Френският президент Никола Саркози прави академия за шпиони, чиято основна цел е да обедини разузнавателната общност в страната, писа британският в. "Дейли Телеграф". Висшата школа, която ще се помещава във Военната академия, близо до Айфеловата кула в Париж, ще приема само високопоставени служители на разузнаването. В нея няма да се обучават начинаещи шпиони как да поставят микрофони или да се правят на Джеймс Бонд. Целта на академията ще бъде да обедини конкуриращите се френски разузнавателни агенции. Разузнавателните служби и агенциите по сигурността в страната често са обвинявани, че водят борба не само с враговете на Франция, но и помежду си.
Първият ръководител на новата висша шпионска школа се очаква да бъде избран в следващите дни. Според френският в. "Монд" за директор на академията най-вероятно ще бъде назначена жена, която няма опит в шпионажа.
Президентът Никола Саркози е решен да направи единна френска "разузнавателна общност" по американски модел. Преди Коледа държавният глава е подписал указ за създаването на т.нар. Съвет по национална отбрана и сигурност, който е еквивалент на Националния съвет по сигурността в САЩ. Френското ведомство ще има разузнавателен отдел, наречен Национален съвет по разузнаване, който ще обединява ръководителите на шест френски агенции за разузнаване и по сигурността. Председател на Съвета по национална отбрана и сигурност и на Националния съвет по разузнаването ще бъде Никола Саркози. За първи път ще има и национален координатор по разузнаването - длъжност, която ще заеме Бернар Бажоле (60 г.), чиято задача ще бъде да гарантира, че си сътрудничат различните разузнавателни агенции и ведомствата, отговарящи за сигурността.
Франция продължава да доказва, че има най-некадърното разузнаване в почти целия западен свят. Провалите на френските разведчици и контратакива, чиито личен, двуличен и безличен състав съдържа 30% от вида "Мата Хари", ориентирани към ДеСеПеЖе (DCPJ), нещо подобно на щатското ФБР имащо една от най-добрите разузнавателни и контраразузнавателни групи, въпреки че в основата си е "Правосъдна полиция" (като ФБР), а що се отнася до реалните шпионски звена, като DGSE, DCRI и още няколко по-маловажни, то въпросът с постоянните противоречия е повече от "антагонистичен".
За любителите на реалните усещания можем да кажем, че най-голямата грешка на разведките им се състои в това, че при проследяване "на живо" сменят агентите се на доста големи интервали от време.
От личен опит!
The Spy