За огромно съжаление кучетата живеят много по-малко от хората. Повечето от нас не успяват да се справят със ситуацията, когато животните ни изведнъж се окажат баби и дядовци - съвсем различни от палетата, които сме познавали дълги години. А и старите кучета имат нужда от по-специални грижи. С натрупването на годините те стават по-мудни, разболяват се по-лесно и им става трудно да се грижат за себе си.
Продължителността на живота е индивидуална особеност, но е много важно каква е била младостта на животното. Добре храненото кутре, което е било активно и не е боледувало през първата си година, има всички шансове да доживее до дълбоки старини.
Всеки, който познава добре кучето си, може да разбере кога то започва да старее. Обикновено когато стане на 6-7 години, младото на вид животно изведнъж започва да остарява. Муцуната побелява, движенията се забавят, игрите секват, животното започва да спи повече. Кучетата от големите породи стават дядовци още на 7-8 годишна възраст. Териерите и повечето мелези могат да доживеят и над 15 години.
В този и следващите броеве ще имате възможност да прочетете какво се случва със старото куче и как да му помогнете да се справи с проблемите си.
КАРЕ:
ПОНИЖЕНАТА АКТИВНОСТ
Възрастното куче постепенно губи своята енергия и активност, затова има нужда от по-малко калории, метаболизмът се забавя, а органите стават мудни и не толкова ефективни. Тъй като жизнеността на организма намалява, той по-трудно се справя с болестите и стреса, затова се постарайте да ги сведете до минимум.
Ще ви е нужно търпение, за да свикнете с новото си, бавно куче. Не му се сърдете, ако го викате и то не идва - влошеният слух и зрение не му помагат да общува по-добре. То не ви игнорира - просто ставите го наболяват, пък и разстоянието до вас е станало толкова по-дълго отпреди. Грижите, които ще полагате за остарелия си приятел, са различни от това, което сте свикнали да правите за него, докато е бил млад, така че бъдете търпеливи и не му се сърдете.
СНИМКА: ФАЙЛ KUCHE В бтафото\EVGENI
|
|