Месец преди края на 2010 г. инфлацията у нас вече е стигнала 4.1% на годишна база и е твърде възможно годината да приключи с 5% поскъпване на стоките и услугите. Според данните на НСИ за ноември, разпространени вчера, само за 11-ия месец на годината поскъпването е 0.7%. Инфлацията спрямо ноември 2009 г. е вече 4.6%.
Най-голям принос за поскъпването през миналия месец са имали храните и напитките, чиито цени са се увеличили с 1.2%. Разбивката показва, че това се дължи главно на млечните и растителните масла, които са поскъпнали съответно с 2.3 и 3.3%, на доматите - с 5.3%, зрелия чесън - с 13.6%, картофите - с 5.5% и др. Съществен принос имат облеклото и обувките, както и транспортът.
Инфлацията за ноември 2010 г. на т.нар. малка кошница, която отразява потреблението само на най-бедните, е 1.1%. И при тях най-съществен принос към бъркането в джоба има поскъпването на основни храни и напитки, които за социално слабите са поскъпнали с 1.6% през ноември.
Това е официално признание, че заплати и пенсии са намалени с 5% през годината, в която Биби се кле, че доходите няма да намаляват. Което означава, че реално намалението е поне двойно.
За чий тогава даваше примери с гърци и румънци, че им намалявали заплатите? Дали ще ми намалят дохода с 10% при непроменени цени или ще ми запазят дохода при 10% инфлация, математически (и за портфейла ми) разлика няма.
Да не споменавам, че 10% инфлация за мен, означава поне 20-30% за хора с доходи докъм 4-500 лв. - те дават над половината си доход точно за стоките, с най-голям дял в инфлацията.