--------------------------
Израелският посланик Емануел Зисман е роден през 1935 г. в България. Емигрира в Израел през 1949 г. Завършил е право и международни отношения. Бил е депутат в 12-ия, 13-ия и 14-ия Кнесет от Партията на труда. От 1969 г. е член на Общинския съвет на Ерусалим, където живее. От 1998 г. е председател на Дружеството за приятелство с България в Израел. Носител на орден "Мадарски конник" за приноса му в развитието на отношенията между България и Израел. Женен, има три деца.
----------------------------------------------------------
- Г-н Зисман, след всеки самоубийствен атентат следва жесток отговор, след това - нов атентат... Кога най-после ще спре спиралата на насилието в района?
- Вече настъпи промяна в политиката на израелското правителство. Ние нямаме никакъв интерес и желание отново да окупираме областите под палестински контрол, нито пък да ликвидираме Палестинската автономна администрация. Напротив, правим всичко възможно да не пострада Ясер Арафат и неговото ръководство. Мащабът на мерките, които вземаме през последните дни, и тяхната сила обаче са много по-големи. Целта е да се сложи край на терористичната дейност на палестинците. Насочваме се не само срещу бази на Хамас, Ислямски джихад, Народния фронт за освобождение на Палестина и други терористични организации, но и срещу щабове и обекти на някои от организациите на Арафат, като Сила 17 например. Защото те не само съдействат, а и са инициатори на повечето терористични организации в последно време.
- Израелският мерник обаче като че ли невинаги е точен...
- Е, понякога стават и грешки, но това не е умишлено. Ако случайно има невинни жертви, ние съжаляваме за това и се извиняваме.
- Казвате, целта е да се сложи край на тероризма. Но самоубийствените атентати все пак са индивидуални действия. А палестинците определят действията на израелската армия като окупационен, като държавен тероризъм...
- Разликата е основна. Нашите действия са насочени към унищожаването на екстремисти, на терористи. Докато те търсят невинни жертви. Самоубийците отлично знаят, че ще пострадат невинни, те се взривяват по най-оживените места, за да загинат колкото се може повече хора. Това, че ние действаме със сила срещу извършителите на такива актове, не е тероризъм. Тяхното е тероризъм, а нашето - отбрана.
- Единствено насилието ли е отговорът на палестинското насилие?
- Това, което сега ще кажа, го казват и Джордж Буш, и Колин Пауъл: Арафат трябва да спре насилието, а не само да обещава. Ако наистина го направи, ние също ще спрем военните си действия. Палестинците трябва да докажат, че са готови за мирния процес.
- Колин Пауъл отправя критики и към Израел...
- Така е, но трябва да се види какво казва той за Арафат, какво казва Кондолиза Райс за него.
- Саудитският престолонаследник принц Абдула излезе с мирен план Арабският свят да признае Израел, ако еврейската държава се откаже от всички територии, окупирани през 1967 година. Ще го приемете ли?
- Няма мирен план, има предложение. Това е една положителна декларация, която трябва да се разгледа задълбочено. В нея се казва, че ако Израел се върне там, където е бил преди 4 юни 1967 г., ще има настъпи нормализация с всички арабски държави. Добре, но първо това не е позиция дори на Саудитска Арабия, а лично на принц Абдула. Второ, Ирак, Иран, Либия, Сирия вече се обявиха против. Как тогава да смятаме, че идеята се приема от целия Арабски свят?
- Очаква се тя да бъде представена на срещата на Арабската лига в края на месеца. Принц Абдула обаче казва, че ще я представи само в присъствието на Арафат. Израел ще му позволи ли да отиде в Бейрут?
- Сега Арафат е ограничен в Рамала заради неговата лъжлива политика, за това, че отказа да арестува убийците на израелския министър на туризма Рехавам Зееви. Впрочем задържа някои, но не всички, а и не се знае къде са те, дали всичкото не е една измамна игра. В крайна сметка той не изпълни онова, което обеща. Защо тогава да го освобождаваме? - Може ли международната общност да помогне за разрешаването на близкоизточния конфликт?
- Когато говорим за международната общност, трябва да се има предвид, че Европейският съюз е настроен пропалестински заради икономически, политически и други интереси. ЕС не е балансиран...
- Други казват, че пък Вашингтон е произраелски настроен...
- Може би. Но европейците не са единни в позициите си. Те например не са съгласни да продължи борбата срещу Ирак. А може би трябва Ирак да се сдобие с ядрено оръжие, че да прогледнем? САЩ казват, че сега е време да си отваряме очите и да ударим Ирак. А европейците не ги подкрепят, само британците.
- Как се отнасяте към искането за международни наблюдатели в окупираните територии?
- Категорично против, няма нужда от тях. Какво биха могли да направят те - само да наблюдават, без да са в състояние да спрат терористичните действия.
|
|