Парламентът прие закона през октомври, но опозицията поиска референдум за него с аргументите, че той ще доведе до приватизация на държавната компания "РадиоТелевизия-Словения", ще комерсиализира програмите й и ще засили политическото влияние върху тях.
Резултатите от референдума са задължителни в страната с 2-милионно население.
Законопроектът бе подложен на обсъждане през юли-септември. Словенските журналисти изразиха неудовлетвореност от съществуващата законодателна рамка, която според тях не защитава свободата и независимостта на журналистите в задоволителна степен. Те отбелязаха, че е нарушен балансът между пазара и стремежа за печалба, от една страна, и свободата на информация, от друга. Мненията на журналистическото съсловие обаче се различаваха. Част от журналистите твърдяха, че проектът е добра основа за дебат, а други, че той е връщане към тоталитарното мислене и ограничава свободата на изразяване. В законопроекта се предвижда закриване на медии в случаи на насаждане на омраза.
Мненията и за резултатите от референдума коренно се различават. Словенската агенция СТА цитира министърката на културата Майда Ширка, според която предложеният от опозицията референдум се е провалил с гръм и трясък заради ниска избирателна активност. На свой ред опозицията обяви резултата като гръмка победа. Избирателите казаха на управляващата коалиция да избират между предсрочни избори или промяна на приоритетите, заяви опозиционният лидер Янез Янша.
"Резултатът от референдума показва, че правителството няма достатъчно доверие, за да мотивира хората да гласуват, но въпреки това той няма да доведе до сериозни последици за управляващите", сподели Мета Роглич, политически коментатор на в. "Дневник".
РАМКА
През последната година бавното възстановяване на страната от кризата, увеличаването на безработицата и плановете на болезнени структурни реформи се отразиха зле върху популярността на словенското правителството. На 20 декември парламентът трябва да гласува законопроект за пенсионна реформа, който вдига пенсионната възраст до 65 години. Сега тя е 57 г. за жените и 58 г. за мъжете. Законопроектът предвижда и да се намали тежестта на застаряващото население върху бюджета и да се съкрати бюджетният дефицит.