Евросъюзът отправи сигнали към България, че не вярва на обещанията й да се справи с охраната на външните граници на съюза след влизането си в Шенген. Според плана за изпълнение на техническите критерии това трябва да се случи през март 2011 г. и родните власти от месеци уверяват, че всичко е наред. Само преди ден обаче правителствата на Франция и Холандия призоваха ЕС да отложи приемането на България и Румъния в Шенген поне до излизането на летния мониторингов доклад на ЕК за напредъка на двете страни в борбата с корупцията и организираната престъпност.
"Необходимо е да бъдем много внимателни", предупреди в сряда държавният секретар по европейските въпроси на Франция Пиер Льолуш. Според него разширяването на Шенген "не може да бъде автоматичен резултат от процеса на техническа оценка, който е в ход от две години". По думите му напоследък се наблюдава увеличение на наплива от нелегални имигранти от Турция към България и Румъния, което съчетано с ширещата се корупция сред българските митничари и граничари е много обезпокоителна тенденция. В последните месеци действително МВР интензивно съобщава за заловени нелегални имигранти, влезли у нас през границата с Турция.
С тази позиция Льолуш се присъедини към мнението на холандското правителство, което от една година настоява, че преди България да стане външна граница на ЕС, трябва да покаже сериозен напредък в борбата с корупцията сред държавните си служители. "Вярно е, че няма правна връзка между докладите на ЕК (за правосъдие и вътрешен ред - бел. ред.) и приемането ви в Шенген, но позицията на Холандия е, че премахването на вътрешните граници се базира на гаранциите за ограничаване на престъпността. Затова е важно да се види, че правителството ви е предприело сериозни мерки в борбата с корупцията и в съдебната реформа", коментира лаконично вчера холандският посланик у нас Карел ван Кестерен. По думите му това условие е записано в коалиционното споразумение между партиите, които оглавиха правителството на Холандия преди две седмици.
Румъния и България трябва да продължат да работят по изпълнението на критериите за присъединяване към Шенген, така че тези, които не желаят влизането на двете страни в зоната, да имат възможно най-малко аргументи да му се противопоставят, заяви вчера еврокомисарят Сесилия Малмстрьом, отговаряща за вътрешните въпроси. Тя посочи също, че по темата за присъединяването на Румъния и България към Шенген не трябва да се намесват политически въпроси, защото става въпрос за чисто технически процедури.
Българското правителство оптимистично обяви, че ще покрие всички изисквания за влизане в Шенген до края на декември. "Анализирахме подробно изказването на г-н Льолуш и не открихме доводи срещу готовността на България", посочи зам. външният министър Веселин Димитров. Думите му бяха подкрепени и от министрите на външните и вътрешните работи Николай Младенов и Цветан Цветанов, че технически сме готови.
Политиците ни възприемат като сигнал за доверието на ЕС включването на български екипи в операцията на Агенцията за външните граници (Фронтекс) в Гърция. Преди седмица южната ни съседка помоли съюза за помощ в ограничаването на огромния наплив на бежанци и имигранти от Азия и Африка. По официални данни докато през цялата 2009 г. в Гърция са проникнали 9000 нелегални имигранти, само през първата половина на 2010 г. броят им е скочил на 45 000. Това обаче ще постави страната ни на сериозно изпитание, тъй като след влизането ни в Шенген границата ни с Гърция ще стане вътрешна и ще отпадне контролът по нея. Така нелегалните имигранти от Изток без проблем ще могат да пътуват в Шенгенската зона и през България.
Съмненията за приемането на България в Шенген през март догодина допълнително се засилват от липсата на система за контрол и наблюдение на границата ни с Турция, която се предвижда да бъде изградена до края на юни 2015 г.
В същото време МВР вече сериозно е изостанало с монтирането на технология за откриване на укрити лица в камиони и автобуси на пунктовете по бъдещата външна граница на Шенген. В момента се сглобява първата такава система на "Капитан Андреево", въпреки че сроковете са изтекли още в края на юли т.г. Техниката за останалите пунктове все още дори не е доставена, тъй като първата поръчка бе провалена преди месеци и в момента са в ход нови две.
Очакваното увеличение на трафика през границата ни с Турция ще доведе и до друг сериозен проблем - необходимостта от повече места, които да приютяват заловените бежанци. Тъй като според европейските спогодби нелегалните имигранти в ЕС се връщат по пътя, по който са влезли - България ще се окаже последен пристан преди връщането им в Турция. Липсата на споразумение за реадмисия между двете страни обаче ще принуди държавата ни задълго да се грижи за бежанците.