:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,433
Активни 582
Страници 20,363
За един ден 1,302,066
Наука

Откриха екзотични звезди от кварки

Според астрономите те са доказателство за наличието на съвсем нова форма на материя
Две странни звезди - едната прекалено студена, а другата прекалено малка, за да се вместят в астрономическите модели - са доказателство за наличието на съвсем нова форма на материя. Учените предполагат, че тези звезди може да са съставени от свръх-свръх елементарни частици, наречени кварки, и то от типа странни кварки, пише сп. "Ню сайънтист".

Работейки с рентгеновата обсерватория на НАСА "Чандра", американски астрономи неочаквано открили екзотичните звезди и отначало решили, че са неутронни. Те се натъкнали на находките, докато разглеждали останките от избухнали неотдавна свръхнови звезди. Това са колосални експлозии, които стават, когато звездите изчерпят горивото си. Ядрото на свръхнова се превръща в "бульон" от неутрони, при което материя, тежаща колкото Слънцето, се уплътнява до обема на голям град. Неутронните звезди са невъобразимо плътни: една чаена лъжичка от материята на неутронна звезда тежи 1,016 милиарда тона, или колкото всички автомобили, камиони и автобуси на Земята.

Според Джереми Дрейк и колегите му от Харвард-Смитсъновия център по астрофизика в Кеймбридж, Масачузетс, близката звезда RX J1856 в съзвездието Corona Australis e с диаметър само 11-16 км - твърде малка, за да бъде неутронна звезда. Фактът може да се обясни само ако се приеме, че свръхновата 1983, която вероятно е създала RX J1856, толкова силно е сбила неутроните, че те са се стопили до съставящите ги кварки и са образували свръхплътна звезда от странни кварки.

Екипът на Дрейк измерил големината на звездата с помощта на космическия телескоп "Хъбъл" и установил, че става въпрос за извънредно слабосветеща синя звезда. Рентгеновият й спектър обаче показва температура 700 000 градуса Целзий, или 100 пъти по-висока от тази на Слънцето. Толкова горещо тяло може да бъде слабосветещо във видимата светлина само ако е много, много малко, обяснява Дрейк.

Втората странна звезда са открили Дейвид Хелфланд и колегите му от Колумбийския университет в Ню Йорк. Въз основа на данни от "Чандра" те открили в съзвездието Касиопея звездата 3C58, която също е съставена от нов вид екзотична материя. Тя е прекалено студена, за да е неутронна звезда, но е и твърде голяма, за да е съставена само от кварки.

Специалистите по физика на елементарните частици от години безуспешно се опитват да създадат материя от кварки. За целта те ускоряват и сблъскват елементарни частици.



снимка
1761
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД