Управлението на висшите училища трябва да се промени кардинално. Към ВУЗ-овете трябва да бъдат създадени отделни стопански съвети, които да изготвят стратегията за финансовото им развитие. За това ще настоява Представителството на студентските съвети. Според студентите промяната ще доведе до увеличение на собствените приходи на висшите училища и до повишаване на качеството на обучение.
Според сегашните текстове в закона за висшето образование отговорността за финансовата политика е разхвърляна между няколко структури. Годишният бюджет на ВУЗ-а се гласува от академичния съвет, а факултетните съвети решават финансовите въпроси в рамките на факултета.
"Това е изключително отговорна и често непосилна задача. Ректорите и деканите, пък и академичната общност като цяло, трябва да са факири, за да могат да се занимават с всичко наведнъж", коментира председателят на ПСС Ивайло Симеонов.
Предложението за създаване на стопански съвети вече е внесено в парламента като част от проекта на сините депутати Марио Тагарински и Йордан Нихризов за обединение на закона за висшето образование с този за научните степени и звания. Текстът предвижда структурата да се състои от 7 души, като директорът й не е член на академичния състав. Съветът ще разработва и предлага на Академичния съвет стратегия за стопанското развитие на висшето училище. Той ще предлага и щатното разписание на ВУЗ-а, както и бюджета и разпределението му по основни и спомагателни звена.
Дори и този проект да не бъде гласуван, ще настояваме поправката да се внесе при бъдещи изменения на закона, обясни Симеонов.
Студентите подкрепят и идеята на Нихризов и Тагарински за обединение на закона за висшето образование с този за научните степени и звания. Същото становище гласува и Съветът на ректорите. Те обаче подкрепиха идеята само принципно, с уговорката, че в рамките на преходния период двата закона ще са поотделно. "Колко души ще обслужи този преходен закон, защо е необходимо да се приема нещо, което принципно трябва да е съвсем различно?", чудеха се експерти.
|
|