Министерството на здравеопазването ще въведе тавани на цените на т.нар. избор на екип в болниците. Максималните суми, които ще може да се искат от пациентите, ще бъдат до 950 лв., съобщиха от МЗ.
В момента таван няма, а според справки на министерството по болници имало случаи изборът на екип да стигне до 10 000 лв. Възможността пациентът да избере кой да го лекува е регламентирана в наредба на МЗ, но лечебните заведения често злоупотребяват и принуждават пациентите да "избират" кой да ги оперира или лекува, без те изобщо да искат.
Занапред болниците ще имат право да искат пари за два избора - на екип и на лекар, в зависимост от клиничната пътека, по която е приет пациентът. За клинични пътеки до 500 лв. цената на избора на лекар ще е максимум 50% от пътеката, но не повече от 250 лв. Изборът на екип ще е до 75% от пътеката, но не повече от 350 лв. За пътеки до 1000 лв. изборът на лекар ще е до 300 лв., а на екип - не повече от 450 лв. При пътеки до 2000 лв. възможността за избор ще струва до 400 лв. за лекар и до 700 лв. за екип. При най-скъпото лечение - над 2000 лв., първият избор ще е до 700 лв., а вторият - до 950 лв. Цените ще важат за всички болници, които имат договор със здравната каса - общински, държавни и частни, но ще са само за хора с платени здравни осигуровки.
Изборът на екип или на лекар ще става само по изричното настояване на пациента, твърдят от МЗ, макар че не е ясно как ще се доказва, че болен е бил принуден да плати. Във всяко лечебно заведение ще трябва на видно място да има списък с цените за избор на екип, на съответните клинични пътеки, както и на пределните цени, определени от МЗ. Избор на екип няма да се допуска, когато лекарят или екипът е само един, както и след приключване на интервенцията. Няма да се разрешава и за целия престой на пациента в болницата.
КОНТРОЛ
Новите правила за формирането на таксата ще залегнат в наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ на пациентите. "За да се засили контролът, лечебните заведения ще трябва да създадат електронен дневник на заявленията за допълнителната услуга. Данните ще постъпват и в районните центрове по здравеопазване на всеки три месеца", твърдят от МЗ.
|
|