държавата Югославия - тогава Кралство на сърби, хървати и словенци, който международноправен субект в момента не съществува, тъй като тази държава се е разпаднала. "И тук остава въпросът, след като субектът на един договор не съществува, какво става със самия договор?", попита риторично Сидеров.
"Логично следва, че постановките на този договор също престават да съществуват, т.е. парцелите, които са т.нар. Западни покрайнини и са били отнети, би трябвало автоматично да бъдат върнати в територията на България. Ние се надяваме на съдействието на ЕС по този въпрос, защото той е един юридически казус", посочи Сидеров.
По думите му в международноправен аспект би трябвало да се произнесат в ЕК по този въпрос. Нашите евродепутати действат по този въпрос и ако и другите български евродепутати се присъединят и обединим гласовете си мисля, че можем сериозно да поставим това и като условие за приемане на Сърбия в ЕС", заяви Сидеров.

Защо само АТАКА се сеща да постави въпроса за ЗАПАДНИТЕ БЪЛГАРСКИ ПОКРАЙНИНИ като условие за приемане на Сърбия в ЕС???

Натиснете тук
03 Декември 2009 01:20
03 Декември 2009 01:56
Сигурно е случайно съвпадение или пък не, че точно 90 години след подписването на Ньойския договор България продължава да губи своята независимост, този път с влизането в сила на Лисабонския договор. Днешната ни политическа класа трябва да е напълно уверена, че както днес историята е разкрила чак до битови подробности ролята на всеки участник в нетолкова далечните събития от първите две десетилетия на ХХ в., така не след дълго ще е ясно кой, кога и защо лиши България от независимост, присъединявайки я към Европейския съюз и НАТО без разрешението на българските граждани.

Лисабонския договор е единствената надежда на българина. Иначе имиграция, а в България селения до шия. Барем се отървеме един път за винаги от соц. мисленето дето ни докара дотам, че българите да ходят да берат портокали на гърците.
03 Декември 2009 02:02
Без дори намек за референдум България бе натикана в един кюп с държави, с голямата част от които няма и никога не е имала каквито и да са исторически връзки. Нещо повече, в близкото ни минало именно на тези държави и на тяхната политика дължим националните си трагедии, включително и пладнешкия грабеж, наречен Ньойски договор. Напълно сигурно е, че това не може да бъде забравено.

E, нали видяхме каква е алтернативата...
Неутралитетът на Гоце Клекалото от края на миналият век. В резултат - 1 млн. български емигранти, при липса на война. Като абсолютна стойност по-трагични резултати и от Ньойският договор...
03 Декември 2009 02:31
Независимостта на България от ЕС е като въздухът и водата за всеки красножоп планктон. За да мое да си я кара по съвецкоазиатски.
03 Декември 2009 02:50
Хубаво, Авторе - така е. Добре написано, вярно... Е, и?

Този договор е последствие или продължение на един не по-малко грабителски, хищен и постилащ килима пред Втората Световна Война - Версайският! Там обаче емоционалната нагласа в предишна Ви статията бе друга...

И при него, Версайският, победителите са Виновниците. А Подпалвачите на войната, тези от Сянката - броящите златото в лапите си, са продължили с плановете си да финансират и ВСВ...

Добре ще е г-н Петрински да изкарате Генезиса на тези войни по тея тук страници - ако Ви стиска или Ви позволят, разбира се... Все пак на лице е нов Бащица, а той си има "яздач" под палтето: - Като при оня филм с мутанта и злият израстък, близнак...


Със здраве - !
03 Декември 2009 02:53
VOCI-извинявай, ама май не си в час този път!Независимоста е нещо чудесно , но точно днес да се говори за независимост в България е просно наивно, чак цинично!То едно назначение на пост "Горски" те прави зависим от Турски Цигански или някоя друга неетничесска партийка, камо ли да говорим за външна независимост!Швейцария е сигурно единствената , която може да си го позволи финансово тоя лукс"Независимост"-та от малките държавички! Пример Бимбо-то оглавил най-най държавата...какви ги дрънкаше през предизборната си кампания-какви ги ломоти днес?Уж щеше да си прибира войската, сега ще я подсилва с 30000!Ако не беше зависим от някой-колко му е да ги изтегли?
03 Декември 2009 03:16
След толкова хули и освирквания - сега обратно - прилича на реваншизъм !!!
А отговорите и въпросите винаги са едни и същи - можеше ли България да постъпи иначе ? А подписването и изпълнението на този договор са друга тема все още отворена , ако има достойни българи между политиците в България !!! Особено в отношенията с Гърция !
03 Декември 2009 03:30
Ние пък тука се радваме на Лисабонския договор, който ще засили европейския контрол у нас и ще ни помогне да преодолеем нашите типичности.

