"С пари по програма САПАРД могат да се създават малки предприятия за балиране на слама", обяви зам. министърът на земеделието Меглена Плугчиева. Проектите били в начален етап, но имало интерес към този бизнес. Целта е да се предотвратят масовите палежи на стърнища, причинили голяма част от пожарите през последните 3 години.
Спешни мерки за опазване на горите обсъди земеделската парламентарна комисия. "За 2 седмици ранните пожари са засегнали 110 хил. дка", обяви Плугчиева. Това е повече от планираните площи за залесяване тази година.
В Европа масово се прилагат отпадъчните биологични технологии като алтернативен бизнес.
Промени в законите за горите и за тяхното възстановяване ще помогнат за охраната, смятат депутати. До 1 година от връщането на горите на техните собственици лесничействата трябва да залесят изсечените или опожарени дървета в имотите. Тези промени в закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд се очаква да бъдат гледани от парламента тази седмица.
Бавната реституция попречи на горските да извършват плановите сечи и да залесяват според лесоустройствените планове. Това блокира дърводобива в много райони на страната, а също пречи на опазването на лесовете. Стопаните ще получат парите от продажбата на дървесината, но това ще стане след окончателното връщане на имотите. Отделно реститутите ще получат и компенсационни бонове за унищожените след 1990 г. гори, гласят промените.
"Ще настояваме да се спре промишленият дърводобив в най-застрашените райони, където ценните дървесни видове са пред унищожение", обяви депутатът от левицата Васил Калинов. Проф. Стоян Кушлев пък настоява за по-строги противопожарни изисквания, които да задължават хората да гасят пожарите.
|
|