Драконите присъстват не само в треторазрядни екшъни, снимани у нас ("Мост на дракони") или в отличени с -найсет номинации "Оскар" китайски кунгфу шедьоври.
"Светът на драконите", продуциран от Анимъл Планет за Discovery Communications, е прелюбопитен псевдо-научнопопулярен филм. Какво би било, ако летящите и огнедишащи създания наистина съществуваха? След като присъстват неизменно в митологията, китайския порцелан и средновековните епоси (чак до змея-горянин и ламята от българските народни приказки), дали пък не са съществували? Тези въпроси поставят създателите на филма и с помощта на екипа, създал компютърните ефекти в "Хари Потър и затворникът от Азкабан", правят нещо от рода на "Джурасик Парк".
Това е особено видно в откриващата сцена на филма, където праисторически дракон вижда сметката на тиранозавър рекс преди 65 млн. години. Е, драматургията на Анимъл Планет не е като тая на Спилбърг, но гледката е впечатляваща.
Действието се пренася в румънските Карпати в наши дни, където британски екип от учени-ентусиасти изследва останките от драконово гнездо сред ледниците. От време на време научните доказателства за това как чудовището е летяло или топлило яйцата си изглеждат, меко казано, бутафорни дори за дете от прогимназията. "Светът на драконите" обаче е увлекателна мистификация, красиво заснета и идейно замислена.
|
|