Версайската система беше изключително глупава и 20 години по-късно знае се до какво доведе. За България западните сили винаги са били наясно, и Чърчил беше писал за безспорната зона, и в 1940 г. всички велики сили натиснаха Букурещ да ни върне южна Добруджа, а Сталин даже ни подкокоросваше да си искаме и северна. Връщането на северна би ни компенсирало икономически за всички други загуби.

Ньойи ни вкара в десетилетна гражданска война, който още тлее.

Но и съседите не прокопсаха. Сърбия усилено се стреми да се върне в границите на Белградския пашалък. Гърция се прости с Цариград и Йония и едва в последната година премахна окупационното министерство на Македония и Тракия. Румъния се стряска от Трансилвания, кога ли Войводина ще й палне фитила. Чехословакия я няма, Полша не е там, дето беше. (Русия се върна в границите си от 1600 г.)

Излаза ни на Бяло море ще ни се върне в ЕС. Солун пак ще е пристанището на София, Дедеагач- на Пловдив.
03 Декември 2009 04:45
PokerFace , извинявай , ама не си ме разбрал .
03 Декември 2009 05:30
Един, така малко хипотетичен въпроззз - ами ако след оставката на Т.Теодоров е нямало кой да подпише договорът, какво?? Какво щеше да стане?Разпарчосване на България от победитеите?Малко вероятно - веднага щяха да се намерят "спасители".Радетели на цялоста на Бъгарската държава срещу послушание , естествено.Нищо ново, цялата ни история бъка от такива "самоотвержни" актове. Подписването е станало възможно само поради егоизма, елементарен егоизъм и лакомия на опълномощените представители на държавата.Това е то и винаги е било така...Бе аз да грабна жезъла, пък после за контрибуциите ще видим...Няма да ги плащам от джоба си, я!!
03 Декември 2009 05:42
Ти за Кунева ли намекваш ?
03 Декември 2009 05:52
Ех, само тя да беше...
03 Декември 2009 06:07
Иван Петрински
03 Декември 2009 06:33
Да Фичо и Одесос ще се вьрне като пристанище на Атина а Марица като я поразчистим малко и посьборим някой ниски мостове ще стане пак плавателна
03 Декември 2009 07:00
Ами ако отречем Лисабонския договор ни остава да се гръмнем, а той изобщо не прилича на Ньойския, освен че се налага да се трудим за самите себе си а гордоста на нацията да я оставим на следващото поколение. Така е направил и Стамболийски - нямал е избор ...
03 Декември 2009 08:00
Да, ама Стамболов захвърлил писалката след като подписал нойския договор, а на връщане на гарата в Спфоя казал че носи смъртник.
Първанката не само не е споделял че носи смътник от Брюксел, ами и писалката с която подписа договора за присъединяване към ЕС е в НИМ.

А къде са писалките от влизането в СИВ и варшавския годовор?

Редактирано от - Oraсle на 03/12/2009 г/ 08:02:00

03 Декември 2009 08:22
Да, ама Стамболов захвърлил писалката след като подписал ньойския договор, а на връщане на гарата в Спфоя казал че носи смъртник.

Всъщност има дълбока правда в думите на Нострадамуса. И Стамболов има пръст у Ньойскио договор. Кой докара лицето Фердинанд в България ?
03 Декември 2009 08:40
Без дори намек за референдум България бе натикана в един кюп с държави, с голямата част от които няма и никога не е имала каквито и да са исторически връзки.
Смърди на портянки та се не трае
Който иска при портянките - ей го де е Наварасийск!
03 Декември 2009 09:12
***

