Гражданското движение "Алтернатива за българско Възраждане" започва серия от дискусии из цялата страна, за да представи идеите си за българско възраждане и алтернативни политики на сегашното управление. Това реши вчерашният дискусионен форум "България - на другия ден", на който за пръв път бяха публично представени лицата на президентския проект. Предстои изграждане и на местни структури под формата на клубове за дебати. Форумът даде старт и на процедурата за официалното учредяване на гражданското движение. Участниците не скриха политическите си цели, но отрекоха, че ще правят партия. Най-вероятно структурите на АБВ ще участват на следващите избори като инициативни комитети в подкрепа на определени кандидати. Гражданският характер на проекта ще позволи на Първанов да участва активно в предизборната кампания, без формално да нарушава Конституцията.
В едночасовата си реч пред форума самият Първанов призна, че е идеолог на движението, чиято цел е да се превърне в "коалиция на духа", "своеобразна лаборатория" за алтернативни политики и идеи. Проектът няма да е нито ляв, нито десен, тъй като "възраждането минава през помирението" и отхвърлянето на идеологическите разделения от прехода. "АБВ е територия на историческия компромис", обяви Първанов. И даде за пример присъствието в залата на "левите" и "десните" земеделци на Спас Панчев и Стефан Личев. "Няма ляв или десен изход от кризата. Необходими са мерки, които да задвижат производството, но и такива, които да намалят социалната цена на кризата", обясни веруюто си Първанов. Същевременно уточни, че АБВ не е отрицание на партиите и нарече "смешен плач" страховете, че може да разцепи БСП. "Мнозина тук ме познават добре и знаят, че винаги съм се стремял да обединявам, не да разделям", каза Първанов и припомни проектите си "Нова левица" и "Коалиция за България".
Според него алтернативата става още по-наложителна и заради факта, че кабинетът "Борисов" не се справя с кризата и изглежда безпомощен. "Има дефицит на компетентност в сегашното управление. И това не е нападка, а тъжна констатация", заяви Първанов. Той предупреди, че твърдата ръка без компетентност е рискова за държавата, а политиката не е бабаитлък. "Необходима ни е силна, а не силова държава, която да е в услуга на гражданите, а не средство за потискане от страна на един тесен кръг", заяви президентът.
"Ние сме тук, защото искаме в политиката да успяват по-добрите, по-подготвените, а не по-кресливите", обяви Първанов. И уточни, че няма претенцията той самият да е "най", но дава шанс на хората да се докажат.
---КОИ СА ТЕ?
Освен инициаторите, на форума присъстваха бившият вицепремиер Ивайло Калфин, Весела Лечева, композиторът проф. Александър Йосифов, археологът проф. Николай Овчаров, поетът Любомир Левчев, председателят на Съюза на писателите Николай Петев, издателят Иван Гранитски, любимата певица на президента Николина Чакардъкова, ректорите на УНСС и на Тракийския университет Борислав Борисов и Иван Станков,бившият финансов министър и настоящ банкер Стоян Александров, представители на движение "Глас" воглаве с лондонския проф. Димитър Иванов и Кръстьо Петков и др. Причастни към проекта са и 80-90 кметове от цялата страна. На форума присъстваха и депутатите от БСП Мая Манолова, Стефан Данаилов, Ивелин Николов, Евгений Желев и Кирил Добрев.
РЕАКЦИИ
"В ГЕРБ АБВ сме били отдавна, вече пишем, четем, преразказваме." Така премиерът Бойко Борисов коментира първата публична изява на президентския проект АБВ. Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък поиска нова процедура по импийчмънт на държавния глава за нарушаване на чл. 95 ал. 2 на Конституцията, в който се посочва, че "президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат народни представители, да изпълняват други държавни, обществени и стопански дейности и да участват в ръководството на политически партии". Според Любен Корнезов от БСП искането е несъстоятелно. "Но ако това движение си поставя политически цели и ако президентът е негов лидер, той ще наруши конституцията", обясни юристът.