Депутатите бяха разигравани часове наред вчера ще има или няма да има извънредно заседание днес за приемането на закона за защита на класифицираната информация.
След като вчера сутринта депутатите изгласуваха няколко от последните текстове на закона, те спряха, за да мине парламентарният контрол. Владимир Дончев от НДСВ предложи и мнозинството гласува след 14.00 ч. да има извънредно заседание, на което да се приеме целият закон. Гласувано бе, че ако не стигне времето, депутатите ще се съберат днес в 9.00 часа, за да довършат закона. След края на контрола заседанието започна. Минаха само 2-3 изказвания и неочаквано председателстващата заседанието Камелия Касабова започна поименна проверка на кворума. След преброяването Касабова не каза дали има и кворум и обяви, че следващото заседание е днес. Всички депутати си тръгнаха по домовете, убедени, че в събота са на работа.
Малко по-късно левицата направи писмено възражение за извънредното заседание и председателят Огнян Герджиков го отмени. Отмяната бе обявена с официално съобщение около 16.00 ч. от пресцентъра на НС. Мотивът за възражението на левицата бе, че "не е спазена процедурата по обявяване на извънредно заседание в събота, което не трябва да е продължение на предишно заседание, а да бъде подложено на специално гласуване при предварително обявен дневен ред".
Така мнозинството не спази обещанието си, че НС ще приеме закона преди официалното посещение на премиера Сакскобургготски в САЩ, което започва след ден.
Междувременно депутатите отказаха да отменят предложените от МС текстове от Наказателния кодекс. Ако те бяха паднали, щеше да се възстанови възможността спецслужбите да вербуват за агенти публични длъжности, включително президент, премиер, депутати и министри.
Остър дебат се разгоря и около предложения списък на държавните тайни. Депутати и от БСП, и от СДС обявиха, че той е прекалено дълъг и неясен. Според Татяна Дончева негови разпоредби давали възможност например на правителството да засекретява всеки договор за по-голяма сума.
-----
СДС ще внесе поправка в закона за класифицираната информация, съобщи Надежда Михайлова. Тя не можа да каже как точно ще бъдат формулирани предложенията, но според нея е задължително да има гаранция, че националната сигурност няма да се поставя под зависимост от чужди интереси и информацията няма да изтича от България.
Михайлова попита премиера какви мерки е взело правителството, за да влезем бързо в НАТО. Тя поиска да научи какво става с предложените от СДС закони за управление на кризите и за спецслужбите. Новите текстове били изрично изискани от алианса. Апелирам да дадете гаранции, че националните интереси няма да се поставят под зависимост от служители и сътрудници на бившите служби, каза Михайлова.
Премиерът й отговори да не се притеснява, защото България никога не е била по-близо до НАТО от настоящия момент. От пакта твърдели, че царският кабинет е първият, който на практика изпълнява непопулярните реформи. Той подчерта, че няма да допусне поканата ни за НАТО да се провали заради ДС.
|
|