:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,573,188
Активни 79
Страници 17,296
За един ден 1,302,066
Парламентът ще променя законите за горите

САПАРД дава пари за балиране на слама

Залесяват изсечените частни имоти до 1 година
"С пари по програма САПАРД могат да се създават малки предприятия за балиране на слама", обяви зам. министърът на земеделието Меглена Плугчиева. Проектите били в начален етап, но имало интерес към този бизнес. Целта е да се предотвратят масовите палежи на стърнища, причинили голяма част от пожарите през последните 3 години.

Спешни мерки за опазване на горите обсъди земеделската парламентарна комисия. "За 2 седмици ранните пожари са засегнали 110 хил. дка", обяви Плугчиева. Това е повече от планираните площи за залесяване тази година.

В Европа масово се прилагат отпадъчните биологични технологии като алтернативен бизнес.

Промени в законите за горите и за тяхното възстановяване ще помогнат за охраната, смятат депутати. До 1 година от връщането на горите на техните собственици лесничействата трябва да залесят изсечените или опожарени дървета в имотите. Тези промени в закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд се очаква да бъдат гледани от парламента тази седмица.

Бавната реституция попречи на горските да извършват плановите сечи и да залесяват според лесоустройствените планове. Това блокира дърводобива в много райони на страната, а също пречи на опазването на лесовете. Стопаните ще получат парите от продажбата на дървесината, но това ще стане след окончателното връщане на имотите. Отделно реститутите ще получат и компенсационни бонове за унищожените след 1990 г. гори, гласят промените.

"Ще настояваме да се спре промишленият дърводобив в най-застрашените райони, където ценните дървесни видове са пред унищожение", обяви депутатът от левицата Васил Калинов. Проф. Стоян Кушлев пък настоява за по-строги противопожарни изисквания, които да задължават хората да гасят пожарите.
904
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД