Ново съвместно изследване на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего (САЩ) и колегите им от института "Макс Планк" в Лайпциг (Германия) обяснява защо хората са много по-интелигентни от шимпанзетата, при условие че почти 99% от гените на двата вида са еднакви, съобщава сп. "Сайънс".
Въпреки че 98,7% от гените при хората и най-близките им братовчеди са еднакви, изглежда, че въпросните гени се проявяват по различен начин при двата вида. Когато изследователите сравнили как функционират гените в черния дроб, кръвта и мозъка на човек, шимпанзе и макак, те установили, че жизненоважното различие от 1,3% се крие в мозъка. Когато изследвали гените на трите вида и протеините, които те произвеждат в мозъка, изследователите установили, че хората твърде се различават от шимпанзетата, докато шимпанзетата и макаците си приличат.
Резултатите от изследването могат да помогнат на учените да разберат как хората са еволюирали и защо някои болести при тях и при шимпанзетата се проявяват по различен начин, обяснява д-р Сванте Паабо от института в Лайпциг. Например заразените с вируса ХИВ шимпанзета невинаги се разболяват от СПИН. Освен това хората и шимпанзетата обикновено развиват различни ракови заболявания, като у шимпанзетата по-рядко се образуват тумори в епителните тъкани, но те по-често боледуват от левкемия.
Учените използвали т.нар. "генни чипове", за да изследват как всеки един от 12 000-те хиляди човешки гена функционира в тъканите. Те смятат, че различията между хората и шимпанзетата са най-големи в мозъка, тъй като по време на еволюцията на човека дейността на гените в човешкия мозък се е променила пет път по-бързо, отколкото при маймуните. Тази адаптация може да обясни защо хората са по-интелигентни от шимпанзетата.
|
|