Безплатните и частично поети лекарства по линия на здравната каса вече няма да са със стикери, съобщиха от Министерството на здравеопазването. За целта до дни ще бъде променена наредбата за добра дистрибуторска практика. От 2002 г. търговците на едро са длъжни да слагат холограмни стикери върху медикаментите, поети от НЗОК. Те бяха въведени с цел пресичане на злоупотреби и препродажба на платени от касата препарати.
Стикерите се осигуряват от търговците и се състоят от две части. Едната се залепя върху опаковката на медикамента от дистрибутора и така се доставя в аптеките. Втората част фармацевтите залепят на рецептата на пациента. Сега МЗ отменя това изискване, тъй като смята, че контролът не се оказал достатъчно ефективен, а в същото време затруднява и оскъпява работата на търговците.
Когато стикерите бяха въведени преди 7 години, търговците на едро реагираха бурно и дори заплашиха да съдят здравната каса. По данни на НЗОК стикерите струват близо 2 млн. лв. годишно на дистрибуторите. Те се печатаха от фирмата, която печата документацията на НЗОК и европейските здравни карти - "КИМ 2000" и се разпространяват от "Демакс".
Здравната каса е имала намерение тази година да наложи лимити за изписваните от личните лекари и специалистите лекарства, поети от НЗОК, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Става дума за лимити, подобни на тези за талоните за прегледи и изследвания - определена сума за медикаменти, над която джипито няма право да изписва лекарства. "Това значи от 10 хипертоници при личния лекар препарати да получават 7", обясни Райчинов. При преговорите със съюза за рамков договор за 2010 г. обаче изискването е отпаднало и подобни ограничения засега не се предвиждат. Вместо тях за пръв път се въвежда мониторинг на изписването на лекарства от всеки общопрактикуващ - колко, на какви цени и дали няма ненужно предписване. Целта е да се ограничат разходите на касата за медикаменти.
ПРОФИЛАКТИКА
От април 2010 г. се въвеждат две нови задължителни имунизации при децата, обявиха пред агенция "Фокус" от здравната каса. Едната ваксина е против пневмококови инфекции, а другата е комбинирана, в която съществуващите досега полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип В са обединени. Имунизациите са безплатни за пациентите.
Както и предни години, едва около 35% от хората над 18 г. със здравни осигуровки са минали на задължителния профилактичен преглед през 2009 г., съобщиха още от касата. Това прави малко над 1.8 млн. души. По закон хората, които не са минали през профилактика, трябва да платят 50 лв. глоба, но досега не е имало случай някой да е бил санкциониран.
|
|