Редактирано от - sybil на 03/12/2009 г/ 11:43:25

03 Декември 2009 09:23
Ленин е дал съгрласието си да отцепят тази територия от нас, така че да се разклати социалната опора на Д.Благоев-губят маса членове.Ленин е искал всячески да се забрани тази партия, която не уддържа на думата си да обяви също така революция. Д.Благоев никога не е признавал Ленин по-рано като идеолог и политически фактор. Едва три дни след събитията в Русия на 11.11.1917 г., се публикува малко съобщение за ставащото - във в-к "Работнически вестник". Та затова беше шамарът на 11.11.1989 г.
03 Декември 2009 09:30
Съвременна България винаги е била трън в петата за Великобритания, Франция и съседите си. За САЩ, Германия и Италия - според зависи. Така, че Петрински е донякъде прав. Друг е въпросът, че злините които сами сме си причинили - никой друг не би могъл. Ако българите уважавахме, подкрепяхме и избирахме и ако уважаваме, подкрепяме и избираме достойни политици и водачи на нацията ни, щяхме да имаме съвсем друга съдба. Ако...
03 Декември 2009 10:04
Германия е водила тъпа политика, която довела до намесата на САЩ на страната на Антантата. В началото на 1917 Русия практически излиза от войната, което би довело до незабавен разгром на Франция. (Впрочем, същата глупост немците са я направили и през Втората световна.) Това никой професионален историк няма да ви каже. Така че, българските политици нямат вина. Прочетете още веднъж събитията и ще се съгласите с мен.
03 Декември 2009 10:12
Ньойския договор е следствие на онази глупост на Фердинанд, да нападне съюзниците през 1913г. и така България беше лишена от исконните си земи. Влизнато ни в 1-та, а след това и във 2-рата световна война е свързано с тънки сметки и огромна корупция. Докато нашите войски са ходели боси и по партенки в калта на Дойран и Дедеагач военните складове са пращели от войнишки обувки и ботуши, които след войната са разпродадени от големия банкер на банка "Бяло море" дето сега и площад кръстиха на неговото име наследниците на онези управници, които докараха на България 3 национални катастрофи и една тлееща гражданска война. Военните са изтъргували тогава тези складове с уговорката, да не се предадат обувките на "Съглашението". Много справедиливо авторът пише:
Днешната ни политическа класа, която е много подобна на тази, проиграла войните от началото на ХХ в., няма как да иска да си спомня за престъпленията на предшествениците си.
, а oIoFLените барабар с VOCю-Боцю се иприщват от такива писания. Даже oIo объркал името на премиера.
03 Декември 2009 10:15
Сухар
Това никой професионален историк няма да ви каже.
Ами няма да го каже, защото историците не казват глупости като твоите. Историците казват само това, което е станало, а не това, което е можело да стане. Германия заедно с Австро-Унгария е запознала войната и тя я е прекратила, за това има сериозни причини-икономически, стратегически и др.
03 Декември 2009 10:21
Мда, требе да се отблежени че катастрофата на България през 20 век започна на 16 юни 1913г. Всичко тръгва оттам. Разделение на народа, маргинализиране на държавата, гражданска война, загуба на територии и въобше бардак.
Това е положението
03 Декември 2009 10:55
Др. Петрински прави доста фриволни паралели между загубената териториална цялост от Ньой и загубения суверенитет от участието в ЕС. Нека не се заблуждаваме, че евентуален референдум от 2005 г. би решил нещата в друга посока. Би било проява на кастриран мисловен потенциал. Имагинерната представа за богатия Запад, владял умовете и сърцата на хората, плюс дерибейския, шуро-баджанашки, земляческо-цървулски политически модел у нас, институционализирал беззаконието и бандитизма, не можеха да предопределят друг изход. Но друго е по-важно - определението "загубен суверенитет". В конкретния случай никой не може да напълни със смислено съдържание това понятие. Защото, ако участието в ЕС носи определени ограничения, то неучастието в него е придружено от още повече такива. Щяхме да споделяме опит с КНДР за внос-износ на идеята "чуч-хе". Такава е днешната геополитическа реалност. Само не ми давайте за пример Швейцария и Норвегия - едните държат банките, часовниците и шоколада, а другите - рибата и петрола. А ние държим ББ за големите макари. Нека др. Петрински да предложи как да оползотворим това обстоятелство - разумно и аргументирано.
03 Декември 2009 10:59
Форест,
ние ли държим Булгарбаши за макарите или той нас? Туй е въпросът
03 Декември 2009 11:14
Много бегло са споменати военните клаузи на Ньойския договор. Според него България се разоръжава, премахва се наборната армия и се допуска 20 000 (ако не се лъжа) наемна армия. Нещо да ви напомня? (макар че не сме загубили война)
И нещо за суверенитета: Конституция на РБ, чл.1 (3): Никоя част от народа...държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. Не е ли това пряко изискване за референдум?
03 Декември 2009 11:43
Днешната ни политическа класа трябва да е напълно уверена, че както днес историята е разкрила чак до битови подробности ролята на всеки участник в нетолкова далечните събития от първите две десетилетия на ХХ в., така не след дълго ще е ясно кой, кога и защо лиши България от независимост, присъединявайки я към Европейския съюз и НАТО без разрешението на българските граждани.

