Малака е едновременно полуостров, щат и столица на същия щат в Малайзия. Освен това градът е най-древният на територията на страната и открай време е прочут като един от най-големите търговски центрове на Изтока.
Градът, който впечатлява туристите с уникална архитектура от XIV в., се разпростира върху близо 1700 кв.км площ и е на 120 км от малайзийската столица Куала Лумпур.
За Малака може да се каже, че е сред най-интересните от историческа гледна точка градове в тази част на света. Той е основан през XIV в. и е бил последователно населяван от португалци и холандци, а в средата на XVIII в. идват и англичани. Всичко това е дало доста необикновен облик на града. А
името Малака идва от вид тръстика,
която се използва за направата на бастуни, които пък се радват на голям интерес сред туристите.
Градът е прочут и като паметта на Малайзия. Не само заради прекрасните сгради или просто останки от тях, а и заради хората, преминали оттук през шестте века на съществуването му. И сега могат да се видят доста интересни обекти по улиците - от известни личности, дошли за разтуха, до местни, но изключително живописни люде. Като моряците, идващи от Суматра например.
В Малака съчетанието национален костюм и клетъчен телефон е нещо съвсем в реда на нещата. Просто и днес има хора, които предпочитат да се обличат в типичните за района дрехи, но
иначе са в крак с всичко ново по света
Освен това в града могат да се срещнат хора от всяка раса и религия.
Не по-малко живописна е архитектурата на Малака. На човек му стига само едно кръгче по централния площад на града с красивите му червени сгради, за да насити очите си. Ако имате път насам, то непременно посетете и руините на хълма Свети Павел, съветват пък многобройните туристически агенции, чието рекламно послание гласи: "Вижте Малака, за да научите историята на Малайзия".
Другото, което не бива да се пропуска, са тесните улички на китайския квартал в града. Според всички минали по тях, това е най-автентичният китайски квартал в цял свят. С изключение на тези в Китай, естествено. А най-интересни са местата, приютили духовете на мъртвите. Като прочутия Китайски хълм,
считан за едно от най-мистичните места в Малайзия
Или пък гробницата от XV в. на принцеса Мин, дъщеря на император Хун Лим По, омъжена за султана на Малака Мансур Шах. В действителност гробницата е цял палат, построен по всички правила на фенг-шуй.
Любопитен е и пазарът, който е като изваден от XV в. На него се продава и разменя почти всичко, произведено от човешката ръка или природата - от платове през злато до подправки. Именно през XV в. започва разцветът на града, който много бързо от малко рибарско селище става търговски център на целия район.
На 24 август 1511 г. обаче започва продължителна и доста кървава война, която всъщност е логичен завършек на 150-годишните атаки срещу града. Въпреки всичко той успява да отблъсне набезите благодарение на крепостта си, наречена по този повод "Прочутата".
От могъщата крепост днес е останала само една порта
В града има и други забележителности. Част от тях са многобройните храмове за вярващи от различни религии. Такава е прочутата розово-червена християнска църква, издигната от холандци. Молитвите на мюезина, отправени от минарето на джамията, се чуват надалеч. Застига ги камбаненият звън от църквата "Свети Петър". Индусите намират утеха в храма "Шри Поятха Винаягар Мурти", а китайците - в "Чън хун", чийто вход се пази от каменни лъвове за късмет.
Малака се мени със същата скорост, както и Малайзия. Но въпреки това запазва своите живописни квартали такива, каквито са били в миналото. А това е добре дошло за многобройните туристи, които не жалят средства, за да видят този рай.
|
|