Македонският парламент прие в четвъртък вечерта закона за амнистиране на бившите албански бунтовници, който е основен елемент в мирния план, сложил край на миналогодишния въоръжен конфликт, предаде АФП. Евросъюзът, НАТО и бившите бунтовници приветстваха новия закон.
Цял ден дебати предшества гласуването. Мярката се приема сред част от македонците като "опрощаване на терористи". "За" гласуваха 84 депутати, 12 бяха "против", а 8 се въздържаха. Законът бе одобрен в навечерието на донорската конференция идната седмица, от която Скопие очаква 260 млн. евро.
Амнистията изпълнява последната клауза в Охридското мирното споразумение. Ще бъдат помилвани всички албанци, осъдени или разследвани за престъпления, извършени до 26 септември м.г. (когато приключи операцията на НАТО "Необходима жътва"). Става дума за около 3000 бивши членове на Армията на национално освобождение (АНО), включително 250, преследвани съдебно. Законът изключва престъпления, които могат да попаднат под юрисдикцията на трибунала за военни престъпления на ООН в Хага.
"Сега моите хора ще могат да напуснат скривалищата в планините и да се върнат към нормалния живот", коментира бившият бунтовнически лидер Хайрула Мисини, известен с прозвището Шпати. Той добави, че не вижда повече причини за въоръжени сблъсъци в Македония. Бившият лидер на АНО Али Ахмети приветства закона и заяви, че той ще доведе до стабилност и доверие между общностите в страната.
"Много сме щастливи", реагира на новината посланикът на НАТО в Скопие Клаус Фолерс. Генералният секретар на пакта Джордж Робъртсън поздрави правителството и депутатите за смелост при гласуването. "Стъпка към мира, стабилността и обединението", нарече закона еврокомисарят Хавиер Солана.
|
|