Предложената за външен министър на ЕС британка Катрин Аштън бе подложена вчера на тричасов изпит от евродепутатите. |
Германският либерал Александър граф Ламбсдорф забеляза, че Аштън е допуснала важна грешка още в писмените си отговори от 6 януари 2010 г., където между другото твърди, че "Съюзът (ЕС) е ангажиран в афганистанския конфликт с военна сила". Истината е, че в Афганистан има сили на САЩ и на европейски държави по линия на НАТО, но не и на ЕС. "За първи път чувам такова нещо и се радвам, че сме се ангажирали още повече", отбеляза депутатът.
Френският депутат от близката до комунистите левица Жан-Люк Меланшон запита Аштън как ще развива трансатлантическия пазар и тя отговори: "Не знам какво означава това". След това му благодари, когато той й обеща да й прати приетата на 26 март 2009 г. резолюция на ЕП за създаване до 2015 г. на обединен трансатлантически пазар заедно със САЩ. Същата резолюция предвижда сформирането на Трансатлантически политически съвет, който би трябвало да се председателства от Катрин Аштън като европейски външен министър и от американския държавен секретар Хилари Клинтън на заседанията, свиквани поне веднъж на три месеца.
"Зелените" Хайди Хаутала (Финландия) и Улрике Лунацек (Австрия) изразиха разочарование от намерението на Катрин Аштън да води "тиха дипломация" при защитата на човешките права в държавите извън ЕС. "Има случаи, когато е добре да се говори далеч от светлината на прожекторите", обясни британската кандидатка. Драмата с българските медици в Либия обаче показа, че точно в такива случаи тихата дипломация не помага, а вреди.
По въпроса за Ирак Аштън заяви, че и днес смята за правилно решението на бившия британски премиер Тони Блеър да започне войната заедно с американския президент Джордж Буш. Тя се дистанцира от антивоенното си минало, заради което бе атакувана от британските консерватори в ЕП. "От 28-29 години не съм член на кампанията за ядрено разоръжаване и сега не смятам, че нейната стратегия е уместна", заяви 53-годишната Аштън. Запитана за отношенията с Русия и енергийната сигурност на ЕС, тя отвърна образно: "Тръбите вървят в двете посоки".
Евродепутатите имат право да поискат смяна на кандидат-комисар или смяна на ресора му. Новата Еврокомисия ще бъде гласувана "ан блок" на 26 януари.