Хахаха, историята е наука в ръцете на И.Петрински. Мдааам, ще си отмъсти. Не може да има съмнение в това. И ще го направи по утвърдения начин с "научни средства":
"тъжна годишнина"; "унизителния, грабителски договор"; "нагла, недостойна и безчестна политическа класа"; "безпримерния героизъм на българските войници"; "жестока съдба", някои клаузи "звучат страшно"...
Другото в "нАучния" материал е възпроизвеждане на учебникарски факти.
03 Декември 2009 12:20
на тов. Петрински... кат не му аресва у ЕС... никой не го и задържа... сметам че у КНДР или Куба с удоволствие приемат политически бежанци...
03 Декември 2009 12:43
Да съпоставяш Ньойския договор (мирен договор с победена страна) и Лисабонския договор (доброволно съглашение между 27 равноправни държави), - нямам думи!
А някой пита ли Суверена като ни набута във Варшавския договор или когато се предлагахме за 16-та република?
03 Декември 2009 12:52
Полковник,
Трябва ли да се сравнява РБ с НРБ? Ако да, оти ручахме жабетата?
03 Декември 2009 13:03
България е страдала винаги от липсата на добри политици и историци.Ако имахме добри и решителни политици можехме да си възвзрнем отнетото през 1921-1922 година поне от гърците.Обстановката позволяваше и ако не беше твърдоглавието на Стамболийски и нерешителността на цар Борис то днес България щеше да има други граници.
03 Декември 2009 13:11
Не трябва, и аз това казвам, като съпоставям несъпоставими неща като РБ и НРБ (как се решаваха нещата за ВД при НРБ и как за НАТО - при РБ), се опитвам да илюстрирам колко дебилно е да съпоставяш Ньойския с Лисабонския договор.
03 Декември 2009 13:21
Ние пък тука се радваме на Лисабонския договор, който ще засили европейския контрол у нас и ще ни помогне да преодолеем нашите типичности.

Кои "ние"? Къде тама? Лисабонският договор простира ли се над Манхатъня?
С "президента" на ЕС вече ръкува ли се? А лекува ли се?
За типичностите го има във всеки картон при д-р Иванов.
03 Декември 2009 13:35
***

Редактирано от - sybil на 03/12/2009 г/ 15:45:15

03 Декември 2009 13:38
VOCI

Независимостта на България от ЕС е като въздухът и водата за всеки красножоп планктон. За да мое да си я кара по съвецкоазиатски.

03 Декември 2009 14:16
потребител, 07
то Лидеров трябваше да препише нещо от "Идея да Б-я" за да се сети как да се направи на националист, макар че това е малко друга категория. До преди да се публикува програмата на "Идея да Б-я" никой и не спомена дали и ако как и въз основа на какво да се върнат Западните покрайнини. Това е факт. Или до като не беше публикувано това мое предложение джибрите на БКП, пардон АТАКА нямаше да знаят какво са това Западни покрайни. Превъплащенията на Болния са с толкова доказателства, че при него няма никакви принципи. Я виж как прегърна крачола на премиера слънце на пук на принципи и програмата на Хатака. Ако на болното Лидеров осигуриш място в парламента до гроб ще се откаже от каквото щеш. Прогаганда за откачени властолюбивци, няма нужда!
03 Декември 2009 14:34
Не ни трябва независимост! Спорът е само от кого да смв зависими.
Поразително единодушие (искам да кажа консенсус)
03 Декември 2009 14:50
.
03 Декември 2009 14:53
Нд-а-а. Обаче значи, "по Ньойския договор България губи част от своята независимост, а по Лисабонския - цялата"
Остава да се уточни, какво разбираме под "България". Има ли желаещи
03 Декември 2009 15:19
ЗИП
Форест,
ние ли държим Булгарбаши за макарите или той нас? Туй е въпросът

ааа взаимно си ги държим.. даже и си ги почесваме...

иначе по темата немога да кажа много (шот не съм историчар) ма само ке отбележимче историк понякога ми се струва като истерик... ма нема лошо де, професионална деформация...
03 Декември 2009 15:23
от една страна е хубаво да се знае историята ма ако може да е само фактите ще е най-добре... защото много често като се почнат едни изводи, винаги се стига то констатацията: ако баба ми беше мъжка... щеше да се казва дедо...

та затуй искам смиренод а питам - какво ни боде (на балканите изцяло) да станем както французи и немци примерно?! демек до преди 50-тина гадини от най-мразещи се, днес са дупе и гащи... и си развиват иконмиката и географията...
03 Декември 2009 15:43
Професионалвите историци не казват още, че Георги Димитров и тесните социалисти са ходели по фронтовете за да подстрекават българските войници към бунт. Като лобеди социализмът, казвали, националният въпрос (вкл. македонският), ще се разреши от самосебе си. Видяхме какво стана в комунистическа Титова Югославия.

Редактирано от - suhar на 03/12/2009 г/ 16:16:30

03 Декември 2009 16:25
Професионалвите историци не казват още, че Георги Димитров и тесните социалисти са ходели по фронтовете за да подстрекават българските войници към бунт.

Ами. Направо си се хвалеха с тези факти до скоро. Вярно не много шумно.


Редактирано от - Д-р Гилотен на 03/12/2009 г/ 16:27:41

03 Декември 2009 16:40
Потребител, зе ми думите от устата!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД