Българските емигранти са изпратили над 1 млрд. лв.
у нас през 2009 г. Това е в пъти повече от усвоените пари по еврофондовете, установиха експертите на институт "Отворено общество" в изследване за влиянието на миграцията върху икономиката ни. Анализът показва, че кризата не се е отразила върху доходите и трансферите на трайно установилите се в чужбина българи и те са превели у нас около 600 - 700 млн. евро през 2009 г., колкото и през 2008 г. Временно наетите обаче са изпратили едва към 400 млн. евро, докато година по-рано са били 600 млн. евро. Средствата се харчат основно за храна, сметки, здравеопазване, образование.
България е на първо място по смъртност
в Европа, сочи последният доклад на Центъра за здравна информация. Председателят на Дружеството на кардиолозите в България доц. Владимир Пилософ коментира, че негативната статистика се дължи до голяма степен на високата заболеваемост от сърдечно-съдови заболявания. Според него над 80% от случаите могат да бъдат предотвратени чрез здравословна диета, редовна физическа активност и въздържание от тютюнопушене. От Националния център за опазване на общественото здраве обясниха, че сред основните фактори за България е тютюнопушенето. Отказът от този вреден навик намалява наполовина риска от сърдечно-съдови заболявания. Сериозен проблем е и пълната липса на физическа активност при около 70% от мъжете и 60% от жените у нас.
90% от засегнатите от морбили деца са ромчета,
обяви пред БНР д-р Ангел Кунчев, директор на отдел "Надзор над заразните болести" в здравното министерство. По думите му епидемията е отнела и човешки животи, особено в началото, тъй като засегнатите са с нисък статус и условия за живот. 24 деца са починали от морбили в рамките на епидемията. Кунчев обясни, че за борбата срещу морбили са били организирани мобилни кабинети в по-големите ромски махали в Сливен, Бургас, Хасково, Пловдив и др. "В рамките на един къс период успяхме да имунизираме близо 200 000 деца, което доведе до поставяне на епидемията под контрол", каза Кунчев.
|
|